Apple daha çok içe dönük firmalardan bir tanesi. Firma özellikle son birkaç yıldır veri gizliliğine çok daha önem veriyor ve birçok özelliğini kendi içerisinde sınırlı tutuyor. Apple’ın bu şekilde sınırladığı özelliklerden birisi de NFC özelliği.

iPhone akıllı telefonlarında yer alan NFC özelliği, oldukça sınırlı bir kullanım alanına sahip.  Özellikle ödeme sistemlerinde sadece Apple Pay teknolojisinin NFC ile uyumlu olduğunu görüyoruz. İşte Almanya’da bunu değiştirecek bir karara imza atıldı. Ülke yeni bir yasa onayladı ve Apple’ın NFC sistemi için de kurallarının biraz daha esnetilmesi zorunlu kılındı.

NFC Diğer Uygulamalarda da Kullanılabilecek

Almanya’da alınan karar, NFC uyumunun diğer mobil ödeme uygulamaları için de geçerli olmasını sağlayacak. Daha önce Apple’a birçok marka başvuru yapmış ve mobil ödeme uygulamaları için NFC yongalarına erişim izni istemişti.

Fakat NFC yongalarına erişim isteği için Apple tarafından olumlu bir cevap gelmemişti. Firma güvenlik nedenlerini gerekçe göstererek özellikle bankalardan gelen bu talepleri geri göndermişti. Kısacası şirketin bu yönde bir politika izlediğini görüyorduk.

Fakat alınan kararla beraber bu durumun değiştiğini görmek mümkün olacak. Alınan karar sonrasında Apple’ın diğer mobil uygulamalar için de NFC desteğini açması gerekecek. İlk etapta mobil bankacılık uygulamaları için desteğin açılması bekleniyor.

NFC özelliği

NFC yongalarına erişmek isteyen uygulamaların ise belli bir ücret ödemesi gerekecek. Küçük bir miktar yapılacak ödeme sonrasında NFC yongalarına erişim yapılabilecek olması, Apple Pay dışında farklı uygulamaların da kullanılabileceğini işaret ediyor.

Konuya ilişkin markadan da açıklamaların gecikmediğini ekleyelim. Yapılan açıklamada, aniden alınan kararın firmayı şaşırttığı ve bu kanunun veri gizliliği ile finansal bilgilerin güvenliğini riske atabileceğinin düşünüldüğü eklendi.

Geri adım atılmasının pek beklenmediği karar sonrasında Apple’ın iPhone modelleri için bir değişiklik olup olmayacağını zaman gösterecek.

İLGİLİ HABER:  Apple’ın En Başarılı Adımı Safari ITP Sistemi İşe Yaradı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?