Daha önceleri içierisinde dahili radyo alıcısı olan cihazlarda (radyo, tv, tv kartı vb..) olan TRT vergisi artık genişletilerek tüm internet bağlantısı olan cihazlardan alınacak.  Bu kanun değişikliği 1 ay önce resmi gazetede yayınlandı. Bir süredir bu kanun değişikliğinin akıllı telefon fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak ediliyordu. Yavaş yavaş fiyat güncellemeleri gelmeye başladı.

Kanunun çıkmasının üstünden 1 ay geçtikten sonra akıllı cihazların fiyatlarındaki değişimleri inceledik.

MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği)  başkanı Sinan Ekşi, 1 aylık süreçte akıllı telefonlara %8 oranında zam geldiğini ifade etti.

 

Akıllı Telefon fiyatlarının %50’sinden fazlası vergi

 

Sinan Ekşi1 ay önce 1500 lira olan bir akıllı telefonun bugün 1620TL’ye satılmaya başladığını söyledi. Buna göre akıllı telefonlardaki vergi yükü %25 ÖTV, %18 KDV ve %7 TRT bandrolü ile birlikte kümülatif olarak toplandığında %50’yi aşmış oluyor.

Bu vergi yükü kaçak cihaz sektörünün de patlayacağı anlamına geliyor. 24 takside varan seçenekleri olan Operatörler için ise satışlarının artması beklentisi var. Bildiğiniz gibi telefonlarda taksit yapılamıyor ve sadece operatörler (fahiş fiyatlarla) taksit yapabiliyorlar.

 

 

Madalyonun bir de diğer tarafı var. Türkiye son 15 yılda telefonlar için yurtdışına 23.4 milyar dolar ödeme yaptı. Bu da cari açığı artırmasına neden olan etkenlerden birisi.

Kanun ilk çıktığında telefon fiyatları üzerine bir analizimizi paylaşmıştık. Bu yazımızın tamamını görmek için tıklayın.

Basit bir hesapla iPhone 6s Plus üst modelleri Apple Store ‘da 4000 TL ‘ye kadar satılıyordu. %8 zam ile 320 TL oranında zam gelecek ve 4320 TL ‘ye satılacak.

Vergiler vatandaşın belini daha fazla bükecek. 1000 TL’lik bir akıllı telefon 1080 TL , 1000 TL’lik bir tablet ise 1030 TL ye satılacak. TRT’nin bu kanundan yılda 1 milyar TL’ye yakın kazanç elde etmesi bekleniyor.

Artık telefondaki vergi yükü; 1000 TL lik fabrika çıkışlı telefon için;

%25 Özel iletişim vergisi ile 1250 TL,

+ %18 KDV ile 1475 TL ve son TRT bandrolü ile,

+%8 ; 1593 TL olacak. Yani bir telefondan %60 vergi alınacak. Bu vergi kaliteli birçok markanın Türkiye pazarına girmemesi demek. Çünkü bu fiyata kar marjı, distrübütör karı, teknik servis, reklam vs.. giderleri eklenince firmalar pazara girmekten daha fazla kaçınacaklar.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?