İçinde dahili radyo alıcısı olan telefonlardan alınan TRT bandrolü ücreti artık, internete bağlanabilen tüm akıllı telefonlardan alınacak.  Peki hangi telefona ne kadar zam gelecek?

 

Eski günlerin korkulu rüyası TRT bandrolü, cebimizi daha da yakmaya devam edecek. Devlet büyüklerimizin herkesin TRT izlediğini düşünerek, ortaya attıkları TRT bandrolü yıllar yılı cebimizi hortumluyor.  TRT bandrolü, bilgisayarınızın TV kartından, küçük radyolu MP3 çalara kadar her yerde. Tek şart, elektronik olarak radyo veya tv izleme donanımının olmasıydı. Artık TRT bandrolü sanal alemi de kapsamaya karar verdi ve TV, radyo yazılımı yüklemek mümkün olan tüm akıllı telefonları da kapsar hale geldi.

Bugün Resmi Gazetede yayınlanan değişiklikle,

 

İnternete bağlanan tüm telefonlara yüzde 8 zam!

Özetle TRT Bandrolü bundan böyle sadece radyo / TV alıcısı bulunan telefonlardan değil, internete bağlanan tüm cihazlardan alınacak.

Akıllı telefonların içinde radyo / TV alıcısı olmasa bile, online radyo ve TV izlenebildiği için böyle bir uygulamaya geçildiği söylendi.

Yeni TRT Bandrolü’nün getirecekleri

 

Bundan böyle Web tarayıcısı veya bir uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayını alabilen tüm akıllı telefonlardan artık TRT bandrolü ücreti alınacak. Aynı kararda televizyonlardan alınan yüzde 16’lık bandrol ücretinin devam edeceği ifade edildi.

Yapılan kanun değişikliğiyle dahili alıcısı olan cep telefonlarındaki bandrol ücreti oranı yüzde 6’dan yüzde 7’ye yükseltildi.

Ne yazık ki değişiklikler sadece telefonlarla sınırlı kalmadı.

Bilgisayar ve tabletlere de TRT Bandrolü

Kanun öncesinde, bilgisayar ve tabletlerde TRT bandrolü uygulaması yoktu. Son değişikler dahili alıcısı olan bilgisayar ve tabletlerden yüzde 3, alıcısı olmayıp, internete bağlanabilen bilgisayar ve tabletlerden ise yüzde 2 oranında TRT bandrolü ücreti alınacak.

Telefonlara ne kadar zam gelecek?

Firmalar, TRT bandrolü ücretini kendi ceplerinden ödemeyeceklerine göre bu da bizlerin cebinden çıkacak. Her akıllı telefona %8 oranında zam gelmesi bekleniyor.

Basit bir hesapla iPhone 6s Plus üst modelleri Apple Store ‘da 4000 TL ‘ye kadar satılıyordu. %8 zam ile 320 TL oranında zam gelecek ve 4320 TL ‘ye satılacak.

Vergiler vatandaşın belini daha fazla bükecek. 1000 TL’lik bir akıllı telefon 1080 TL , 1000 TL’lik bir tablet ise 1030 TL ye satılacak. TRT’nin bu kanundan yılda 1 milyar TL’ye yakın kazanç elde etmesi bekleniyor.

Artık telefondaki vergi yükü; 1000 TL lik fabrika çıkışlı telefon için;

%25 Özel iletişim vergisi ile 1250 TL,

+ %18 KDV ile 1475 TL ve son TRT bandrolü ile,

+%8 ; 1593 TL olacak. Yani bir telefondan %60 vergi alınacak. Bu vergi kaliteli birçok markanın Türkiye pazarına girmemesi demek. Çünkü bu fiyata kar marjı, distrübütör karı, teknik servis, reklam vs.. giderleri eklenince firmalar pazara girmekten daha fazla kaçınacaklar.

Her elektrik faturasından TRT payı alındığını da ekleyelim. Sanırım TRT’yi televizyonlarımızdan millet olarak silmedikçe daha çok sıkıntı çekeceğiz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?