iPhone veya Android telefonunuzda bu uygulamalarla VR tecübesi yaşayın. (VR = virtual reality – sanal gerçeklik). Oyun oynayın, film izleyin, 360 derece fotoğraflar arasında gezinin.

VR tecrübesi yaşamanız için HTC Vive kulaklığa veya başka pahalı cihazlara yüzlerce – binlerce lira vermenize gerek yok.

Cebinizdeki android veya iPhone telefonlarınızla ve 20-30 liraya alacağınız bir Google VR CardBoard ile de sanal gerçekliği tadabilirsiniz.

 

Eğer elinizde bir akıllı telefon ve bir sanal gerçeklik gözlüğü varsa o zaman bu konu tam size göre. Keşfetmeniz gereken en iyi 10 sanal gerçeklik uygulamasını sizler için derledik. Derlediğimiz VR uygulamaları Samsung gear VR seti gerektirmeyen android veya iOS uygulamalar.

YouTube
Android / iOS (Free)

En popüler olanı ile başlayalım. Youtube üzerinde 360 derece sanal gerçeklik videoları bulabilirsiniz. Bu videoların sayısı hızla artıyor. Bu tarz videoları bulmak için “360” ve “VR” kelimeleri aratmak faydalı olabilir.

 

Google Cardboard
Android / iOS (Free)

google-cardboard

Google Card Board alan herkesin ilk indirdiği uygulamalardan birisi de bu.  Bu uygulama VR teknolojisine giriş için çok başarılı. Neler yapılabildiğini bu uygulama ile görebiliyorsunuz.

 

VRSE
Android / iOS (Free)

12

 

Sayıları gittikçe artan belgesel yapımcıları Sanal gerçekliğin potansiyellerinden faydalanıyor. Bu iş için Vrse güzel bir başlangıç olabilir. Burada müzik klipleri ve eğlenceli kısa videolar var. Bunların yanında dünyamızı keşfedeceğiniz belgeseller de bulunmakta.

 

NYT VR
Android / iOS (Free)

 

nyt-vr

New York Times haber formatlarında sanal gerçeklik teknolojisini denemeye başladı. Bu uygulama sizi Dünya Ticaret Merkezinin bodrumundan Pluton’un yüzeyine kadar götürecek.

 

Sisters: A Virtual Reality Ghost Story
Android / iOS (Free)

sisters

 

Konuyu anlatmadan , spoiler vermeden Sister nasıl anlatılır bilmiyorum açıkçası. Korkunç, garip kelimeleri Sisters oyunu tarif edebilir belki. Sisters bir korku uygulaması. Evde tek başınıza ve özellikle geceleyin bu oyunu oynamayın.

 

Orbulus
Android / iOS (Free)

 

orbulus

 

Orbulus, normal hayatta ulaşamayacağımız dünyalara, sanal gerçeklik gözlüğü ile nasıl varılabilir- bunu gösteren bir VR uygulaması. Bu uygulamada, kendinizi en ünlü turist noktalarının bazıları Photo Sphere teknolojsi kullanılarak resimlerden oluşan bir galeri içinde buluyorsunuz.

 

Seene
Android / iOS (Free)

 

seene

 

Benim favori uygulamalarımdan birisi de Seene. Kendi seçtiğiniz fotoğraflarınıza 360 derece bakabiliyorsunuz. Seene çok ilginç bir fikir. Ek özellikleriyle 360 derece fotoğraflarını dünya ile paylaşabiliyorsunuz.  Hızlı ve kullanımı kolay bir uygulama.

 

Jaunt VR
Android / iOS (Free)

 

jaunt

 

Jaunt Vrse ile karşılaştırılabilir. Eğlenceli videolar ve daha cidii kısa filmlerin karışımı. Burada iyi bir çeşitlilik var. Jack White ve Paul McCartney’in canlı peformanları bulunmakta.

 

InCell VR
Android / iOS (Free)


Biraz oyun biraz da eğitim uygulaması olan Incell VR, insan hücreleri arasında sizi gezintiye götürecek. Hücreler arasında serbest uçuşa hazır olun. Çevrenizde olan renkli virüs dalgalarıyla da bir yarış içine girerek eğleneceksiniz. Incell VR, Eğlence ile bilimin buluştuğu bir sanal gözlük uygulaması.

 

RYOT VR
Android / iOS (Free)

 

ryat

 

Huffington Post sanal gözlük uygulamalarını çok sevmişe benziyor.  Bu yılın başlarında VR ile alakalı bir şirket satın aldılar. RYOT, bir dizi sanal gerçeklik belgeseli niteliğinde. İlgilendiği konular ise diğerlerinden daha ciddi: Ayaklanmalar, mülteciler, depremler gibi konular ilginizi çekiyorsa RYOT sanal gerçeklik uygulaması tam size göre.

Bu konuda VR denizinin yüzeylerinde gezindik. En iyi 10 sanal gerçeklik uygulamasını sizler için derledik. Daha düzinelerce harika VR uygulaması var.  Siz hangilerini daha çok beğeniyorsunuz. Yorum kısmı görüşleriniz için bekliyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?