Akıllı Telefon Dünyasını Sarsacak Yeni İddialarla iPhone 8 Adım Adım Geliyor

0
78

Akıllı telefon dünyasında iki kutup olduğu söylemek yanlış olmaz. Akıllı telefon dünyasının bir kutbu Android işletim sistemi olarak değerlendirilirken bir diğer kutup ise iOS işletim sistemi olarak gösteriliyor. Her iki akıllı telefon türünde de belli başlı seriler öne çıkıyor.

Bu noktada Android akıllı telefonların zirve modeli olarak gösterilen Galaxy S8 akıllı telefonlarıyla Android serilerinde gelinen son noktayı gördük. Şimdi ise gözler rakip iPhone 8 akıllı telefonlara çevrildi. Peki son gelen iPhone 8 akıllı telefonları hakkında neler biliyoruz? Son iddialar neler? iPhone 8 Android işletim sistemli akıllı telefonların zirvesine oturan Galaxy S8 akıllı telefonlarına rakip olabilecek mi?

iPhone 8 OLED Ekran Birçok Değişiklik Getirecek

iPhone 8 duyulduğu andan itibaren konuştuğumuz bir konu var. Yeni telefonların OLED ekranla geleceği ve Apple’ın LCD panellerden vazgeçeceği belirtiliyor. Artık bu konu bir nevi kabul gördü. iPhone 8 akıllı telefonları OLED ekranlarla geleceğini zaten duyduk. Şimdi ise bu ekranların nasıl özelliklere sahip olacağı konuşulmaya başlandı. Yeni iddialara göre telefonların ana ekranları tam boy olacak.

iPhone 8

Yani ön panel bir uçtan bir uca ekran olacak. Ekranın ön kısmında tamamen ekran bulunacak. Hiçbir fiziksel tuş hatta ön kamera bölümünün bile ön ekranda yer almayacağı belirtiliyor. Bu sayede telefonun kasa boyutu değişmese de ekran boyutu değişmiş olacak. Son olarak ekran konusunda gelen yeni iddialardan birisi de ekranların 3D yani tamamen kavisli değil de 2,5D sadece kenar bölümlerinde bir miktar kavis kullanılacağı belirtiliyor.

Çelik Kasalı Çok Daha İnce Seri

OLED ekranların kullanılıyor olması bunun yanında ön ve arka kısımda çok daha ince camlara yer verilmesi derken iPhone 8 akıllı telefonları için ortaya atılan son iddia ise telefonun kasa modeliyle ilgili oldu.

iPhone 8 yenilikleri

Yeni seride ince olmakla beraber çelik çerçeve kullanılacağı belirtiliyor. Çelik kasanın telefonun dayanıklılığına etkisinin bir hayli artı kattığını da söylemek gerekiyor. Bunun dışında telefonun eski serilere göre de çok daha ince olacağı belirtiliyor. OLED sayesinde elde edilecek olan bu incelik Galaxy S8 serisiyle başa çıkabilir mi merak konusu.

İLGİLİ HABER:  Özel Üretim Caviar iPhone 11 Pro Tanıtıldı

Parmak İzine Veda Edebiliriz

Son iddialar içerisinde en ilginç olanlarından birisi de parmak izi okuyucuları konusunda geldi. İddialara göre Apple’ın mevcut kullandığımız Touch ID sistemini değiştireceği belirtiliyor. Markanın bunun yerine tamamen ekranın bütünlüğünü bozmayacak ekrana entegre işlev alanı kullanacağı belirtiliyor.

iPhone 8 tasarım

Ama bu noktada da bir sorun var. Apple’ın bir türlü istediği şekilde ana ekranlara parmak izi sistemlerini entegre edemediği belirtiliyor. Markanın 1 ay içerisinde denemelerinde başarı elde edemezse sistemden vazgeçeceği ve güvenlik için iris tarama, yüz tarama gibi sistemler kullanacağı belirtiliyor.

A11 İşlemcileri Beklenenden Daha Yüksek Bir Teknoloji Sunabilir

Yeni seri akıllı telefonların işlemcileri için ortaya atılan yeni iddialar ise akıllı telefonun işlemcileri hakkında. 10 nm üretim süreciyle üretileceği belirtilen işlemcilerin 4K desteğinden tutun sanal gerçeklik konusunda yeni özellikler sunacağı hatta yeni işlemcilerin artırılmış gerçeklik teknolojisine de izin vereceği düşünülüyor. Bunun dışında işlem gücü ve benzeri detayları beklemek gerekecek.

iPhone 8

Dikey Konumlandırılmış Arka Kameralar

Diğer büyük değişiklik ise arka kısımda. Markanın yeni seri akıllı telefonlarında çift arka kamerayı dikey olarak konumlandıracağı söyleniyor. Tüm iddialarda kameraların bu düzende olacağı yönünde. Fakat bunun da bir nedeni var.

İddialara göre telefonun sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik özelliklerine sahip bir kamera barındıracağı bunun için iSight Duo kamera sisteminin kullanılacağı ve kameraların bu nedenle dikey konumda olacağı belirtiliyor. Telefonların sanal gerçeklik gözlüğüne takıldığında yatay konuma gelecek olan kameraları özel bir sisteme sahip olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?