Apple’ın kendi açısından yeni bir döneme girdiği ürünleri olarak gösterilen AirPods kulaklıkları, şu sıralar yeni nesilleri ile gündemde. Resmi olarak bir açıklama yok ancak markanın çok kısa bir süre içerisinde ya da en azından 2019 yılına girmeden önce AirPods 2 kulaklıklarını tanıtması bekleniyor. AirPods 2 kulaklık modelleriyle beraber sunulacak olan değişikliklerin neler olduğu konusunda daha önce de bilgiler paylaşmıştık.

Görünen o ki yeni kulaklık modellerinde de çok önemli sistem değişiklikleri olmayacak. Muhtemelen tasarım kısmında da çok önemli değişimler söz konusu olmayacak. Bir değişiklik beklentisi var ama muhtemelen AirPods çizgisi korunacak. Bu nedenle bir süre daha mevcut AirPods kulaklıklarını kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz.

Fiyatlarda düşünüldüğü zaman mevcut AirPods modellerini korumak bir hayli önemli hale geliyor. Kulaklıkların kullanım ömrünü arttırmak için dikkat edilmesi gereken ilk kısım ise kulaklıkların temizliği. Sonuçta giyilebilir bir üründen söz ediyoruz ve uzun süre kulak içinde kullandığınız bir ürün söz konusu.

Durum böyle olunca daha uzun ömürlü bir kullanım için cihazınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Merak edilen kısımlardan birisi de nasıl kulaklıklara zarar vermeden temizlik yapılacağı. Bu konuda merak edilen detaylarla beraber temizliği nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

AirPods için Mikrofiber Bez Kullanın

Elektronik eşyaların temizliği için genelde mikrofiber bezlerden yararlanılmakta. Özellikle akıllı telefonların temizliği için çok sık kullanılan mikrofiber bezler, AirPods temizliğinde de ilk tercihiniz olacak. Önerimiz AirPods kulaklıklarınız için mini boyutlarda bir mikrofiber beze sahip olmanız ve kulaklıklarla beraber taşımanız.

Apple’ın son yıllarda kullandığı kaplama malzemelerinde çok sık bu sorun yaşanmıyor ve koruma sunuluyor ancak zaman içerisinde renk değiştirme ve renkte solma gibi durumlar yaşanabiliyor.

Düzenli aralıklarla mikrofiber bezle temizlik yapmak, bu ihtimali ortadan kaldıracaktır. Tabii ki dediğimiz gibi renk değişmelerine ve renk solmalarına karşı Apple’ın ürünlerinde özel malzemeler kullandığı biliniyor. Temizleme için kullanacağınız ilk materyalinizin mikrofiber bezleriniz olduğunu belirterek devam edelim.

AirPods

AirPods İçin Temizleme Jeli Kullanma

Bilgisayar ekranları ve akıllı telefon ekranlarını temizlemek için kullanılan birçok solüsyon bulunuyor. Yine mikrofiber bezlerle beraber satılan temizleme jel setleri var. Bunları genelde ekranlar için kullanıyoruz. AirPods kulaklıklar için de aynı şekilde bu jelleri kullanmak yarar sağlayacaktır. Fakat burada dikkatli olmanız gerekiyor. AirPods, diğer birçok Apple ürünün de olduğu gibi plastik ve yapıştırıcı malzeme kullanılarak oluşturulmuş. Bu model beklendiği kadar suya dayanıklı bir model değil. Suya olmadığı gibi sıya karşı da bir hassasiyet söz konusu.

Haliyle kafanıza göre ıslak bir şekilde temizleme yapmanız doğru olmayacaktır. Bunun için uygun olan temizlik jellerini kullanmak çok daha önemli. Bazı kullanıcılar temizlik için ellerimiz için kullandığımız dezenfektan jellerin kullanılabileceğini de belirtiyor. Bu noktada da bir uyarı da bulunalım.

Ellerin temizliği için kullanılan jeller, AirPods kulaklıklara zarar veriyor. En iyi ihtimalle bir süre sonra dış yüzeyde soyulmalarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu gibi bir durumu yaşamamak adına, mutlaka elektronik cihazlar için kullanılan temizlik jellerinden yararlanmak gerekiyor. Aksi halde kulaklıklarınızı yıpratacak müdahaleler yapabilirsiniz.

AirPods

Su Kullanılabilir Mi?

Tabii ki her seferinde bir temizleme jeline ulaşamayabilirsiniz. Kulaklığınız kirledi ya da bir şey bulaştıysa, sudan yararlanmak isteyebilirsiniz. Fakat ne yazık ki diğer birçok kulaklık modelinde olduğu gibi AirPods suya karşı tam anlamıyla koruma sunmuyor.

Bunun için doğrudan sıvı temasından kaçınmak gerekiyor. Yine yüzeyi çizmeyecek mikrofiber bir bezi ıslatmanız ve nemli bir şekilde kulaklıkları silmeniz gerekiyor. Bezin aşırı derece ıslak olmamasına ve su damlaması gibi bir durumunun olmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde sıvı teması, kulaklıkların ses kalitesinin bozulmasına ya da doğrudan kulaklıkların bozulmasına neden olabilir. Böyle bir durumda kulaklıkların garanti dışında kalacağını da belirtelim.

Apple bu gibi durumlarda kullanıcı hatası olarak değerlendirme yapıyor ve oluşacak hasarlarda ürünün garanti dışında onarılmasına onay veriyor. İlginçtir su geçirmezlik garantisi olan modellerde de bu durum geçerli. Suya dayanıklı iPhone akıllı telefonlarında da su temasına bağlı hasarlarda aynı durum geçerli oluyor.

Airpods kulaklıkları

Hoparlör Izgaralarını Temizleme

Diğer birçok kulaklık modelinde olduğu gibi AirPods kulaklık modelinin de kulak içi kulaklık sorunları yaşadığını söyleyebiliriz. Kulak için kulaklık modelleri çok daha çabuk kirleniyor. Özellikle hoparlör ızgaraları zamanla kirle kaplanabiliyor. Ses kalitesinin bulmaması ve daha uzun süreli kullanım ömrü için dikkat edilecek en önemli kısımlardan birisi de burası.

AirPods hoparlör ızgaralarını da düzenli olarak temizlemelisiniz. Bunun için bir kulak pamuğundan yararlanabilirsiniz. Düzenli aralıklarla temizleme yapmanızın önemli olduğunu hatırlatalım. Çünkü kir ne kadar birikirse, temizleme konusu da o kadar zorlaşıyor.

İlginizi Çekebilir: iPad için Hangi Rengi Seçmelisiniz?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?