13 Aralık 2016 Güncellemesi: Apple sonunda AirPods bekleyişine son verdi. Airpodslar, Apple Store’larda satışa sunuldu. http://www.apple.com/tr/airpods/ adresinden Airpods’lara göz atabilir ve artık satın alabilirsiniz.

AirPods fiyatı nedir?

Apple AirPods’ları 779 TL’len satışa sundu. 6 taksit ile alışveriş yapmanız mümkün. Bu fiyat eğitim mağazasında da aynı. Apple öğrenciler için bu ürüne bir indirim getirmemiş.

Ürünü Amerika üzerinden almak isteyenler için de fiyatı 159 dolar.13

Apple  iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin tanıtımını yaparken, yeni kablosuz kulaklığı AirPods’u da tanıttı. Apple AirPods hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda derledik.

3.5 mm kulaklık girişi ne oldu?

Mazi oldu diyebiliriz. Apple teknolojiyi belirleyen hamlelerinden birisini de bu konuda yaptı. Hatta AirPods’u tanıtırken eski telgrak kablolarını göstermesi de çok manidardı. Apple şunu demek istiyor: Teknolojinin gelişmesini bekleyemem. Ben yeni teknolojileri belirlerim.

Artık 3.5 mm kulaklık girişi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da yok.

 

AirPods kutudan çıkıyor mu?

Her iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile beraber, yeni bir Lightning kablo bağlantılı EarPods gelecek. Kolayca bu kulaklıkları Lightning üzerinden iPhone’nuza takabileceksiniz. Başka kulaklıkları da takmak isterseniz, kutudan çıkacak adaptör ile bunu gerçekleştirebileceksiniz.

Apple, yeni bağlantı şekillerinin kullanıcı açısından hoş karşılanmadığının farkında. Ama ses kalitesinin de Lightning bağlantıda daha iyi olduğu da bir gerçek.

Apple’ın eski EarPods’larından tek farkları Lightning üzerinden bağlanabilecek olmaları.

apple-airpods

Yani aynı anda hem müzik dinlemek hem de şarj mümkün değil mi?

Evet bu doğru. Yeni iPhone 7 ve iPhne 7 Plus’larda şarj olurken, Lightning kablosu üzerinden müzik dinlemeniz mümkün değil. Eğer Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız, böyle bir sorununuz olmayacaktır. İşte burada devreye Apple AirPods giriyor.

 

AirPods da nedir?

AirPods, Apple’ın yeni kablosuz kulaklığıdır. Genel olarak standart EarPods’a benziyorlar ama ne kablo ne de üzerinde buton var.

 

AirPods ile şarkıları nasıl kontrol edebilirim?

Her AirPods’da çift optik sensör ve accelerometre var. W1 çipi ile birlikte hangi AirPods’u kulağınıza taktığınızı anlayabiliyor. Müziği duraklatmak için, AirPods’u kulağınızdan çıkarmanız yeterli. Tekrar taktığınızda, müzik kaldığı yerden devam ediyor.

apple-earpods

AirPods ile telefon çağrılarını cevaplayabilir miyim?

Tabii ki. AirPods’larda konuşmanızı algılama yeteneği var. Her AirPod’da bir mikrofon var. Konuştuğunuzda ikisi de devreye giriyor. (Kulağınıza ikisi de takılıysa) Etraftaki gürültüleri silen harika bir filtreleme özelliği var.

 

AirPods’ları Siri ile kullanabilecek miyim?

AirPods’a çift dokunarak Siri’yi aktif edebliyorsunuz. Ses ayarlama, sonraki parçaya geçme, pili kontrol etme gibi özelliklerin yanında en yakın kahve dükkanını bulma gibi özellikler için Siri emrinizde.

 

AirPods standard Bluetooth bağlantısını mı kullanıyor?

Evet ve hayır. AirPods’lar iPhone , Apple Watch veya Mac ile bağlanırken, standart bluetooth kullanıyor fakat  içinde olan W1 çipi ile özel bir bağlantı modeli de olabilir. Bunu zamanla göreceğiz.

 

AirPods’lar hangi cihazlarla uyumlu?

Apple’a göre, AirPods’lar iOS 10, watchOS 3 ve macOS Sierra ile çalışan tüm cihazlarla uyumlu.

 

AirPods’ların pil ömrü ne kadar?

Dinleme süresi 5 saat. Bu değer Apple tarafından açıklanan değer.

 

AirPods nasıl şarj oluyor?

AirPods’ların özeli bir kutuları var. Bu kutulara koyduğunuzda, AirPods’lar şarj olmaya başlıyor. Apple’ın dediğine göre 15 dk ‘lık hızlı şarj ile 3 saat müzik dinleyebiliyorsunuz. Bu kutuyu da arada Lightning kablo üzerinden şarj etmek gerekiyor.

 

AirPods’ların fiyatı nedir ve nasıl satın alabilirim?

Bir çift AirPods Amerika’da 159 dolara satılacak. İlk satışlarında Ekim sonunda başlanacağı duyuruldu. Türkiye fiyatı ise henüz açıklanmadı.

 

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?