AirPods kayboldu- Ne yapmalıyım?

0
314

AirPods kayboldu ve ona nasıl ulaşacağınızı bilmiyor musunuz? O halde doğru yerdesiniz. AirPods’unuzu bulmanız için size yardım edeceğiz. Bu konuyu hazırlarken Apple’ın resmi sitesinden, forum sitelerinden ve kendi tecrübelerimizden yararlanacağız. Böylece size çeşitli yöntemler önereceğiz. AirPods’unuzu bulamasanız da bu hiç bir şeyin sonu değil. En az bedelle yeni AirPods’u nasıl elde edeceğinizi anlatacağız. Hazırsanız başlayalım.

Durum 1: “AirPods’um kayboldu. Ancak iPhone’umda “Bul” özelliği aktif” ise;

  • AirPods’unuzun iPhone, iPad veya iPod Touch cihazınızın (airpodsla hangisini kullanıyorsanız ) kapsama alanı içindeyse (yani evde, ofiste vs.. kaybettiyseniz) Bul uygulamasını iPhone, iPad veya iPod Touch’unuzdan çalıştırarak AirPods’unuzun konumunu görebilirsiniz. Bunun için AirPods’da ayrıca Bul özelliğini aktif etmenize gerek yok. iPhone, iPad veya iPod cihazınızda aktif olan “Bul” özelliği AirPods’u da buluyor.

Bakınız: iPhone’umu bul özelliği nasıl kullanılır?

AirPods’unuzun şarjı bittiyse, şarj kutusundaysa veya şarj kutusunda olmasa dahi “Bul” özelliği ile AirPods’unuzun en son ne zaman ve nerede aktif olduğunu görebilirsiniz. Karışık bir yerdeyse ses çıkarmasını da sağlayabilirsiniz.

Not: Tüm yukarıdaki işlemleri iCloud hesabınızla iCloud.com üzerinden de yapabilirsiniz. Her seferinde tek bir AirPods cihazınızın yerini görürsünüz. Eğer AirPods’larınız birbirinden farklı yerdeyse bulduğunuz AirPods’u şarj kutusuna koyun. Sonra tekrar aynı işlemleri yaparak 2. AirPods’u da bulun.

 

Durum 2: Kaybolan AirPods’unuzu “Bul” özelliği aktif olan bir cihazda kullanmadıysanız;

Bu gibi bir durumda doğal olarak “Bul” uygulamasından cihazınızı bulamazsınız. Maalesef bu konuda Apple size yardım edemez.

AirPods Yedek Parça Fiyatları

AirPods’unuzu bulamadıysanız ve yenisini almak isterseniz aşağıdaki fiyatlarla karşı karşıya kalacaksınız:

27 Aralık 2020 Apple resmi fiyatlarıdır.

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi 1 adet AirPods Pro için 839 TL, 2 adet için de 1678 TL ödemeniz gerekiyor. Şarj kutusu ise 939 TL.  AirPods için de 1 tanesine 659 TL, 2 tanesine de 1318 TL isteniyor. Şarj kutusu ise 559 TL. Kablosuz şarj kutusu 759 TL.

İLGİLİ HABER:  AirPods 3 Tanıtım Tarihi Belli Oldu İddiası Geldi

Bu rakamlar gerçekten çok yüksek.  Apple’ın sitesinde AirPods takım halinde 1600 TL’ye satılıyor. Tek tek alırsanız yukarıdaki rakamlara göre 1877 TL ödenmiş olunuyor. Yani Apple abartmış.

AirPods’unuzu kaybettiğiniz için yetkili servilere gittiğinizde sizden normalden de yüksek fiyat isteniyor. Bu yüzden ya birden fazla servisten fiyat alın. Ya da doğrudan Apple’dan hizmet alın. Apple’ın yeni AirPods parçası satın alabileceğiniz (rezervasyon) sitesinin linki için tıklayabilirsiniz

Bir müşterinin şikayeti

2. el AirPods almak

Yazımızın başında her konuyu inceleyeceğiz demiştik. Bu yüzden burada size bir alternatiften de bahsetmeden geçmeyelim. AirPods, AirPods Pro veya AirPods Max 2. el olarak çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Ancak kulaklık gibi cihaz alırken çok çok iyi kontrol etmeniz gerektiğini söyleyelim. Bu tarz cihazlarda ses problemi, cızırtı vb.. sorunları önceden tespit edebilmelisiniz.

Bazı 2. el AirPods ilanları

Bulabilirseniz tek cihaz satandan daha ucuza tek AirPods alabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla 60-70 liraya orjinal bir adet AirPods alınabiliyor. Siz yine de bu fiyattakilere dikkat edin. Görüp denemeden ödeme yapmayın.

Polis kayıp AirPods’u bulabilir mi?

Yukarıda anlattığımız “Bul” özelliği aktifse emniyet güçlerinden yardım alabilirsiniz. Ancak o özellik aktif değilse polis de bu durumda bir şey yapamayacaktır. Karakola gidip ifade verdiğinizle kalırsınız.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?