AirPlay herhangi bir stereo ses sistemine ya da cihaza nasıl eklenir?

0
246
AirPlay nasıl eklenir

Air Play, stereo müzik sistemine ya da hoparlör sistemine nasıl eklenir?

AirPlay video ya da ses yayınlarını iPhone, iPad ve Mac üzerinden stereo sistemlere aktarmayı sağlayan mükemmel bir iOS özelliğidir. Peki, dahili desteğe sahip olmayan bir stereo sisteme AirPlay eklenebilir mi? Evet! Makalemizde, mevcut bir stereo sisteme AirPlay nasıl eklenir? sorusunun cevabına yer verdik.

AirPlay Nedir?

Apple’ın, iOS kullanıcılarının Apple TV’ye video içeriği akışı sağlamasına izin veren AirTunes özelliklerinin ardılı olan AirPlay sistemi, ilk kez Eylül 2010’da Steve Jobs tarafından iOS 4.2’nin bir parçası olarak tanıtıldı.

Bununla birlikte, AirPlay’in güzelliği ev sineması sistemi de dahil olmak üzere bir dizi cihazla kablosuz ses oynatımı sağlayabilmesidir. Apple TV (2. nesil ve daha yeni) AirPlay desteğine sahip olsa da, Apple TV’yi bir AirPlay alıcısı olarak stereo sisteminize takmak oldukça zor bir çözümdür. Bu nedenle, AirPlay’i desteklemeyen cihazlarda bu özelliği kullanabilmeniz için uygun bir aksesuar satın almanız gerekiyor.

Herhangi bir stereo sisteme AirPlay nasıl eklenir?

#1. İhtiyacınız olanları tespit edin ve satın alın.

İlk adım, AirPlay’i stereo sisteminize eklemek için nelere ihtiyacınız olduğunu bulmaktır. Stereo sisteminizde bir 3.5mm jack girişi ya da aux girişi varsa satın almanız gereken ilk aksesuar, Apple’ın AirPort Express Base Station adlı ürünü olmalıdır. AirPort Express, Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak müzik yayını ve yazdırma işlemi yapabilmenizi sağlayan kurulumu kolay bir baz istasyonudur. AirPort Express’i online Apple mağazasından 449 TL’ye ya da daha düşük bir fiyatla ikinci el satın alabilirsiniz. Daha sonra, AirPort Express’i stereo cihazınıza bağlamak için standart bir 3.5mm ya da eski sistemler için 3.5mm stereo’yı RCA’ya çeviren bir kabloya ihtiyacınız olacak. Kablonun 3 metresini yaklaşık 3-4 TL gibi bir ücretle temin edebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 14.5 ile Apple Music Şarkı Sözleri Paylaşma Nasıl Yapılır?

#2. AirPort Express’i stereo sisteminize bağlayın

AirPort Express’i stereo sisteminizin yakınındaki bir prize takın ve 3,5 mm jakını aksesuarın Ses Çıkışı portuna takın. Sonra, kablonun diğer ucunu stereo sisteminize takın – giriş bağlantı noktasının yerleşimi, sisteminizin tasarımına bağlı olarak değişebilir.

#3. AirPort Express’i Wi-Fi ağına bağlayın

AirPort Express’i Wi-Fi veya Ethernet üzerinden yerel ağınıza bağlayın. AirPort Express’i Ethernet üzerinden bağlamak oldukça basittir. Sadece takmanız yeterlidir. Ancak Wi-Fi üzerinden bağlanmak biraz daha uzun sürer ve sahip olduğunuz AirPort Express modeline göre değişiklik gösterebilir.

AirPlay Wi-Fi ayarları

Mac veya iOS cihazınızın Kablosuz Ayarları (Wi-Fi) menüsünü açın ve kapsama alanındayken görünmesi gereken “Yeni bir Airport Base Station ayarlayın” kategorisi altında AirPort Express’e dokunun. Wi-Fi ağınıza bağlanmak ve kurulum işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izlemeniz yeterlidir.

#4. Müzikleri çalmaya başlayın!

Tüm bağlantıları ve ayarları doğru bir şekilde yaptıysanız, iPhone ya da iPad’inizdeki iOS Kontrol Merkezi’nde bulunan AirPlay menüsünden ya da Mac araç çubuğundan AirPort Express’e kolayca erişebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iPhone’da Safari Eklentileri Nasıl Kurulur?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?