Huawei, Apple

Akıllı telefon satışlarında durum anlık olarak değişebiliyor. En çok akıllı telefon satan marka olma yarışında bir hayli önemli adımlar atan dev markalar, her yıl durumun değişmesine neden oluyor. Son yıllarda aralarındaki yarış en çok merak edilen markalar ise Apple ile Huawei. Haziran ayı için açıklanan satış verilerinde Huawei markasının Apple’ı geride bıraktığını görmüştük. Genel telefon satışlarında Apple’ın 2.sırayı ilk defa Huawei markasına bıraktığını görmüştük. Samsung için ise durum değişmemiş ve lider Samsung olmuştu. Şimdi ise 2018 Ağustos ayı için açıklamalar geldi. Yine sonuç değişmedi.

Huawei 2.sırayı Korudu

Ağustos ayı için genel satış rakamları açıklaması sonrasında durumun değişiklik göstermediği görülüyor. Dönem verilerine göre birinci sırada yine Samsung var. Marka %19.3’lük bir paya sahip ve 72,336.4 akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş durumda. Samsung için bir küçülme olsa da ilk sırada yine Güney Koreli dev marka var.

İkinci sırada ise Huawei bulunuyor. Markanın son rakamlara göre %13.3’lük bir paya sahip olduğu açıklandı. Ağustos ayı itibariyle açıklanan bu rakamla beraber markanın 49,846.5 telefon satışı gerçekleştirdiği görülüyor. Yeni akıllı telefonlarının satışlarını bir hayli arttırdığı görülen Huawei’nin, geçen sene aynı dönemde %9.8’lik bir paya sahip olduğunu görmüştük.

Huawei, Apple

Asıl kötü haber Apple için geçerli. Apple’ın genelde 3.sıraya düştüğü görülüyor. Ağustos ayı itibariyle Apple’ın payının %11.9 olduğu görülüyor. Aslında çok büyük bir düşüş yaşamayan markanın, rakiplerinin yükselişine cevap vermediğini görüyoruz. Öyle ki Apple’ın, 44.715,1 telefon satışı gerçekleştirdiği görülüyor.

Yani artış değil mini bir düşüş söz konusu. Huawei ise Apple için tek tehdit gibi gözükmüyor. 4.sırada yer alan Xiaomi markasının %8.8’lik bir paya ulaştığını görüyoruz. Apple muhtemelen yeni iPhone modellerinden sonra satışlarını yükseltecek ancak aksi bir durum olursa, marka 4.sıraya düşebilir.

İlginizi Çekebilir: Apple Temassız Ekran Sistemi Üzerinde Çalışıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?