Adobe Flash Güvenlik Açığı Açıklaması Geldi

0
54
Adobe Flash

Adobe Flash, artık çok fazla adı anılmayan ve çok tercih edilmeyen sistemlerden bir tanesi. Buna rağmen hala bazı tarayıcılarda, birçok önemli sitede ve hatırı sayılır kullanıcı kitlesi tarafından bilinerek ya da fark etmeden Adobe Flash kullanılmaya devam ediyor. Bu nedenle hala gündemde olan Adobe Flash, son zamanlarda önemli bir güvenlik açığı ile gündemde. Daha önce sistemin içerisinde birçok kez güvenlik açıkları ile karşılaştık ancak bu kez ortaya çıkan açık çok daha can sıkıcı sonuçlara neden oluyor ve çok daha ciddi bir açık. Öyle ki konu hakkında da Adobe tarafından önemli bir açıklama geldi.

Adobe Flash Açığı Kapatılacak

Ortaya çıkan güvenlik açığı, kullanıcıların hacklenmesine neden olabiliyor. Windows işletim sistemi üzerinden çalışan açıkta, uzaktan sisteme erişim yapılması oldukça kolaylaşıyor. Uzak bağlantı ile sisteme erişim yapılması durumunda ise istenen kod çalıştırılabiliyor. Kodların çalıştırılması ise kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesine neden olabileceği gibi kullanıcıların cihazlarının izinsiz bir şekilde kullanılmasına da neden oluyor. Güvenlik nedeniyle açığın tam olarak nereden kaynaklandığı konusunda bir bilgi yok.

Adobe Flash

Fakat söz konusu açık nedeniyle kullanıcıların güvenmedikleri sitelere giriş yapmamaları ve mail üzerinden gönderilen Office belgelerini de görüntülememeleri gerektiği belirtiliyor. Bunlar sadece sunulan sınırlı önlemler olarak gösterilebilir. Bunların dışında Adobe, söz konusu açığı kapatmak için ciddi bir çalışma yaptıklarını duyurdu.

Yapılan çalışma sonrasında en geç 1 hafta gibi bir süre içerisinde yeni güncellemenin yayınlanacağı açıklandı. Güncellemenin yayınlanmasının hemen sonrasında ise açık kapatılmış olacak. Fakat açığın kapatılması için güncellemenin kullanıcılar tarafından yüklenmesi gerekecek. Zaten oldukça eskiyen Adobe Flash bu haberden sonra nasıl bir yara alır bilinmez ama Adobe konuyu farklı bir şekilde ele alacak gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir: 40 Bin Sahte Apple Ürünü Yakalandı

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?