AB, Apple’dan 13 Milyar Dolar Vergi Alacağının Peşinde

0
28

Apple 2014 yılında Amerika dışında sattığı her 1 milyon iPhone ve iPad için sadece 50 $ ödedi.  Bu miktar %0.005 vergiye denk geliyor.   Evet yanlış duymadınız.

Peki bu nasıl oldu?

Apple, kazancının büyük bir kısmını, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Hindistan’dan bir İrlanda firması olarak sağlıyor. Bu bizi şaşırtmıyor. Çünkü  aklınıza gelebilecek dev şirketlerin çoğunun merkezi İrlanda olarak görünüyor. Bu şirketlerin tam listesi için Wiki sayfasına buradan bakabilirsiniz.

İrlanda’da Apple faaliyetlerinin kökeni 1991’den başlıyor. Apple standart İrlanda vergi oranlarına bağlı. İrlanda yasalarında olan “stateless company.” hükmünde çalışan Apple ofis hizmetleri için vergi ödemiyor.

2011 yılında Apple uluslararası satışlarından 16 Milyar Euro kar sağladı. Bunun 50 milyon Euro’sundan daha azını İrlanda’ya vergi olarak ödedi. İrlanda %12.5 vergi oranıyla Avrupa’da en az vergi uygulayan ülke konumunda. Bu sayede en büyük firmaları kendine çekebiliyor.

Apple, Google, Facebook, eBay, Twitter bunlardan sadece birkaç tanesi.

Apple İrlanda’da 6000 kişi çalıştırıyor. Bunlardan çoğu Cork’da bulunan iMac fabrikasında çalışıyor. Apple bu şehirde en büyük işveren konumunda.

Şimdilerde Avrupa devletleri, Apple’dan kendi vergi oranlarını istiyor. Şu anki durumda Apple’ın haksız kazanç elde ettiğini iddia ediyorlar.

Apple ise 231 Milyar doların %5’ine denk gelen 14.6 Milyar doları ödemek istemiyor. İrlanda hükümeti de Apple’ın arkasında. Apple’ın İrlanda firması olarak İrlanda’ya vergilerini ödediğini söylüyor.

Bu karışık durum ülkemiz için bir fırsat olabilir. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Apple’ı Türkiye’ye davet etti.

Şimşek Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Apple Türkiye’ye taşınmalı. Avrupa Birliği’nin bürokrasisi ile uğraşmadan daha cömert vergi teşvikleri sağlamaktan mutluluk duyarız” dedi.

İLGİLİ HABER:  2020'nin En Çok Satan Telefonu iPhone 11!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?