AAE Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

0
35116

AAE dosyası, iOS cihazında Fotoğraflar uygulamasını kullanarak bir fotoğrafa yapılan düzenlemeleri içerir. Kullanıcının üzerinde yıkıcı olmayan düzenlemeler yaptığı .JPG uzantılı fotoğrafları iOS’dan macOS sistemine aktarmak için kullanılır. AAE dosyaları, düzenlenmelerini sağlayan fotoğraflara eşlik edebilirler. Dosyasının konumu orijinal fotoğraf ile aynı klasördedir ve aynı adlandırma sistemini kullanırlar. Ancak dosyanın uzantısı .JPG yerine .AAE olacaktır.

AAE dosyaları, iOS 8 ve sonraksu sürümleri ile OS X 10.10 ve sonrası sürümleri ile birlikte kullanılabilir. Bir iOS cihazından Windows’e fotoğraf aktardığınızda, JPEG fotoğraflar AAE dosyaları olmadan aktarılacaktır. Bu da düzenlemelerinizi kaybetmenize neden olacaktır. AAE dosyaları, fotoğraflarınızı silmeden silinebilir, ancak silindiklerinde fotoğraflardaki düzenlemeler de kaldırılacaktır.

AAE dosyasi

AAE Dosyasının Amacı Nedir?

Birçok iPhone, Windows ve Mac kullanıcısı fotoğraf kütüphanelerinde .AAE uzantısına sahip AAE dosyalarını fark etmiştir. Dosya adları genellikle fotoğraf dosyalarına (örn: IMG_2123.AAE) benzer. Ancak bunları açmayı denediğinizde, geçerli fotoğraf dosyası olmadığını söyleyen bir hata mesajı görürsünüz. Örneğin, Windows kullanıcısıysanız, “Windows bu dosyayı açamıyor” şeklinde bir mesaj görürsünüz. Bu durum Windows kullanıcıları için biraz karmaşıktır. Çünkü Windows varsayılan olarak dosya uzantılarını gizler. Bu nedenle bir AAE dosyası, boş bir simgeye sahip IMG_2123 adıyla görünür.

AAE Dosyası Nasıl Açılır?

AAE dosyası, ilişkili bulunduğu JPG dosyasını açarken Fotoğraflar uygulaması tarafından referans alınır. Ayrıca ilgili fotoğrafa yapılan düzenlemeleri görüntülemek için TextEdit ve Not Defteri gibi metin editörleri tarafından da açılabilir.

iOS cihazınızda düzenleme yaptığınız bir fotoğrafı, Mac’in eski OS X sürümlerini (Yosemite öncesi) çalıştıran bir Mac’a aktardığınızda yaptığınız değişiklikler aktarılan fotoğraf için geçerli olmayacaktır. Dosyalar taşındıktan sonra düzenlemelerinizi uygulamak için AAE dosyasını okuyabilen ve uygulayabilen bir yazılıma sahip olmanız gerekir. Ne yazık ki bunun için çok az seçenek mevcuttur. Ancak fotoğraflarınız ve AAE dosyalarınız hala iPhone’unuzda bulunuyorsa, başka bir çözüm yolu daha mevcuttur. Düzenlenen fotoğrafı e-posta ile kendinize gönderebilir ya da Facebook veya Instagram’a yükleyebilirsiniz. Daha sonra Windows veya Mac bilgisayar üzerinden fotoğrafınızı düzenlenmiş şekilde indirebilirsiniz. Ancak bu seçeneğin fotoğraf kalitesini önemli ölçüde düşürebileceği unutulmamalıdır.

İLGİLİ HABER:  iPhone kullanıyorsanız bu 20 özelliği mutlaka bilmelisiniz

İlginizi Çekebilir: Tweak Nedir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?