A12X Bionic Özellikleri Neler? İşlemcilere Yakından Bakıyoruz

0
198
A12X Bionic

2018 iPad Pro modeliyle beraber bazı önemli değişikliklere adım atıldı. Tasarım ve yeni aksesuarlar bir yana, teknik özellikler kısmında önemli değişiklikler söz konusu. Bu değişimler içerisinde en çok dikkatimizi çeken ise A12X Bionic işlemcileri.

Kısa süre öne tanıtılan 2018 iPhone akıllı telefonlarıyla beraber gelen A12 Bionic işlemcilerinin biraz daha başarılı bir versiyonu olan A12X Bionic işlemcilerine daha yakından bakalım. Değişimler ve dikkat çeken sistemler hakkında incelemelerde bulunacağız.

A12X Bionic Neler Sunuyor?

Yeni işlemcilerde yine 7 nm üretim sürecinden çıkmış olan işlemciler. Biraz daha geniş kapsamlı bir işlemci olduğu için bu model ana modele göre biraz daha büyük. Tabii ki bu durumda çekirdeklerin artış göstermesi de etkili.

A12X Bionic

A12X Bionic içerisinde 4 + 4 şekilde dizilim gösteren 8 CPU çekirdeği bulunuyor. 4 performans + 4 tasarruf çekirdeği sunan A12X Bionic, buna ek olarak 7 çekirdekli bir GPU sunuyor. Yani grafik biriminde de çok daha başarılı bir seri sunulmuş durumda.

A12X Bionic Performans Artışı Nasıl?

Yeni modelin fark yaratan kısımlarını değerlendirmek için eski işlemciler için karşılaştırma yapmak gerekiyor. Apple’ın söylemlerine göre eski tablet modellerine göre tek çekirdek kısmında %35’lik bir performans artışı söz konusu.

Aynı durum çoklu çekirdek performansı ise çok daha yüksek bir seviyede artış göstermiş durumda. Çoklu çekirdek performans değeri, %90 oranında artmış gibi gözüküyor. En azından Apple’ın açıklaması bu yönde.

A12X Bionic

Grafik birimi yenilenen ve Neural Engine yapay zeka bölümüne de yer veren A12X Bionic, Xbox One S grafik performansını sunabiliyor. Hatta Apple, %92 oranında daha hızlı bir grafik performansı sunulduğunu açıklandı.

Tüm bu değerlendirmeler yapıldığı zaman, özellikle oyun performansı konusunda yeni iPad modelleri çok iddialı gibi gözüküyor. Tabii ki detaylar testlerden sonra belli olacak.

İLGİLİ HABER:  WWDC 2018 için Beklentiler Düşmeye Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?