iPhone X başta olmak üzere yeni iPhone modellerinin içerisinde kullanılan işlemciler epey bir dikkat çekmeyi başardı. A11 Bionic serisi olarak karşımıza çıkan yeni işlemcilerin, gerek saat hızı gerekse de yapay zeka artısı gibi artılarının bir hayli konuşulduğunu söylemek gerekiyor. Hatta bu işlemcilerde kullanılan nöral sistemlerin, portre modunu da bir hayli geliştirdiği açıklanmıştı.

Aynı kamera değerlerine rağmen, çok daha başarılı çekimler sunulmasını da sağlayan A11 Bionic işlemcilerinin, MacBook modellerini bile geride bıraktığını görmüştük. Böyle değerlendirdiğimiz zaman A11 Bionic çipleri gerçekten uzun bir süre üst seviye performans göstermeyi başaran işlemciler olarak kalacak. Fakat Apple’ın bu seride sınırlı kalmaya pek niyeti yok.

A12 İşlemcileri Yola Çıktı

A11 işlemcilerinin ne kadar süre boyunca gündemde kalacağını düşünürken, daha iPhone X akıllı telefonlarının çıkmadan A12 işlemcileri için hazırlıklar başladı. Elde edilen raporlara göre TSMC çoktan A12 çiplerinin üretimi için kolları sıvadı. Henüz kod adının ne olacağı konusunda bilgiler elde edilemeyen yeni işlemci modellerinin, 7 nm üretim teknolojisiyle üretileceğini göreceğiz. Bu üretim teknolojisi gösteriyor ki yeni akıllı telefonların, çok daha hızlı olacağını göreceğiz.

A12 işlemcileri

Çok daha yüksek hızlarla beraber çok daha az güç tüketen işlemci serisinin oluşturulmasını sağlayacak olan teknoloji, Apple’ın yapay zeka konusunda da beklenmedik adımları atılmasını sağlayacak gibi gözüküyor. İşlem gücü mevcut serilerden bile güçlü olacağı için hem yapay zeka konusunda hem de ARKit desteği konusunda çok başarılı sonuçlar elde edileceği belirtiliyor.

7 nm üretim süreciyle üretilecek ilk işlemci modellerinden de biri olması beklenen A12 çiplerinin üretiminin ise 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. Muhtemelen iPhone 9 modellerinin içerisinde göreceğimiz işlemciler, bionic 2 versiyonu yani yapay zeka konusunda öğrenebilen akıllı telefonlar seviyesine gelinmesini sağlayacak.

İLGİLİ HABER:  iPhone X Tanıtımı Yapıldı! Merakla Beklenen iPhone X Özellikleri (Güncellendi)

İlginizi Çekebilir: iPhone FM Radyo İddialarına Apple’dan Cevap

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?