A11 Bionic ve A10 Fusion Arasında Çok Fark Var Mı?

0
2865
A11 Bionic A10 fusion

Apple’ın yeni nesil işlemci teknolojisi olarak tanıtılan A11 Bionic işlemcileri, hemen her konuda Apple’ın eski işlemci teknolojisini geride bıraktı. En azından Apple’ın tanıtımlarda yaptığı açıklamanın bu yönde olduğunu gördük. Apple konu hakkında detaylı bir açıklama yapıp, A11 Bionic işlemcilerinin ne kadar yüksek performansa sahip olduğunu anlatmıştı.

Fakat buna karşın yeni seri akıllı telefonların genel işlemci performansının fiziksel olarak eski modellerle karşılaştırıldığında nasıl bir sonuç elde edildiği konusunda bir açıklama yapılmadı. iPhone 8 modellerinin satışa çıkmasından sonra A11 Bionic işlemcilerinin fiziksel olarak karşılaştırılmaları da yapılmaya başlandı.

A11 Bionic Ne Kadar Önde?

Appleinsider tarafından iPhone 8 Plus akıllı telefonları ve iPhone 7 Plus akıllı telefonları arasında yapılan karşılaştırma sonrasında ortaya çıkan sonuçlar A11 Bionic işlemcilerinin ne kadar güç kazandığını gösteriyor. Hazırlanan videoya göre yeni seri işlemcilerin belirtildiği gibi %25 oranında daha hızlı olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra çoklu çekirdek performansı kısmında da A11 Bionic işlemcilerinin %70 oranında önde olduğu görülüyor.

Test sadece oranlarla sınırlı olarak kalmamış durumda. Bunun yanında yeni seri akıllı telefonların performans puanlamaları da yapılmış durumda. Birçok test uygulamasıyla beraber yapılan değerlendirmeye göre A11 Bionic çiplerinin gerçekten açık ara önde olduğu görülüyor.

Gerek görüntü işleme konusunda gerekse de işlemci hızı konusunda, bu serinin yarı yarıya, belki de daha fazla önde olduğunu görüyoruz. Aradaki farkın bu kadar fazla olması iPhone 8 modellerinin tercih edilmesi konusunda ana nedenlerden biri olarak da gösterilebilir.

Apple’ın işlemciler kısmında istenen başarıyı elde ettiğine kesin gözü ile bakmak gerekiyor. Daha fazla detay için yeni seri işlemcilerin karşılaştırılmasının yapıldığı videoyu izleyebilirsiniz. Haberimizde yer verdiğimiz videoda, iPhone 8 Plus ve iPhone 7 Plus akıllı telefonlarının karşılaştırıldığını da tekrar hatırlatalım. Yani A11 Bionic ile A10 Fusion arasında bir çekişme söz konusu. Yarışın kazananı ise net bir şekilde A11.

İLGİLİ HABER:  Apple İşlemci Üretiminde Bağımsız Olmakta Kararlı

İlginizi Çekebilir: Apple Ekrana Entegre Parmak İzine Geçmeyebilir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?