A11 Bionic İşlemcilere Daha Yakından Bakıyoruz! İşte Tüm Değişimler

0
141
A11 Bionic

Apple’ın beklendiği gibi 3 yeni akıllı telefonu tanıtıldı. Bu telefonlar içerisinde uzun süredir beklenen iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin yanı sıra, özel seri olan iPhone X akıllı telefonları da tanıtıldı. iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanılan sistemler ise açıkçası biraz geri planda kaldı. Tabii ki büyük bir farklar. Büyük fark A11 Bionic işlemcileri oldu. A10 Fusion işlemcilerinden sonra gelen yeni modelin detayları neler? A11 Bionic işlemcileri nasıl bir fark oluşturacak? Detaylarıyla İnceleyelim.

A11 Bionic Performans Konusunda Çok Daha Başarılı

Yeni işlemciler, üretim teknolojisinde yeni nesle geçiş yapmış durumda. A10 Fusion işlemcilerinde kullanılan 16 nm üretim teknolojisi yerine bu seride, 10 nm üretim teknolojisi kullanılıyor. Böylelikle 4.3 milyar transistör rakamına ulaşılabilmiş durumda. Hem performans artışı sağlayan hem de telefonların pil tüketimini azaltan bu tercih, epey bir konuşulacak gibi duruyor.

A11 Bionic

Bunun dışında A11 Bionic işlemcilerinin A10 Fusion işlemcileri gibi 6 çekirdek barındırdığı görülüyor. İşlemcilerin kümelemesi ise yine 4+2 şeklinde sıralanmış durumda. Çekirdek değerlendirmesi ise şöyle;

İlk 4 Küme: Bu küme çoklu çekirdek performansı konusunda öne çıkan bir küme. Tasarruf için oluşturulmuş olmasına rağmen eski işlemcilere oranla %70 daha performanslı olan küme, performans konusunda da pil tüketimi konusunda da oldukça artı sağlamakta.

A11 Bionic

2 Çekirdek Kümesi: 2 çekirdekli küme ise tamamen performans odaklı olarak oluşturulmuş. A11 Bionic işlemcilerinin 2 çekirdek kümesinin geçen seneye göre sağladığı performans artışı ise %25 oranında.

Saat Hızı: 2.5 GHz

Her iki kümede, yani 6 çekirdek birden telefonun işlem gücüne göre tamamen kullanılabilecek. Bu sayede %30 daha iyi bir performans söz konusu olacak. Kısacası artık yeni işlemcilerin akıllandığını söylemek gerek. A11 Bionic işlemcilerinin artıları bunlarla sınırlı değil. Bunun yanı sıra telefonlarda kamera kısmına katkı sağlayacak olan birçok teknolojiyi de barındıracak.

İLGİLİ HABER:  1.nesil iPod touch Canlı Canlı Görüntülendi

A11 Bionic

Nöral sistem adını verdiğimi yeni bir sistemle beraber donatılmış olan işlemcilerin, görüntü işlemcisi değiştiriliyor. Nöral sistemde bu görüntü işlemcisiyle beraber çalışıyor. Hem yüz tanıma teknolojisi için oldukça önemli olan sistem hem de fotoğrafların çekim kalitesini daha da artırmakta. Video çekimlerinde her bir pixelin işleme alınmasını sağlayan A11 Bionic, kamera değiştirilmemiş olsa bile 4K çekimde 60 FPS hıza ulaşılmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Plus Mı? iPhone 7 Plus Mı? Yeni Modele Geçiş Yapmaya Değer Mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?