90’ların Unutulmaz Retro Oyunları

0
318

Retro Oyunlar açısından çok zengin bir geçmişe sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Eski oyunların tadı sanki bir başkaydı. Atarilerin bize sunduğu müthiş o zaman bize harika gelen grafikler ve oynanabilirlikler ile gayet zevkli zamanlar geçiriyorduk. Hangimiz yapamadığımızda çıldırmadık ki. Şu an çıkan oyunların tüketilme durumu göz önüne alındığında o zamanki oyunlar sanki daha değerli ve bizim için önemli gibiydi. Şöyle bir retro time yapalım o zaman.

duck-huntRetro Oyunlar denlince akla hep eski oyunlar gelir. Bir sürü oyun var ki çocukluğumuzu etkileyen başında zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız bizleri kendine bağlayan şeylerdi onlar. Neler oynamadık ki zamanında. Ben spor ve aksiyon oyunu sever biri olarak şimdiki oyunların atasını bilirim be. Hangimiz Super Mario ile prensesi kurtarmaya çalışmadık ki. Mario ile beraber pixelsi olan yaratıkları alt edip bölüm sonu canavarı olan büyük yaratığı geçip prensese ulaşmaya çalışan çocuklar şimdi bu yazıyı okumaktadırlar. Sensible Soccer şimdiki PES ve FIFA’nın atasıdır. Çılgın goller ile çıldırdığımız dakikalar gözünüzde canlandı umarım. Ah Pac-Man Ah. Hayaletlerden kaçacağım diye sabahı akşam kaç defa ettik. Zalim hayaletler ve top şeklinde yediğimiz canlar. Ama süper gücü alınca “hangi hayalet bana zincir vuracakmış şaşarım” edası ile bu sefer biz onları kovaladık. Atari zamanında çok mu mutluyduk belki hayır. Ama 99in1 bizim ömrümüzü sen yedin dostum. Hep bir umut ile bekledik biz 99 oyunu. Senin de alaşağı olacağın zaman hep gelecek Donkey Kong. Ne istedin zavallı kızdan. Bizi yorup kafamıza bir takım şeyler atmanın amacı nedir yani. Ama o kızı kurtardık biz zamanından sen kafanı yorma. Street Fighter ile aduketler bizi bekler.

Alırım bir karakter yürürüm diğer oyunculara karşı. Kimse bizim arenamızda bize şekil yapamaz hani. Bütün bu oyunlar bizlerin çocukluğunun bir başka serüvenleriydi. O zaman çok mu mutluyduk belki hayır dedim ama mutluyduk çünkü çocuktuk. Oynadığımızda Dünya’dan koparak o oyun dünyasına girdiğimizde her şeyi unuturduk. Mortal Kombat kafası yaşayıp hangimiz evde karate hareketleri denemedik. Tabi hepsini değil. Sakıncalı evde denemeyelim lütfen yani. Snow Bros. Vardı, aman yarabbim. Hayatımda o zaman böyle saran aynı zamanda beni çıldırtan bir oyun daha yoktur. Snow Bros. O zamanlarda iyiydi ama şimdi tutar mı bilmem. Biz Ferrari ile yarışmayı Outrun oyunundan öğrendik. Kırmızı üstü açık Ferrari ve yanımızda güzel bir kız ile yarışmayı kim istemez. O zamanlardan yerleşti bizim bilinçaltımıza Ferrari yan koltukta oturan güzel bir kız ile sürülür kesinlikle. Air Buster ile pilot olup savaşmayı öğrendik. O neslin çocukları hep pilot olmak istemez miydi zaten. Nedeni tabi ki de Air Buster. Duck Hunt diye bir oyun yapmışlar otur ağla yani. Abi ördek çıkıyor vuruyorsun olmuyor. Sonra köpek çıkıp senle bayağı eğleniyor. Bu sefer delirip köpeğe sıkmaya başlıyorsun. Ama bir dahaki ördek gelişinde vurduğunda sakinleşip oyuna devam ediyorsun. Al sana doğal stres atma aracı yani.
pac-man Bir sürü oyunun arasından seçtiğim bu oyunlar en çok sevilen oyunlar arasındadır. Diğer oyunlar alınmasın ama öne çıkan oyunları inceleyerek yazımı oluşturdum. Retro Oyunlar çocukluğumuzda iz bırakan hala konusu açıldığında hatırladığımız çoğu şeyden en önemlileri belki de. Eskilerde çocuk olmak bazen gerçekten şimdi çocuk olmaktan daha eğlenceliymiş sanki. Retro olarak sevdiğimiz oyunlar hala bizim için birer eskimeyen değerdir. Şimdiki oyunlara bizleri hazırlayan Retro oyunlar sizlere teşekkürü bir borç bilirim.

İLGİLİ HABER:  Yasaklı Sitelere Girme ip Değiştirme Programı Hotspot Shield indir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?