“4K öldü, yaşasın 8K!” deme zamanı geldi mi? Pek sanmıyorum. Ne zaman ki tüm düşük çözünürlükler yerini 4K’ya bırakır o zaman 8K’nın zamanının geldiğini söyleyebiliriz.

İlk 8K TV, 2018 sonbaharında 85 inçlik Samsung Q900 idi ve ABD satış fiyatı 15.000 $ ‘ dı. 65 inçlik boyut için de 5.000 $ ‘ dan başlayan ön sipariş fiyatlarına rastladık.

Samsung 8K TV işinde ilk olabilir, ancak tek değil. CES 2019’da, Sony, LG ve TCL de dahil olmak üzere birçok diğer TV üreticisi de 8K TV sergiledi. Hepsi bu yılın ilerleyen aylarında çıkacak ve son derece pahalı olacaklar. Bu TV’ler 2019 ve sonraki yıllarda yaygınlaşacak ve doğal olarak fiyatlar düşecek.

Bu durum, 4K TV teknolojisinin eskimiş olduğu anlamına mı geliyor? Eğer hemen bir 8K TV satın alırsanız, en sevdiğiniz programları 8K kalitesinde izlemeniz mümkün mü?

Bu soruların cevabı ” hayır”İşte nedeni..

8K TV almalı mıyım?

Hayır almamalısınız.

  • Çöpe atacak paranız yoksa, bu yıl bir tane 8K TV almayı DÜŞÜNMEYİN BİLE.
  • Gelen bilgilere göre, 4K TV’ler üzerinde çok az görüntü kalitesi iyileştirme var.
  • Herhangi bir 8K TV’den en iyi şekilde yararlanmak için gerçek 8K içeriğine ihtiyacınız var.
  • Şu anda mevcut hiçbir 8K içerik (film ve TV şovları) yayınlanmıyor ve gelecek yıl yayınlanacağına dair umudumuz az.
  • Önümüzdeki birkaç yıl içinde 8K TV’ler daha ucuz olacak ve belki de o zaman alınabilir. (4K TV’ler ilk çıktığında ufak bir ev parasına satılıyordu.)
  • Şimdi cüzdanınızı cebinize geri koyduğunuza göre, arkanıza yaslanın ve bugün 8K TV’ler hakkında bilmeniz gereken her şeyi okuyun.

8K nedir?

Birkaç yıl önce geleneksel bir HDTV 1080p, yani yatay olarak 1,920 piksel ve dikey olarak 1,080 piksel çözünürlüğe sahipti. Birçok dijital sinema projektörleri de 2048×1080 çözünürlüğe sahip. Hollywood’da yaygın olduğu için-sadece yatay çözünürlüğe atıfta bulunmak için konuşuyorlar, buna “2K” diyorlar, ancak temelde evde sahip olduğunuz HDTV (1080p) ile aynı çözünürlükte.

“4K” terimi, dijital sinema tarafından da 4,096 yatay çözünürlüğe sahip, dolayısıyla “4K” anlamına geliyor. Bununla birlikte, TV tarafında, üretim verimliliği, 1080p HDTV’nin yatay ve dikey çözünürlüğünü iki katına çıkardığımız anlamına geliyordu. Bu nedenle 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe sahipti. Teknik terim Ultra HD olmasına rağmen herkes halk dilinde buna “4k” demeyi tercih etti.

Gelelim 8K’ya. Tahmin edebileceğiniz gibi 4K’nın dikey ve yatay çözünürlüğün 2 katı olan  7680×4320 çözünürlüğe sahip ekranlara 8K deniliyor. Toplamda 4K çözünürlüğünün 4 katı çözünürlüğe ve 1080p’den 16 kat daha fazla piksele sahip. İnanılmaz bir rakam.

Çözünürlük tablosu

8K’ ya ihtiyacınız var mı?

Kesinlikle ihtiyacınız yok.

4K TV’lerle birçok kez açıkladığımız gibi, çözünürlük söz konusu olduğunda azalan bir getiri noktası söz konusu. İnsan gözü sadece çok fazla ayrıntı görebilir ve ayırt edebileceğiniz şeylerin ötesinde ekstra pikseller temelde boşa gider. Daha yüksek çözünürlüklerden ve orantılı olarak daha küçük piksellerinden herhangi bir şey elde etmek için daha yakın oturmanız ve daha büyük bir TV almanız gerekir.

Herkesin yeterince büyük bir TV alması ya da 4K çözünürlük ihtiyacını haklı çıkarmak için yeterince yakın oturması mümkün değil. 8K ise aşırı bir teknoloji. En azından bir TV için. Samsung’un duvarı veya Sony’nin Cledis gibi Büyük Tiyatro boyutlu salonlara sahip olsaydık, 8K inanılmaz olurdu. Ancak, 1080p TV ile karşılaştırırken 4k’nın ayırt edilmesi bile zorken, 4k’dan 8k’a neredeyse imkansız olacaktır. Matematiksel olarak konuşacak olursak, 1,5 metreden daha uzakta olan bir 4K TV’nin 8K TV’den bir farkını görmeyeceksiniz. Bu söylediğim 85 inç ekran çin geçerli. Daha küçük boyutlarda daha yakında oturmanız gerekecek.

8K içerik var mı?

8K içeriği olmadan, bir 8K TV, aslında bir 4K TV oluyor. Samsung, 8K ekranda sadece 4K ve 1080p kaynaklarının görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış q900 üzerinde  “AI” upscaling teknolojisini gösterdi. Ve Sony ve LG gibi diğer TV yapımcıları CES’DE kendi 8Kya özel içeriklerini kullandılar. 33 milyon artı pikselden en iyi şekilde yararlanmak için gelen kaynağın da 8K olması gerekiyor.

İçerik meselesi daha zor bir konu. İlk olarak, 8K yakalayabilen sadece birkaç sinema kamerası var. Japonya’nın NHK firması muhtemelen 2020 Tokyo Olimpiyatlarını 8K yayınlayacak. Son birkaç Olimpiyatta bazı 8K içerikler çekildi. YouTube’da 8K içeriğini, çoğunlukla doğa belgesellerini ve benzerlerini sergileyen bir avuç kanal var. TV içeriklerinin 8K olma ihtimali neredeyse hiç yok.

Hollywood filmleri için kullanılan ana kamera şirketlerinden biri olan Red bu çözünürlükte kaydedebilen çeşitli modellere sahip. İlginçtir, 8k’da çekilen uzun metrajlı filmler zaten var. Galaksinin koruyucuları Vol. 2, Ölümlü motorlar ve Yeni mutantlar filmleri 8K teknolojisi ile çekildi. 8K içerik oluşturmak daha zordur. Çünkü bu kameralar için maliyet, ayrıca yüzlerce terabayt ile uğraşabilen bilgisayarlar ve depolama alanı hiç de ucuz olmayacaktır.

Bu kadar megabiti nasıl ileteceksiniz?

En zor kısım iletim olacaktır: Şu anda parlak 8K TV’nize 8K içerik almanın standart bir yolu yok. Muhtemelen, daha fazla içerik mevcut hale geldikçe, TV içindeki özel bir uygulama bu yüksek çözünürlüklü medyaya erişmenizi sağlayacaktır. Samsung’un 8K Tv’lerinde yakın zamanda halletmesi gereken mesele bu.

Bir süre sonra, Netflix, Amazon ve Vudu gibi ana uygulamalar da bu trene binecek. Ama şimdilik, kablo ve uydu üzerinde yaygın olarak kabul edilen 4K’yı bile elde etmede çok az ilerleme olduğu için, 8K, için birkaç yıl beklemek gerekecek.

8K almamak için bir sebep daha var: Gerekli bant genişliği gülünç olacak. Çoğu 4K içerik sağlayıcısı, 20 Mbps aralığında bir internet bağlantısına sahip olmanızı önerir. 8K, her şey aynı olsa bile, dört kat daha fazla piksel var. Bu, tam olarak veri veya bant genişliğinde bir 4 kat artışıyla eşit olmayacak. 40 ila 50 Mbps aralığında bir bağlantı gereksinimi gerekecek. Açıkçası Türkiye’de bu internet hızlarına ulaşabilen çok kişi olduğunu sanmıyorum.

Fiziksel bağlantı olayına gelirsek; HDMI 2.1 8k çözünürlükleri  taşıma yeteneğine sahiptir. Ancak, HDMI 2.1 uyumlu kablo almakta acele etmeyin. Çünkü 8K için yeni bir standart getirilecektir.

CES 2019’da, tüm büyük 8K TV yapımcıları, cihazlarının en yüksek çözünürlük ve kare hızı kombinasyonları için gerekli olan 48Mbps bant genişliğini (saniyede 8K ve 60 kare ve 120 FPS’DE 4k) işleyebilen HDMI 2.1 girişlerine sahip olacağını söyledi. Ayrıca bazı yeni, daha yüksek bant genişliği HDMI kablolarını da bu fuarda gördük.

8K TV beklemeli miyim?

Beklememelisiniz. Televizyon alacaksanız alın. 8K TV teknolojisinin yaygınlaşması ve ucuzlaması için ona birkaç yıl verin. Bu zaman içinde de 8K içerikler geliştirilecek. Bağlantı hızları artırılacak. (Türkiye’de bu konuda pek umudum yok açıkçası) HDR 4K Tv’ler çok iyi görüntü kalitesine sahipler. 8K’nın altında kalmıyorlar. Onları almanızı tavsiye ederim.

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?