Screen Time
Screen Time aşıldı

iOS 12 güncellemesi, kararlılık ve optimizasyonu daha başarılı bir işletim sistemi olmasının yanında, çağın en büyük sorunlarına çözüm olacak özelliklerle geldi. Takip edenler ya da iOS 12 kullanıcıları hangi özellikten söz ettiğimizi hemen anlamıştır. Tanıtım sırasında da yer verdiğimiz Screen Time özelliğinden söz ediyoruz.

Çocukların akıllı telefon ve tablet kullanımlarını ebeveyn denetimi içerisine alan özellik, anne babaların hangi uygulamaya ne kadar kullanım süresi konulacağını ayarlamasına izin veriyor. Hangi uygulamaların ne kadar süre boyunca kullanılabileceği, uygulamalara giriş sınırı gibi sınırlar konulması sağlayan Screen Time, aynı zamanda tüm bu kullanımlarla ilgili olarak istatistiklerde sunabiliyor.

Akıllı telefonların ve tabletlerin bağımlılık haline gelmeye başladığı şu günlerde, en azından çocukları korumak açısından iyi bir sistem sunulduğu kesin. Fakat bugün ortaya çıkan bir haber, sistemin içerisinde bir açık olduğunu gösterdi. Üstelik bu açığı 7 yaşında bir çocuk tespit etti.

Screen Time Süre Limiti Aşılabilir Mi?

ABD’de yaşanan olayda, bir baba 7 yaşındaki oğlunun Screen Time sınırını aşmayı başardığını açıkladı. Hikayesini sosyal medya üzerinden paylaşan baba, iPhone akıllı telefonunda yer alan oyunlara Screen Time kullanarak süre sınırı koyduğunu belirtiyor. Bir süre sonra ise 7 yaşındaki çocuğunun telefonda çok daha fazla süre geçirmeye başladığını görüyor.

Screen Time

Babanın anlattıklarına göre gerçek çocuğun itirafıyla ortaya çıkıyor. İddiaya göre 7 yaşındaki çocuk, ekran zamanı biten oyunu telefondan siliyor. Oyunu silmesinin ardından ise App Store hesabına girerek, bulut bölümünden daha önce indirilen oyunlar içerisinde oyunu yeniden kuruyor. Bu durumda da herhangi bir süre sınırı kalmıyor. Süre sınırı ortadan kalkmış oluyor.

Yöntem Ne Kadar Geçerli?

Her ne kadar basit olsa da bu yöntemin geçerli bir yöntem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Belki işin biraz kurnazlığına kaçılmış ama aslında bu bir boşluk olarak değerlendirilebilir. Belki de Apple’ın yeni güncellemeler sonrasında sisteme düzenleme getirdiğini görürüz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?