4K Çözünürlüklü iPhone İçin Ekran Kartı Hamlesi

0
33
PowerVR Furian grafik kartı
PowerVR Furian grafik kartı tanıtıldı

iPhone serilerine 4K ekran çözünürlüğü desteği getirmesi beklenen PowerVR Furian mobil grafik GPU serisi tanıtıldı. 

Akıllı telefon teknolojilerinde ekran çözünürlükleri konusunda epey bir yol alınmaya başlandı. 720p ekran çözünürlüğünün akıllı telefonlarda standart olarak kullanıldığı dönemlerden bu zamana kadar sürekli olarak ekran çözünürlük değerleri de artmaya devam etti. İlk olarak Full HD çözünürlük değeri hemen ardından gelen QHD yani 2K çözünürlük destekleri derken şimdilerde ise 4K ekran çözünürlüğüne sahip olan akıllı telefonlar piyasaya çıkmaya başladı.

Son olarak Sony tarafından MWC 2017 fuarında tanıtılan yeni seri akıllı telefonlarda yer alan 4K çözünürlük desteği Apple’ın da gündemine geldi. Artık iPhone serilerinde 4K çözünürlük desteği sunması beklenen markanın 4K çözünürlük desteği için kullanacağı ekran kartları da belli oldu.

PowerVR Furian kartı
PowerVR Furian grafik kartı

Imagination Technologies Yeni Ekran Kartlarını Duyurdu

2008 yılından beri Apple ile birlikte çalışan firmalardan biri olan Imagination tarafından yapılan açıklama ile beraber bir sonraki iPhone serisinde kullanılması beklenen 4K destekli ekran kartları da ortaya çıktı. PowerVR Furian olarak duyurulan yeni ekran kartlarının mobil platformlar için sağlayacağı artılar ise epey fazla. Furian mimarisi ile üretilen yeni grafik birimleriyle beraber artık 7 Nm üretim sürecine de geçiş yapılmış durumda. Bu sayede %70 daha fazla performans sunmasının yanında %40 güç tasarrufu sağlaması beklenen grafik birimlerinin Vulkan ve OpenVX desteği de dikkat çekiyor.

Ekran çözünürlüğü konusunda 4K desteği sunacak olan yeni teknoloji sayesinde görüntü iletimi ve FPS hızlarının çok daha yüksek değerlere çıkması bekleniyor. HDR görüntü modlarında da daha yüksek performans elde edilen kartların bir sonraki iPhone serisi olan iPhone 9 serisinde kullanılması bekleniyor. PowerVR Furian grafik biriminin tam olarak kullanılabilir versiyonunun ise 2017 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacağı belirtiliyor.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?