Apple, dünyanın en çok ilgi gören markaları arasında yer alıyor. Sadece akıllı telefon dünyasında değil, bunun dışında genel teknoloji ürünleri içerisinde de Apple’ın ciddi bir başarısı söz konusu. Fakat bu başarı Apple’ın ürünlerinin kopyalanmasına da neden oluyor. Hatta bazen yeni iPhone modellerinin çıkmadan kopyalarının hazırlandığını ve genelde Çin üzerinden satışa çıkarıldığı biliniyor. Sahteciliğin önüne geçmek için hem Apple kapsamlı bir çalışma yapıyor hem de benzeri şekilde ülkeler adım atıyor. Yaşanan son olayda bu durumun en net kanıtı olmuş olacak. Öyle ki yaşanan son olayda tam 40 bin sahte Apple ürünü yakalandı.

Sahte Ürünler Yine Çin’den Geldi

Amerika’da yaşandığı belirtilen olayda, dolandırıcı bir Çinli Amerika’ya tam olarak 40 bin sahte ürün sokmayı başarmıştı. Açtığı bir paravan şirket üzerinden sahte ürünleri ülkeye soktuğu belirtilen dolandırıcı, 2009 ile 2014 yılları arasında tam 40 bin adet ürünü ülkeye sokmuş. Ülkeye alınan tüm sahte ürünlerin ise bir şekilde orijinal Apple kutularıyla ve ürün etiketleriyle ambalajlandığı öğrenildi.

Tüm bu cihazların sanki Apple ürünüymüş gibi pazara sunulduğu ve binlerce kişinin bu şekilde dolandırıldığı ortaya çıktı. Sahte Apple ürünlerinin üzerinden dolandırıcı firmanın kazandığı miktarın ise 1.1 milyon dolar olduğu açıklandı.

40 bin sahte Apple ürünü

Amerikalı yetkililer tarafından tespit edilen yolsuzluk sonrasında yapılan operasyonla beraber Çinli dolandırıcının da yakalandığı açıklandı. 1.1 milyon dolar gibi bir gelirin ise tüm bu sahtecilikle elde edilmiş olması oldukça şaşırtıcı.

Firmanın yetkili olduğu belirtilen Çinli dolandırıcının, şu an dava sürecinde olduğu belirtiliyor. Ne kadar ceza alınacağı bilinmeyen ismin, muhtemelen yıllarca hapis cezası ve çok yüklü bir tazminat cezası alması bekleniyor. Apple’ın orijinal etiketlerinin nasıl ele geçtiği konusunda ise bir açıklama bulunmuyor. Açıkçası bu konuda bir açıklama geleceğini de düşünmüyoruz.

İlginizi Çekebilir: Apple, Rakibinden Ekran Almayı Kesiyor

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?