Apple, İphone ile dokunmatik ekran teknolojisinde zaten öncü rol oynamıştı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan 3d touch özelliği ile Apple, dokunmatik deneyimini artırmaya devam etti. Peki 3d touch nedir? Bilmeyenler için bu konuya değinmek istedik.

 

3D Touch nedir?

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile hayatımıza giren  3D Touch adından da anlaşılabileceği gibi dokunmatik deneyimimizi 3. boyuta taşıyor.
Bu teknolojiyle birlikte, artık telefonumuzun ekranına hangi basınçta bastığımız da önemli. iPhone şimdilik 2 kademede dokunmayı anlayabiliyor. Bu kademelere kısaca,
Hafif basış: Peek
Sert basış: Pop
diyebiliriz.
iPhone 6s ile birlikte tanıtılan 3D Touch, ekranımıza ne kadar bastırdığımız anlayan bir teknoloji. Yani artık dokunmanın da ötesine geçerek iPhone’umuz ekrana bastırıp bastırmadığı mızı da anlayabiliyor.2 farklı kademede ne kadar bastırdığımız anlayabilen iPhone, bu sayede bize yeni ve farklı pratik özellikler sunabiliyor.
Peek ve Pop hareketleri ile ekrana uyguladığınız baskı sonucunda bazı eylemleri uygulayabiliyorsunuz. Diyelim ki; telefonuna gelen bir mesaja hafif basarsanız( Peek) ön izleme yapabilirsiniz. Biraz daha bastırdığınızda ise ( Pop ) maili açabiliyorsunuz. Başka bir örnek daha verelim;
Peek ile bir resim, link veya içeriğe göz atarken, pop ile de bu içeriğin tamamını görüntüleyebilirsiniz.

3D Touch nasıl çalışıyor?

3D Touch teknolojisi basit bir çalışma sistemine sahip. Ekrana bastırdığınızda, kapasitif sensörler cam yüzeyle arka aydınlatma arasındaki kısımda oluşan en ufak değişiklikleri bile eş zamanlı olarak ölçebiliyor. İşin bu kısmından sonra ise sahneye iOS çıkıyor. iOS bu ölçümleri hızlı bir şekilde kullanarak uygulanan baskıya yanıt veriyor.

Bahsettiğimiz Peek ve Pop hareketlerini hemen hemen her uygulamada kullanabiliyorsunuz.

 

 

4 YORUMLAR

  1. iPhone 7 Plus da 3d touch özelliği tepki vermiyor dokunup basılı tutunca uygulama kaldırma çıkıyor herşeyi denememe rağmen olmadı çözüm nedir eksik yada yanlış bir şeymi var acaba?

    • Öncelikle ayarlar > genel> erişilebilirlik > 3d touch kısmından Açık olup olmadığına bakın. Açık olduğu halde sorun devam ediyorsa aşağıdakileri uygulayın:
      Telefonu kapatıp açın. Düzelmezse ayarları sıfırlayın. Ayarlar> Genel > Sıfırla > Tüm ayarları sıfırla kısmından sıfırlama yapın. Tüm içerikleri silmeyin ama. Sadece ayarlar sıfırlansın. iOS sürümü güncel değilse güncelleyin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?