3D Touch

2018 iPhone modellerinin tanıtıma günler kaldı. Artık bu modellerin aşağı yukarı özellikleri belli oldu. 2018 iPhone modelleri için ortaya çıkan özellikler aslında sadece bu seriyi ilgilendirmiyor. Özellikler, Apple’ın gelecek planını da ortaya çıkarmış durumda. 2019 modelleri için ortaya çıkan en önemli gelişme ise 3D Touch özelliği.

İddialar doğruysa, önümüzdeki nesil iPhone modellerinde 3D Touch teknolojisi tarih olacak. Bilmeyenler için 3D Touch sisteminden bahsederek, neden kaldırılacağından söz edelim.

3D Touch Neler Sunuyor?

2 nesil öncesinin amiral gemisi akıllı telefon modeli olan iPhone 6s modeliyle gördüğümüz 3D Touch teknolojisi, bir nevi akıllı dokunma sistemi olarak duyurulmuştu. Akıllı basınç algılama sistemi olarak sunulan teknoloji, kullanıcının ekrana ne kadar baskı uyguladığını anlıyor, buna göre kullanıcılara ek seçenekler sunuyordu.

Mesela bir uygulama ikonuna basılı tutarak ayarlar sekmesinin açılmasına izin veren bir sistemden söz ediyoruz. Kısacası basınca duyarlı bir ekran teknolojisi sunulmuş oluyordu.

3D Touch

Bu teknoloji ilk duyurulduğu zaman Apple’ın dokunmatik ekranları değiştirdiği ve yeni bir nesle geçiş yaptığı düşünülmüştü. Ancak tabii ki böyle bir değişiklik görmedik. Daha doğrusu söylenen kadar farklı ve yenilikçi bir yapı ortaya çıkmadı. Haliyle zaman içerisinde 3D Touch önemini yitirdi.

Apple’ın 3D Touch sisteminden vazgeçmesinin nedeni ise önemini yitirmesi değil. En azından doğrudan değil. Bu teknolojiden vazgeçilmesinin ana nedeni, maliyetler. Zaten istenen ilgiyi almayan ve OLED ekranlarsa uygulanması oldukça maliyetli olan teknolojinin, tamamen kaldırılacağı iddia ediliyor.

Analistlere göre 3D Touch için yapılan anketlerde sonuç tahmin edildiği gibi. Kullanıcılar bu sistemin kaldırılmasının iPhone satın alma kararını değiştirmekte etkili olmayacağını düşünüyor. Tekrar hatırlatalım, tüm bu iddialar 2019 iPhone modelleri için geçerli. Apple, gerçekten böyle bir karar verecek olursa, nasıl tepkiler alacak göreceğiz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?