32 GB iPhone 7, daha yüksek kapasiteli olanlardan neden daha yavaş?

0
651

Unbox Therapy isimli bir youtube kanalı tarafından yayınlanan bir videoda 32 GB iPhone 7’nin yazma hızının 256 GB modeline göre daha yavaş olduğunu göstermişlerdi. Bu videoda göre Apple, modeller arasında ki farkları belirtirken bazı gerçekleri saklıyor iddiası dile getiriliyordu. İddiaya göre kapasite farkı, performanstaki farklılıkta tek etkileyici faktör değildi. Bu iddialar hızla yayıldı. Birçok ciddi teknoloji sitesi de bu iddiaları sayfalarına taşıdılar.Birçok kişi iPhone 7 almak istiyor. Kapasite farkları derken şimdi de performanslarının da farklı olduğu iddiaları insanların kafasını karıştırıyor. Bu yazımızda bu konuya bir açıklama getirmeye çalışacağız.

Videoda 32 GB ve 256 GB iPhone 7’nin Mat Siyah modelleri okuma performanslarının karşılaştırılmasında neredeyse aynı performansı gösteriyor. (Kullanılan uygulama için tıklayın.) Sonuçlar her iki modelde de okuma hızlarının aynı olduğunu ama iş yazma hızına gelince 32 GB modelin 256 GB modele göre 8 kat daha yavaş olduğu görülüyor.

Kullanılan benchmark testleri genellikle teorik olarak önemli oluyor. Gerçek hayattan bir performans testinden bahsedeyim. 4.2 GB’lık bir medya dosyası, tüm iPhone çeşitlerine kopyalandı. 256 GB ‘lık iPhone 7 modeline bu transfer 2 dakika 35 saniye alırken, 32 GB’lık iPhone 7 modeline bu dosyanın kopyalanması 3 dakika 35 saniye sürüyor. Yani arada tam 1 dakika süre farkı var. Bu denemenin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

Gerçekten de Apple modeller arasındaki farkları ifade ederken tam bir şeffaflık göstermiyor. iPhone modelleri arasındaki fark sadece kapasite farkı değil. Düşük kapasiteli iPhone’lar yüksek kapasiteli olanlara göre daha yavaş. Burası kesin..

 

Videoda Apple üretim maliyetlerini azaltmak için düşük kapasiteli iPhone modellerinin malzeme özelliklerini yüksek kapasiteli olanlara göre düşük tuttuğu söyleniyor. Katılmadığımız nokta da tam burası işte.

İLGİLİ HABER:  Iphone 7 Kullanıcıları ile buluşuyor

Daha yüksek kapasiteli iPhone modelleri diğerlerine göre daha hızlı. Bunun sebebi ise SSD teknolojisinde yatıyor. HowtoGeek’de bu konuda bir makale yazılmıştı:

“SSD diskleri daha yüksek kapasiteli olanları daha fazla NAND entegresi içerirler. Daha fazla NAND entegresi ise tasarımcıya paralel bağlantı için daha fazla seçenek sunar. Böylece hız da artırılmış olur.”

Yani aradaki hız farkı SSD teknolojisinin doğasından kaynaklanıyor. Aslında Apple’ın yapması gereken belki de, iPhone modelleri arasında bu kadar kapasite farkına izin vermemek olabilirdi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?