32 bit uygulamalar artık yeni iOS sürümlerinde olmayabilir

0
39
App Store

Geliştiriciler için yayınlanan iOS 10.3 Beta’sı 32 bit uygulamalar için hata ekranı veriyor. Gelen haberlere göre artık iOS 10.3 ile birlikte 32 bit uygulamalar çalışmayacak. 64 bit uygulamalar için tabii i böyle bir durum söz konusu değil. 2015 Haziran ayında Apple, tüm geliştiricileri 64 bit uyumlu uygulamalar yapması için uyarmıştı.

Daha önce 64 bit cihazlarında 32 bit uygulama kullanan Apple kullanıcıları, sistem performansının düşebileceği gibi bir uyarı ile karşılaşıyorlardı. iOS 10.3 Beta 1’de ise bu uygulamaların hiç çalışmaması söz konusu.

Yeni uyarı şu şekilde geliyor:

“Bu uygulama iOS’un gelecek versiyonları ile çalışmayacak. Geliştiricinin uyumluluk sorununu gidermesi gerekmektedir.”

Eskiden şu şekilde bir uyarı geliyordu:

“Bu uygulama 64 bit için güncellenmemiş. Sistem performansınızı olumsuz etkileyebilir.”

A7 işlemcisi ile birlikte Apple 64 bit cihazlar geliştirmeye başladı. Bu da 6. nesil iPod Touch, iPad Air ile birlikte tüm iPad’ler, iPhone 5s ve sonrası tüm iPhone’lar demek.

64 bit cihazlarda sistem kernel’in 64 bit versiyonunu, kütüphanelerini ve sürücülerini kullanıyor. 32 bit uygulama kullanıldığında ise, sistemin ayrı bir 32 bit kısmı kullanılıyor ve bu da hafıza ve kaynak israfına yol açıyor.

Eğer iOS 11, 32 bit uygulamaları tamamen engellerse, geliştiriciler App Store uygulamalarını güncellemek zorunda kalacaklar. Bu sayede, kullanılan kaynakları ve hafıza azalmış olacak. Uygulamalar daha hızlı çalışacak ve çoklu görev performansı gelişecek.

 

Bu aşamada iOS uygulama geliştiricilerin 32 bit uygulama geliştirmekten vazgeçmekten başka çaresi yok.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?