iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile hayatımıza giren 3D touch özelliğini çoğumuz etkin bir şekilde kullanamıyoruz. 3D touch özelliği ile, dokunmatik ekrana ne kadar bastığınızı cihaz anlayabiliyor.  Buna göre de her uygulama size farklı seçenekler sunuyor.

Bu yazımızda 3D touch ile ilgili az kişi tarafından bilinen bazı önemli kullanımlara değineceğiz.

Klavye ekranında kullanım

Klavye ile yazı yazarken, 3D Touch ile istediğiniz noktaya imleci getirebiliyorsunuz. Kelimeler büyüyor ve istediğiniz kelimeyi kolayca seçebiliyorsunuz. Her kelime ile ilgili öneriler de ekrana geliyor. Mutlaka deneyin harika birşey.

 

 

 

3d-touch-klavye-kullanimi

 

Ana ekrandaki hızlı eylemleri aktifleştirebilirsiniz.

Çoğumuz ana ekrandan bir uygulamayı direk olarak açıp çalıştırmaya alışmışız. Halbuki 3D Touch ile kısa yoldan uygulama ile yapacağımız işlemi yapabiliriz.

Örneğin, Mesaj mı yazacaksınız. Mesajlar uygulamasını açıp, yeni mesaj düğmesine tıklayıp, uzun yoldan mesaj yazacağınıza, ana ekrandaki mesajlar uygulamasına sertçe basıp, seçenklerden doğrudan yeni mesaj seçeneğini seçebilirsiniz.

Her uygulamada farklı eylemler bulunuyor. Örneğin, Safari’ye sertçe basın, yer imleri doğrudan görülsün.

3d-touch-hizli-eylemler

 

Uygulamalar arası geçiş

Uygulamalar arası geçiş için, ana ekran düğmesine 2 kez basıyorsanız, yakın zamanda bu butonu bozarsanız hiç şaşırmam. Uygulamalar arası geçiş için,

Ekranın sol alt köşesine (tam camın kenarına) sertçe basın ve sağa sürükleyin. Açılan uygulamalardan istediğinizi seçebilirsiniz.

3d-touch-uygulamalar-arasi-gecis

 

Basınç hassasiyetini kullanarak çizim yapın

3D touch kullanarak yaptığınız çizimlere farklı bir hava katabilirsiniz. Örneğin, Notlar uygulamasını açın ve bir kalem seçin. Parmağınızla yaptığınız çizimlere uyguladığınız basınca göre çizgi tonu değişecektir.

 

 

3d-touch-notlar

 

Peek ve Pop eylemlerini kullanabilirsiniz

Apple, insan cihaz etkileşiminde yeni yöntemler bulmayı deniyor. Bunlardan birisi de Peek ve Pop eylemleri.

Peek eylemini kullanabilmek için, birşeye sert basın. Safari üzerinde bir linke, mail uygulamasında bir maile, Fotoğraflar uygulamasında bir resme, sert bastığınızda, önizleme göreceksiniz. Parmağınızı kaldırdığınızda, önizleme de kaybolacaktır.

Peek eylemi sırasında başka eylemlere de kolayca geçiş yapabilirsiniz. Örneğin, mail uygulamasını açın. Maile sert basın ve yukarı doğru çekin. Altta ek eylemler belirecektir.

“Pop”

Peek ile önizleme yaparken, biraz daha sert basarsanız, o uygulama açılıyor. Buna da Pop deniliyor.  Mutlaka deneyin.

Live Photo oynatma (Kilit ekranı da dahil)

Canlı fotoğraf çektiniz. Fotoğraflar uygulamasında resme sertçe bastığınızda resim oynamaya başlayacaktır.

Apple canlı fotoğrafların kilit ekranında olmasına izin veriyor. Yine de canlı fotoğrafı, kilit ekranına ayarladıktan sonra , animasyonun başlaması için ekrana sertçe basmalısınız.

 

 

3D touch hassaslığı ayarlama veya tamamen kapatma

3D Touch ayarlarını yapmak için,

Ayarlar>Genel>3D Touch menüsünden hassaslık ayarları yapabileceğiniz gibi, tamamen de kapatabilirsiniz.

Bu yazımızda 3D touch özelliği ile ilgili bilgiler verdik. Tabi 3D Touch ile yapılabilecekler bunlarla sınırlı değil. 3D Touch, çok akıllıca bir iletişim yolu. Bu özelliği yeni uygulamalarda da denemenizi öneriyoruz.

Sizlerin de önerdiği 3D touch eylemi varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?