2017 geride kaldı ve tam anlamıyla bir teknoloji yılı oldu. Yeni akıllı telefonların, yeni otomotiv teknolojilerinin, yeni ekranların, yeni yapay zekaların kısacası yeni teknolojilerin yılını geride bıraktık. Birçok marka içinde 2017 yılının ilklere imza attığını gördük. Bu markaların başında tabii ki Apple geliyor.

2017 yılına kadar tüm iPhone modellerinde benzer tasarım kullanan ve LCD ekran kullanımına yer veren marka, 2017 yılında iPhone X ile bu kilit taşlarını kırdı. Beklenen adımın gelmiş olması, 2018 yılı içinde beklentilerin yükselmesine neden oldu. Hem iPhone hem de yeni sınıf teknoloji ürünleri için beklenti oldukça yüksek. Peki, Apple bu yıl bize neler sunacak?

iPhone SE 2 Akıllı Telefonları

İlk beklenti ve çıkışı en yakın beklentilerin başında iPhone SE 2 akıllı telefonları geliyor. Yeni model yaklaşık 6 aydır konuşuluyor ve daha önce bu konuda birçok haber paylaştık. Ancak son gelen iddialar çok daha önemli detayları ortaya koydu. Özellikle yayınlanan son görsel iPhone SE 2 modelinin geleceği yönünde görüşleri haklı çıkardı. Bu model için beklenen özelliklerde ortaya çıktı.

iPhone SE 2

Öncelikle yeni modelin 4.2 inç ekran boyutunu sunacağı iddiası ortaya çıktı. Görsellerde bu iddiaları destekledi. Bir süredir tartışılan işlemci seçiminin ise A10 Fusion serisinden yana yapılacağı ortaya çıktı. 2 GB RAM bellek 32-128 GB depolama alanı, kablosuz şarj desteği, 3,5 mm jak girişi gibi detayları da bulunacak olan telefonların, Mart ayında bizlerle olmasını bekliyoruz.

iPhone SE 2

Bakınız: iPhone SE 2 İçin Yeni Özellikler

3 Yeni iPhone İle Yeni Dönem

Bir sonraki ürünümüz yine iPhone serisinden. Her sene olduğu gibi 2018 yılında da öne çıkan bir iPhone modeli göreceğiz. Bunun için beklenti 3 yeni model olacağı yönünde. Yeni modellerin ise değişimi devam ettireceği belirtiliyor. iPhone X modelinde elde edilen değişim ve başarının bu serilerde de devam edeceği ve 2 modelin OLED ekranla geleceği iddiası var. Üstelik bu kez uçtan uca ekran bulunacak 2 telefon sunulacak.

iPhone XL Plus

İlk model 6 inç ekran boyutuna sahip olacak ve bu modele iPhone XL adını vereceğiz. Yenilik bununla sınırlı değil. Bir diğer modelin ise aynı çerçeve ile 6.5 inç ekran boyutuna sahip olacağı ve bu modelinde adının iPhone XL Plus olacağından söz ediliyor. Her iki modelinde çok daha yüksek PPI değerine sahip olduğunu göreceğiz.

iPhone XL Plus

Beklenti 500 ppi değerlerinin görülmesi. Diğer bir model ise iPhone 8s olacak ancak bu modelde yine istediğimiz farklar sunulmayacak. Bu seride LCD ekran kullanımı yapıldığını göreceğiz. Biraz kesin ifadeler kullanmış olabiliriz ancak şu an bu bilgilerin hiçbiri doğrulanmış bilgiler değil ekleyelim.

Bakınız: iPhone XL Apple’ın 2018 için gizli silahı mı?

iPad Pro Yenilecek

Geçen sene tanıtılan yeni iPad modeline kadar Apple, iPad konusunda uzun süre sessiz kalmıştı. Yeni modelin satışa çıkması ise düşen iPad satış grafiklerinin yeniden yükselmesine neden oldu. Bu nedenle Apple’ın bu sene için de yeni modellerle yoluna devam edeceği düşünülüyor. iPad Pro modelinin yenileneceği bilgisi de bu alanda verilen ilk bilgi.

iPad Pro

Yeni iPad modelinde de ciddi bir tasarım değişikliği gündeme gelecek. iPhone X modelinde kullanılan yüz tanıma kilidinin bu seriye de dahil edilmesi, haliyle çok ince çerçevelerin bulunduğu bir tablet modelinin sunulması gündemde. Boyut konusunda ise bir değişiklik beklentisi yok. Yine istenen boyut değerleri olan 10.5 inç ve 12.9 inç ekranların korunacağı iddiası var.

Bakınız: Yeni iPad Pro İçin Özellikler 

Apple Watch 4 İle Yeni Dönem

Akıllı saat alanında en başarılı firma Apple. Son seri Apple Watch 3 satışlarından da bunu net bir şekilde görüyoruz. Yeni akıllı saat modelinin satış rakamları da bir hayli yüksek seyretti. Yenilenen tasarım ve yeni yetenekler bu konuda öncü oldu. Fakat asıl değişim bir sonraki nesil ile karşımıza çıkacak. Apple Watch 4 modeliyle beraber çok daha önemli değişiklikler söz konusu olacak.

İLGİLİ HABER:  7. nesil iPod Nano Eski Cihazlar Listesine Taşındı

Apple Watch 4

İlk olarak EKG çekim özelliğinden söz ediliyor ki bu özellik bir akıllı saat için devrim niteliğini taşıyor. Ayrıca şeker ölçümü yapabilme gibi ekstra yeteneklerden söz ediliyor. Ek olarak yenilenmiş Micro LED ekranlar ve yenilenmiş sağlık yazılımları Apple Watch 4 akıllı saatlerinin giyilebilir teknoloji alanında fark yaratmasını sağlayacak. Saat ne zaman çıkacak derseniz beklenti Eylül ayı.

Bakınız: EKG Çeken Apple Watch Geliyor

Yeni 9.7 İnç iPad

iPad serisine geri döndük ama bunun bir nedeni var. Tablet piyasası çok dar bir piyasaya dönüştü ve Apple burada açık ara önde. Marka bu liderliği elinde tutup hemen her kategoriye hitap eden tabletlerde sınıf birincisi olmak istiyor. Geçtiğimiz senelerde tanıtılan yeni modellerde başarı elde edildi. Şimdiden aynı strateji uygulanacak. Üst segment iPad Pro modeline ek olarak daha uygun fiyatlı bir iPad serisi geleceği belirtiliyor.

Yeni 9.7 İnç iPad

Bu tablet modelinde ise 9.7 inç ekran göreceğiz. İddialar ilginç çünkü Apple’ın yeni serinin fiyatını biraz daha aşağı çekerek 259 dolara kadar indireceği belirtiliyor. Bu rakam, geçen sene yeni model için 329 dolar olmuştu. Yine Mart ayında tanıtılması beklenen seri için başka detay ne yazık ki yok.

MacBook Serileri Güncellenecek

Bir diğer yeni serinin ise MacBook modelleri olacağından söz ediliyor. Intel 8.nesil ile güncellenmiş, RAM bellek miktarları yükseltilmiş ve tasarımında değişikliğe gidilmemiş, kısacası yenilenmiş MacBook modellerini bekliyoruz.

MacBook 2018

Hem Pro hem de ana model için bir tasarım değişikliği beklenmiyor ancak özelliklerde yeni nesle değiştirilmiş olan bilgisayarlar göreceğiz. En azından işlemci serilerinde yenilemeye yapılacağı neredeyse kesin. Bu modellerin tanıtımının ise Haziran başında yapılması beklentiler arasında.

AirPods 2’ye Hazır Olun

Üst düzey özellikleriyle farkını gösteren ve Apple’ın en çok satan aksesuar ürünlerinden biri olan AirPods modelinin de yenilenmesi bekleniyor. Aslında bu yeniliği iPhone X ile bekliyorduk ancak sadece kutu tasarımının değiştiğini gördük.

AirPods 2

Şimdi ise AirPods 2 kulaklıkları bekleniyor ve bu kez farklı renkler, yeni Siri yetenekleri, daha fazla erişilebilirlik özellikleri ve daha fazla dahili sistemin kullanılması olası. Bu kez fiyatlarda da sabit tutulma yönünde bir çalışmadan da söz ediliyor. Bunu 3 yeni iPhone modelinin tanıtıldığında göreceğiz.

Bakınız: AirPods 2 İddiaları Yeniden Gündeme Geldi

Apple AR Gözlükleri

Geçelim bir başka projeye. Bu sene Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni ARKit uyumlu gözlüklerinde satışa çıkabileceği belirtiliyor. Bağımsız kullanım ayrıcalıklarının olması beklenen Apple AR gözlüklerinin özelliklerinin neler olacağı konusunda ise çok bir bilgi yok. Sadece ARKit desteğinin tam olması ve iPhone modelleriyle tam uyumlu bir gözlük beklentisi var.

Apple AR Gözlükleri

Bakınız: Karma Gerçeklik Gözlükleri

Otonom Araç Kiti Gelebilir

Daha sonraki yazılarımızda ele alacağız ancak şimdi biraz söz edelim. CES 2018 fuarında Nvidia uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni otonom araç kitini tanıttı. Üst düzey bir devre kartı olarak sunulan kit, birçok markanın anlaşma desteğini de aldı. Apple’ın da uzun süredir Tesla aktivitelerine karşı bu alana girmeyi istediğini biliyoruz. Hatta söz konusu sistemler daha önce Kaliforniya’da test edilmişti. Bu nedenle 2018 yılında otonom araçlar için bir kit söz konusu olabilir.

Otonom Araç

Bakınız: Apple Otonom Araç testleri

Donanım alanında markanın yapacağı yeniliklerin bu şekilde olacağı düşünülüyor. Tabii ki bu listeye dahil edilecek ve çıkarılacak bazı ürünler olabilir ama bunu zamanla öğreneceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?