2018 MacBook Pro Klavyeleri Toza Karşı Ne Kadar Dayanıklı?

2018 MacBook Pro modelinin klavyeleri teste alındı. 2018 MacBook Pro klavyeleri ne kadar başarılı? Dayanıklılık testinde nasıl bir sonuç çıktı?

0
70
2018 MacBook Pro

Apple, yeni 2018 MacBook Pro modelleriyle beraber birçok konuda değişiklik yaptı. Yeni işlemcileri yeni RAM bellekler, T2 çipleri derken markanın bu alanda yaptığı en önemli değişikliklerden birisi de klavye değişikliği olmuştu. Eski modellerde, kelebek tipi klavyeler soruna neden olmuştu. Ses sorununun yanı sıra tuşların kullanılamaz duruma geldiğini ve bunun için Apple’ın bir tamir programı başlattığı bile belirtilmişti.

İşte bu gibi nedenlerden dolayı 2018 MacBook Pro modelinde kelebek klavyelerin ikinci versiyona geçtiğini daha öncede belirtmiştik. Ekstra koruma sunan ve toza karşı çok daha dayanıklı hale geldiği belirtilen 2018 MacBook Pro klavyeleri için bu kez testler ortaya çıktı.

2018 MacBook Pro iFixit Testi

Test, bu alanda en çok takip edilen ekipten geldi. Birçok teknoloji için tamir edilebilirlik testi yayınlayan iFixit ekibi tarafından yapılan testle beraber 2018 MacBook Pro klavyelerinin ne kadar başarılı olduğu da ortaya çıkmış oldu. Yapılan testle beraber klavye tuşlarının özel bir silikon alanla korunduğu net bir şekilde görülüyor.

Bu yeni alan ise dışarıdan gelen tozun, tuşların iç kısmına geçmesini engelliyor. Tuşlara bakıldığında bir nevi tozlar ve benzeri kırıntılar silikon üzerinde kalıyor. Hal öyle olunca ekstra bir koruma sağlanmış oluyor. Zaten eski serilerde de sorun belliydi. Kelebek klavye mekanizmasında, tozlar ya da kırıntılar birikinti yapıyor ve tuşun aşağı inmesini engelliyordu. İşte silikon koruma bu olumsuzluğu ortadan kaldırmış gibi gözüküyor.

Sistem Ne Kadar Başarılı?

Sistemin başarısına gelince. %100 bir koruma sağlandığını söylemek yanlış olur. Fakat eski sistemle karşılaştıracak olursak, %70 oranla daha güvenli ve daha dayanıklı bir klavye sunulduğunu söylemek gerekiyor. En azından kısa vadede toz nedeniyle tuş sıkışması gibi bir durum yaşanmayacak gibi.

İLGİLİ HABER:  iPhone SE 2 Canlı Canlı Görüntülerle Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?