Apple’ın akıllı telefonları için radikal kararlar almayı sevdiğini herkes biliyor. Yen akıllı telefonlarında sürekli olarak alışılmışın dışında adımlar atılıyor. Son iPhone serilerinde bu konuda atılan adım ise kulaklık girişlerinin kaldırılması olmuştu. Standart 3.5 mm kulaklık girişlerini değiştiren ve sadece kendi portu üzerinden kulaklık bağlantısını kabul eden yeni iPhone modelleriyle beraber dönüştürücülerin de kullanıma girmeye başladığını görmüştük.

Hatta bu şekilde Apple ikinci bir gelir kapısı oluşturmuştu. Standart kulaklık kullanmak isteyenler için sunulan dönüştürücülerin dışında bazı özel kulaklık modellerinin de piyasaya çıkmaya başladığını gördük. Çok konuşulan bu kararın ardından Apple’ın benzeri bir adımı da 2018 modelleri için atacağından söz ediliyor. Bu kez iPhone USB Portu kullanıma son verecek.

iPhone USB Portu Kullanımı Son Buluyor?

Gelen bilgilere göre Apple bu konuda yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Yeni düzenlemeyle beraber markanın iPhone USB Portu kullanımına da son vereceği belirtilmekte. Buna göre markanın Lightining USB portlarını kaldırma kararı aldığından söz ediliyor. Portların yeni modelde olmaması ise Apple’ın uzun süredir aldığı eleştirilerin son bulmasını sağlayabilir.

iPhone USB Portu

Buna göre başta iPhone X akıllı telefonlarının 2.nesil modellerinden söz konusu bağlantılar kaldırılacak. iPhone USB Portu kaldırılmasının ardından ise yeni modelde şarj için kablosuz şarj teknolojisinin sunulabileceğinden söz ediliyor. Yani bu iPhone modellerini şarj etmek için kablosuz şarj teknolojisinden yararlanacağız. Bunun dışında veri transferi ve kablolu bağlantı için USB Type C teknolojisine geçilebileceği konusunda da bilgiler var.

Yani tamamen kaldırmak yerine şu an kullanılan teknolojinin USB Type C teknolojisiyle değiştirilmesi de mümkün olabilir. Bunun yanında iddialarda yer aldığı gibi tamamen kablosuz kullanımlara da geçiş yapılabilir. Tüm detayları öğrenmek için elbette ki 2018 iPhone serilerinin tanıtılmasını beklememiz gerekecek. Fakat şimdiden görülüyor ki yeni modeller bir hayli ses getirecek değişikliklere imza atacak.

İlginizi Çekebilir: 6.5 inç iPhone Yeni Amiral Gemisi Modeli Olacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?