iPhone akıllı telefonlarında kullanılan kameraların her zaman için beğeni topladığını söyleyebiliriz. Tasarım yönünden eleştirilse ve bazı teknik kısımları hakkında sürekli olumsuz yorumlarla karşı karşıya kalsa da Apple’ın kameralar konusunda genel olarak olumlu yorumlar aldığını söyleyebiliriz. iPhone 7 serisinde ise bu konuda bir devrim sunulduğunu söylemek gerekiyor.

İlk defa çift kameranın kullanıldığı seri olmasının yanında portre modu gibi özellikleri bir hayli zenginleştirilen iPhone 7 serisinin sonrasında bu konuda sürekli bir yükseliş yakalanmaya başladı. 2017 iPhone modelleri olan iPhone X ve iPhone 8 serileri içinde aynı durumun geçerli olduğunu gördük ve Apple yine bu konuda övgü aldı. Tüm bunların ardından şimdi ise 2018 iPhone modellerinin kamerası konusunda yeni detaylar ortaya çıktı ve Apple’ın farklı bir teknoloji sunacağı görüldü.

2018 iPhone Kamera Kısmında Neler Sunacak?

Yeni modellerin kamerası kısmında Apple’ın çok önemli bir değişikliğe imza atacağından söz ediliyor. Telefonların çift kamera kullanımı yerine, daha çok tek kamera kullanımına yöneleceği konusunda bilgiler var. Buna göre iPhone 8 Plus ve iPhone X modelinde olduğu gibi her modelde çift kamera sunulmayacak. Özellikle uygun fiyatlı iPhone modelleri için tek kameralı seriler sunulacak. Ancak tek kamera kısmında yapılan iyileştirme sayesinde, tek kamera ile çift kamera arasında da bir fark kalmayacak.

Tek bir kamerada kullanılacak lenslerle beraber çift kameranın görevinin üstlenildiğini göreceğiz. Apple’ın patenti olduğu belirtilen yeni patent görsellerine göre tek kamera lensiyle beraber iki piksel arasında özel bir detektör oluşturulacak ve bu sayede tek lens ile derinlik etkisi verilebilecek. Hem Bokeh hem de portre modu efektlerinin verildiğini göreceğiz. Tek kamera için sunulacak olan bu sistemin sınırlı bir sistem olacağını da ekleyelim.

2018 iPhone

Tek kamera kullanımı ile çift kameranın yapabileceklerini yapan bir telefonun sunulması, Apple’ın bir hayli öne çıkmasını sağlayacak. İlk artı yeni akıllı telefonlarının fiyatının düşük olması olacak. Telefonların fiyatının düşük olması ve tek kameranın tasarım kısmında daha özel bir sistem sunulmasını sağlayacak olması, Apple’a bir hayli artı kazandıracaktır.

İLGİLİ HABER:  Samsung Gear Akıllı Saatleri İçin Resmi iOS Uygulaması Yayınlandı

Daha önce Google tarafından Pixel modellerinde sunulduğunu gördüğümüz sisteme benzer bir sistemle beraber geleceğini düşündüğümüz 2018 iPhone telefonlarının, kameraları konusunda ufak bir detayı daha hatırlatalım.

2018 iPhone

Selfie Kamerası Gelebilir

Çift kameranın yerine gelecek olarak gösterilen tek kamera sistemi hakkında düşük ihtimal olsa da farklı bir iddia daha var. Bu iddiaya göre telefonların yine çift kamera sunacağı ancak bu kez selfie kamerası kısmında değişikliklere gidilmesinin mümkün olduğu söyleniyor.

Yani telefonların ön kamerasında çift kamera performansı sunan tek bir lens olabilir. Bu ihtimalin bulunduğunu da ekleyelim. Tüm bu detayları öğrenmek için Apple’ın lansmanını görmemiz gerekebilecek.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?