Bildiğiniz gibi Apple güvenlik konusunda her zaman en üst düzeyi amaçlayan bir teknoloji firmasıdır. Özellikle de Touch ID ile parmak izi tarama özelliğini yürürlüğe soktuğundan beri güvenlik konusunda birçok rakibinin önünde bulunuyordu. Adeta mobil cihazlarda güvenlik konusuna çağ atlatan, bir simge çizmek ya da ekran şifresinden öte kişisel bir güvenlik mekanizması sunan harika cihazlarla sükse yaptı.

Bu yıl ise iPhone Touch ID tahtının sallandığına hep birlikte şahit olduk. Samsung’un güçlü kozlarından birisi olan Note 7 İris tarayıcısı ile geldi. İris tarayıcısı göz bebeğimizi tarayarak bir nevi kilitli güvenlik konusunda parmak izinin bir üstü olarak görülüyor. Dolayısıyla Samsung Touch ID’yi geride bırakarak güvenilirlik konusunda bir adım öteye geçti demek pek yanlış olmayacaktır. İşin ilginç olan kısmı ise Apple tarafından bu teknolojinin yıllardır gündemde olması.

2017-de-iPhone-Samsung-Gibi-iris-Taramasi-Mi-GetirecekYani bir nevi yıllardır çalışarak geliştirdikleri sistemi Samsung daha önceden piyasaya sundu. Apple bu konuda neden bu kadar pasif kaldı? Bu sorunun cevabı muhtemelen yine Touch ID olacaktır. Mantıken düşündüğümüzde iris tarayıcısı iPhone modellerinde yerleşik olarak sunulmuş olsaydı Touch ID parmak izi taraması tamamen ikinci plana atılacaktı. Belki de şuana kadar esamesi okunmayan bir özellik olarak Android cihazların kıskacına düşmüş olacaktı.

Şimdilerde iPhone 7 lansmanı öncesi çıkan iPhone 8 dedikodularında sunulan birçok rapor var. Tabi ki tüm raporların sızıntı maiyetinde olması inanılabilirliği düşürse de geçtiğimiz senelerde yapılan sızıntıların yarı yarıya doğru olduğunu şimdilerde görüyoruz. Bu sızıntılarda Apple iPhone 8 için İris tarayıcısı özelliğini aktif ederek 2018 yılında muhtemel bir 8S modeliyle bize sunacak. Raporda yer alan firma ise TSMC bünyesinde yer alan Xintec. Uzun bir süredir patent çalışmalarını tamamlayarak daha iyi ve gelişmiş bir ürün sunmaya çalışan Xintec söylentiler neticesinde iPhone iris tarayıcısı için sağlayıcı olacak. Fakat iPhone 7 serisi için söz konusu olmayan bu gelişimin ardından Touch ID tamamen kalkacak mı yoksa ikinci planda mı bekleyecek hep birlikte göreceğiz. Belki bu soruların cevabınız bizzat iPhone 7 lansmanında ya da önümüzdeki günlerde yapılacak konferanslarda alabiliriz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?