2017 iPhone Fotoğrafçılığı Ödülleri Açıklandı (iPhone’la Çekilmiş En İyi Fotoğraflar)

0
97
Gabriel Riberio

Nefes kesen fotoğraflar çekmek için hala profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. 2017 iPhone Fotoğrafçılığı Ödülleri, sadece bir telefon kamerasının dünya çapında hayranlık uyandıran görüntüleri yakalamak için fazlasıyla yeterli olduğunu bir kez daha kanıtlayarak açıklandı.

Yarışma için 140’dan fazla ülkeden binlerce iPhone fotoğrafçısı Portre, Soyut ve Natürmort gibi çeşitli kategorilerden fotoğraflar gönderdi.

Bu yıl büyük ödül Brooklyn, New York’tan Sebastiano Tomada’ya gitti. Tomado’nun iPhone 6s ile çektiği fotoğrafta şu başlık vardı: “Çocuklar, Yangayarah’daki sokakları dolaşıyor ve IŞİD militanlarının yaktığı, üzerinden ateş ve duman çıkan petrol kuyularının yakınında oynuyorlar.”

Yılın en iyi iPhone fotoğraflarının iPhone’unuzu cebinizden çıkarmak, dışarıya çıkmak ve çevrenizde gördüğünüz güzellikleri yakalamak için size ilham vermesini umuyoruz. Kim bilir, belki bir sonraki iPhone fotoğrafçılığı ödüllerinden birine de sizin çektiğiniz fotoğraf layık görülür.

#1. Dina Alfasi, İsrail, Birincilik, İnsanlar

Dina Alfasi

“Çoğunlukla sokak sahneleri ve portreler çekiyorum, samimi anları yakalamaya çalışıyorum. Her gün trenle ve otobüsle çalışıyorum. Her gün iki saat boyunca farklı insanlarla birlikteyim. İlk başta, zaman geçirmek için onları gözlemledim ve nereye gideceklerini, ne ile uğraştıklarını ya da hikayelerinin ne olduğunu tahmin etmeye çalışıyordum. Bu gözlemin yanı sıra samimi anları fark ettim ve bu yüzden fotoğraf çekmeye başladım ve sonuçta şaşkına döndüm.”

#2. Sergey Pesterev, Mendeleyevo, Rusya, İkincilik, Manzara

Sergey Pesterev

“Bu fotoğraf, 30 Ocak 2016’da Olkhon Adası, Baykal Gölü, Rusya’da çekildi. -30 C derecenin altındaki ağır soğuklardan sonra ilk buzlar oluştu. Fotoğrafın başlığı: Günbatımı Baykal Buzu.

#3. Sebastiano Tomada, Brooklyn, New York, Büyük Ödül, Yılın Fotoğrafçısı

Sebastiano Tomado

#4. Branda O Se, Cork, İrlanda, Birincilik, Yılın Fotoğrafçısı

Branda O Se

“Bu fotoğrafı, Nisan 2016’da Jakarta’daki rıhtımların etrafında sabah erken saatlerde çektim. Bunlar, çalışmasına ara veren bir rıhtım işçisinin elleriydi. Ellerinde biriken kirlerin oluşturduğu doku beni çok etkiledi.”

#5. Joshua Sarinana, Cambrigde Ma, ABD, İkincilik, Seyahat

Joshua Sarinana

“Bu fotoğrafı 2016 yazında Cambridge MA’da çektim.”

#6. Magali Chesnel, Ferney-voltaire, Fransa, Birincilik, Ağaçlar

Magali Chesnel

“Soğuk rüzgarlar bu kış Avrupa’yı esir aldı. Sibirya soğukları, İsviçre’nin Cenevre yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Versoix’deki ağaçları buzla kaplayarak harika görüntüler oluşmasına neden oldu. Donan yerleri mercek altına alıp sabahın erken saatlerinde bu fotoğrafı çektim. Doğanın oluşturduğu güzel tasarımlar ve kompozisyonlar karşısında sürekli şaşırıyorum.”

İLGİLİ HABER:  Smart Battery Case Kılıfları Yenilendi! – İşte Yeni Bataryalı Kılıf

#7. Gabriel Riberio, Mato Grosso Do Sul, Brezilya, Birincilik, Portre

Gabriel Riberio

Bu fotoğraf geçen yılın Ocak ayında çekildi. Teyzem, Bahia’dan Campo Grande’ye geldi ve kuzenim onunla fotoğraf çekme fikrim için yanımdaydı. En yakın pencereye gittik ve doğal ışık kullanarak fotoğraf çekmeye başladım. Ana hedefim, bir çocuk bakışının ulaşabileceği derinliği yakalamaktı. Nihai sonucu elde etmek için, Lightroom Mobile uygulamasını Snapspeed ile birlikte kullandım.”

#8. Dongrui Yu, Yunnan, Çin, İkincilik, Hayvanlar

Dongrui Yu

Bu fotoğraf bulutlu bir gökyüzü sabahında bir göletin yanında çekildi. Bulutlu gökyüzünden dolayı karanlık ve pürüzsüz olan suyun yansımasını beğendim.”

#9. Barry Mayes, Herts, İngiltere, Üçüncülük, Çocuklar

Barry Mayes

#10. Dyllon Wolf, Huntingtown Md, ABD, İkincilik, Ağaçlar

Dyllon Wolf

Bu fotoğraf, 2016 Mayıs’ında Huntingtown, Maryland’da çekildi. Ormanda uzun bir yürüyüşle çevremizdeki doğayı fotoğrafladıktan sonra bu ihtişamlı ağaçla karşılaştım ve onun eşsizliğini sergileyecek benzersiz fotoğrafı yakalamaya çalıştım.”

#11. Paddy Chao, Taipei, Tayvan, Birincilik, Mimari

Paddy Chao

“Bu fotoğraf Hindistan’a seyahat ederken çekildi. Chand Baori, 13 kat ve 3.500 basamaktan oluşur. Yerin 30 metre derinine inmesi, onu Hindistan’ın en derin ve en büyük basamaklı kuyularından biri haline getirmiştir. Bu şık basamaklı kuyu ve gölgelere hayret ederken hemen telefonumu çıkardım ve oradan ayrılmadan hemen önce bu güzel sahneyi yakaladım.”

#12. Vlad Vasylkevych, Kiev, Ukrayna, Üçüncülük, Portre

Vlad Vasylkevych

“Bu çalışmanın başlığı, “Bizimle koş, bu sadece bir koşu dediler”. Tüm şehre, sağlıklı yaşam tarzı mesajını, sporu ve eğlenceyi bir araya getiren yıllık neşeli bir organizasyonla veriyorlardı. Rengarenk koşu, boyaların sıçraması, müzik, çocuklara verilen ödüller ve hayırseverliğin resmedilmesine sahne olan bir tatil…”

#13. Kuanglon Zhang, Guangdong, Çin, Birincilik, Günbatımı

Kuanglon Zhang

“Günbatımı ve Amritsar’daki Altın Tapınak birbirine parlaklık ve güzellik katıyor. Suyun dalgalanmaları, güvercinlerin kanat çırpmalarıyla oluşmuş gibi görünüyor. Bence fotoğrafçılık hayattan türemiştir ve yalnızca yaşamı seven insanlar sıcaklığın resmini çekebilir.”

#14. Yuming Guan, Guangdong, Çin, İkincilik, Yaşam Tarzı

Yuming Guan

İlginizi Çekebilir: Apple Watch Pil Ömrünü Uzatmanın 14 Yolu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?