2016 Yılı Apple İçin Nasıl Geçti?

0
43

Yavaş yavaş geride kalmaya başlayan 2016 yılının teknoloji dünyasına olan etkilerinin nasıl olduğu merak konusu oldu. Özellikle bu yıl akıllı telefonların yılı olarak açıklanırken pazarda hangi markaların akıllı telefonlarının öne çıktığı hangi marka akıllı telefonların daha fazla beğeni topladığı da merak konusu oldu. Bu noktada en çok merak edilen konulardan birisi de Apple. Samsung’un hemen arkasında akıllı telefon alanının en başarılı ürünlerinden biri olarak dikkat çeken iPhone serisi ile pazarda yer alan teknoloji devi için bu yıl nasıl geçti? Araştırmalara göre bakalım.

Araştırma Verileri Apple’dan Yana Değil

Bu noktada IDC konu hakkında merakla beklenen akıllı telefon verilerini açıkladı. Açıklanan rapor ile beraber akıllı telefon pazarının büyümesinde ciddi oranda bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Geçen yıl bu dönemlerde akıllı telefon pazarındaki büyüme %10 rakamlarının üzerine çıkarken bu sene ise şimdilik yapılan araştırmaya göre akıllı telefon pazarında 1,4 milyar dolar gibi bir hacim elde edilerek sadece %0,4 oranında büyüme sağlandı. Geçtiğimiz seneye göre akıllı telefonlarında büyümenin neredeyse tam olarak durduğunu gösteren verilerin Apple için de farklı olmadığını söylemek gerekiyor.

apple-2016

iPhone 7 Serisine Rağmen Düşüş

Bununla beraber Apple’ın akıllı telefon satışlarında da ciddi bir düşüş yaşandığı otaya çıktı. Açıklanan rapora göre iPhone 7 serisinin satışa çıkması bile Apple’ın bu sene satışlarda düşüş yaşamasına engel olamadı. Özellikle iPhone SE serisinin satışının çok düşük oranlarda kalması ve iPhone 7 satışlarının da eski serilere göre biraz daha az beğenilmesi Apple’ın satışlarında bir nebze düşüş yaşanmasına da neden oldu.

Samsung’un Note 7 serisinde yaşadığı sorun olmasaydı bu rakamların çok daha yüksek olacağı ve Apple’ın ciddi oranda güç kaybedeceği de düşünülüyor. Fakat üst segment için iPhone 7 serisinin tercih edilecek serilerden biri olması Apple’ın çok fazla oranda düşüş yaşamasının da önüne geçmeyi de başardı. Bu düşüşün markadaki etkisinin nasıl olacağı ise merak konusu.

İLGİLİ HABER:  iPad Pro Özellikleri (Güncellendi)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?