Diyarbakır iPhone teknik servis Diyarbakır iPhone teknik servis

2. el iPhone alacakların dikkat etmesi gereken konulara çeşitli yazılarımızda değindik. Sıfır iPhone fiyatlarının pahalılığı, kullanıcıları 2. el iPhone almaya itiyor. Bu durumu istismar eden dolandırıcılar da boş durmuyor. Her geçen gün yeni kandırılma haberleri duyuyoruz. Siz de 2. el iPhone alacaksanız öncelikle şu konuyu okumanızı öneririz:

2. el iPhone alacaklar nelere dikkat etmeli?

Son zamanlarda 2. el cep telefonu piyasası hızlandı. Doğal olarak dolandırıcılık vakaları da arttı. DonanımHaber forum sitesinde dün DreamSs tarafından paylaşılan bir durumu duyurmak istedik. Çünkü aynı durumdan birçok iPhone kullanıcısı hatta diğer Apple ürünleri kullanan kişiler de mağdur olabilirler.

  • Konu sahibi arkadaşımız 07/02/2019 tarihinde 2. el bir iPhone 7 almış.
  • Cihazı alırken sözleşme yapmış. Sorun olup olmadığını kontrol etmiş.
  • Apple’ın web sitesinden garantisinin 30 Hazirana kadar devam ettiğini öğrenmiş.

Sorun burada çıkıyor. Konu sahibi arkadaş, garantili olduğu Apple’ın web sitesinden de doğrulanan cihazı aldıktan bir süre sonra cihaz arızalanıyor.  Arızalı cihazı Apple yetkili servisine götürüyor ve cihazın daha önce de servise verildiğini, servisin yetkisiz müdahale (Batarya sökülmüş, ses filtreleri delinmiş vb.. sorunlarla) nedeniyle servisin tamiri kabul etmeyip, iade ettiğini öğreniyor.

  • Yani Apple yetkili servisi cihazın garanti kapsamından çıktığını söylüyor. Ama sisteme bunu işlemiyor.
  • Bu cihaz 2. el olarak garantili denilerek satılıyor. Sisteme işlenmediği için de alan kişi onu hala garanti kapsamında sanıyor.

Apple buna ne diyor?

2. el iPhone 7 satın alan kişi durumu öğrenmek için Apple’ı aramış. Apple müşteri hizmetleri ; cihazın tamirine başlanmadığı için halen garanti kapsamında görüldüğünü doğrulamış.

Apple yetkili servisinin kendisine gelen cihazın garanti durumunu güncellememesi nedeniyle mağdur olan DreamSs hukuki yollarla hakkını Asliye Hukuk Mahkemesinde, cihazı kendisine satan kişiye açacağı davayla arayacağını ifade ediyor.

Sonuç:

2. el iPhone alırken Apple’ın sitesinde yazan garanti durumu ibaresini dikkate almayın. Yapabiliyorsanız cihazı almadan önce yetkili servise götürerek kontrol ettirin. Son zamanlarda yetkisiz müdahale sorunları çok fazla yaşanmaya başladı.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?