Apple’ın uzun süredir merakla beklenen yeni bilgisayar modeli sonunda tanıtıldı. 16 inç Macbook Pro modelinin tanıtılmasıyla beraber, uzun süredir konuştuğumuz teknik detaylar da kesinleşmiş oldu. Daha başarılı bir tasarımla, daha başarılı bir ekran sunan yeni modelin teknik özellik detaylarına bakalım.

16 inç Macbook Pro Tasarım

Tasarım kısmında yeni serinin özellikle ekran bölümünde farklı bir yapı sunduğunu görüyoruz. Ekran kısmında çok daha ince çerçevelere yer verilmiş durumda. 15 inçlik modele göre daha geniş bir panel söz konusu. Artık 16 inç ekranla karşı karşıyayız.

16 inç Macbook Pro

 

Bunun dışında klavye alanının hemen hemen aynı tutulduğunu söylemek gerekiyor. Klavye alanında sistemsel açıdan değişiklikler var ancak tasarım kısmında çok önemli bir değişiklik söz konusu değil. Klavye alanı ve Touch Bar alanı yine sabit tutulmuş durumda. Burada yapılan değişiklik ise ESC tuşunun yine fiziksel tuş olarak ayrılması. Ayrıca parmak izi bölümünün de Touch Bar üzerinden çıkarıldığı arada boşluk bırakıldığı görülüyor.

16 inç Macbook Pro Teknik Özellikler

Serinin teknik özelliklerine ekranla başlamak gerekiyor. Ekran kısmında 16 inçlik bir panel var. 500 nit parlaklık değerine sahip olan ekran, 3072 X 1920 çözünürlük sunuyor. Piksel yoğunluk oranı ise 226 PPi olarak açıklandı. Bu değer 15 inç modelde 220 PPi olarak açıklanmıştı.

P3 geniş renk yelpazesini destekleyen ekranın Retina desteği de bulunuyor. LED arka aydınlatması bulunan serinin çok daha canlı renkler sunduğunu ve genel olarak görüş açısının daha geniş olduğunu söylemek lazım.

16 inç Macbook Pro

Serinin içerisinde yer alan işlemciler ise 9.nesil Intel Core i9 serisi ve Intel Core i7 serisi oldu. Intel Core i7 serisini seçen kullanıcıların 2.6 GHz saat hızı ve turbo ile 4.5 GHz saat hızı sunulduğunu da ekleyelim. Bunun dışında Intel Core i9 işlemcileri seçen kullanıcılar ise 2.4 GHz standart saat hızı ve 5 GHz turbo saat hızı sunuluyor.

Yine ekran kartı kısmında da farklı seçenekler söz konusu. En düşük model 4 GB GDDR6 AMD Radeon Pro 5300M ekran kartlarına sahip. En yüksek modelde ise 8 GB GDDR6 AMD Radeon Pro 5500M serisi ekran kartları sunuluyor.

16 inç Macbook Pro

RAM kısmına geçtiğimiz zaman da farklı versiyonlar söz konusu. 16 inç Macbook Pro modelinin giriş seviyesini tercih eden kullanıcıların 16 GB RAM seçeneğiyle karşılaştığını görüyoruz. Bunun dışında 64 GB RAM seviyesine kadar farklı RAM bellek seçenekleri sunuluyor. RAM bellek teknolojisi ise DDR4 RAM olarak açıklandı. Maksimum olarak 2666 MHz değeri elde ediliyor.

Depolama alanı kısmında ise 256 GB seviyesinden 8 TB seviyesine kadar depolama alanı seçenekleri sunuluyor.

16 inç Macbook Pro Fiyat

Serinin Türkiye fiyatları da açıklandı. Standart 16 inç Macbook Pro Türkiye fiyatı 18.299 TL olarak açıklandı. En yüksek modelin fiyatı ise 21.499 TL olarak açıklandı.

16 inç Macbook Pro serisi için ilk bilgiler bunlar. Daha sonra yeni modelin detaylı incelemelerine de yer vereceğimizi belirtelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?