16 inç Macbook Pro için Kötü Haber

0
136
16 inç Macbook Pro

Apple’ın başarılı bilgisayar serisi MacBook Pro modelleri için sessiz sedasız bir yenileme yapılmıştı. Marka hafta içerisinde 16 inç Macbook Pro modelini tanıttı. İddialı bir bilgisayar olmasının yanında 16 inç boyutla gelen ilk MacBook modeli olması da seriye gösterilen ilgiyi bir hayli arttırdı.

Yavaş yavaş testlerin de yapılmaya başlandığını gördük. Son olarak iFixit ekibi tarafından bilgisayarın incelendiği açıklandı. Yeni modelin hem klavyeleri hem de iç aksamı incelendi. İnceleme sonucunda 16 inç Macbook Pro modelini tercih edecek kullanıcılar için sevindirici haberler kadar üzücü haberler de verildi.

16 inç Macbook Pro Eski Klavyeye Döndü

İlk olarak ekibin klavye kısmında bir inceleme yaptığını görüyoruz. Klavyeleri inceleyen iFixit, Apple’ın harici Bluetooth Magic klavyesi ile aynı yapının sunulduğunu fark etti. Daha önceki modelde kullanılan kelebek klavye modellerinin yerine yeniden Magic klavye özelliğine dönülmüş durumda. Bu, hem klavyelerin kolay tamir edilebileceği anlamına geliyor hem de çok daha az sorun çıkaracağı anlamına geliyor.

Asıl haber ise bu değil. Ekip, 16 inç Macbook Pro modelinin iç tasarımını da inceliyor. Serinin iç tasarımında SSD ve RAM kısmında yine lehimli bir yapı var. SSD ve RAM belleklerin anakart üzerinde lehimli olarak kullanıldığı görülmekte. Bu şu anlama geliyor ki sonradan RAM ya da SSD eklemesi yapmak istediğiniz zaman bu pek mümkün olmayacak.

Cihazı hangi depolama alanı ve RAM seçenekleri ile alırsanız, onu kullanmanız gerekecek. Aslında bu modelin diğerlerinden farklı olarak RAM ve SSD ekleme konusunda farklı alternatiflere izin vereceği düşünülüyordu. Belli donanımlar için sonradan yükseltme imkanlarının sunulacağı düşünülse de Apple tercih değiştirmemiz oldu ve beklentiler boşa çıktı.

Henüz tamir edilebilirlik puanı için bir belirleme yapmayan iFixit ekibinin, testleri devam edecek. Tamir edilebilirlik testi ve 16 inç Macbook Pro modeli için yapılacak olan performans testlerini paylaşacağız. Ürünün kullanıcı yorumları için de biraz daha beklemek gerekecek.

İLGİLİ HABER:  Mac İçin Visual Studio İddiası

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?