Projelerimde çok kullandığım Instructables isimli sitede dolaşırken, gördüğüm “iPhone ile çizgi roman yapımı” konusunu burada paylaşayım dedim:

Bu yazımda 3 iPhone  uygulaması ile çizgi roman yapımını anlatacağım.

Neler gerekli?

Google
ComicBook
Comic Tycoon

Yukarıdaki uygulamaları telefonunuza yükleyin. ComicBook 7,99 TL’ye satılan bir uygulama.  Ücret ödememek için alternatif programlara yönelebilirsiniz. ComicTycoon da 5.29 TL ye satılan bir uygulama. Bunun yerine aşağıda bahsettiğim alternatif uygulamaları kullanabilirsiniz.

Resimleri aramak için ben Google aramayı kullanıyorum. Sizler Safari üzerinden de bunu yapabilirsiniz. Aynı zamanda kendi çektiğiniz resimleri de bu iş için kullanabilirsiniz. ComicBook kullanarak hikayeyi oluşturacaksınız. Resimleri çizgi romanlardakine benzetmek için de Comic Tycoon uygulamasını kullanacaksınız. Aslında bu iş için Prisma gibi birçok uygulamayı da kullanabilirsiniz.

Diğer resim işleme uygulamaları:

ToonPAINT
PhotoTropedelic

Adım 1: Komik bir hikaye düşünün.

Bir kağıda aklınıza gelen hikayeyi çizin. En fazla 1 sayfada en fazla 5 kare öneririm.

iphone-cizgi-roman-yapimi-1

 

Adım 2 : Uygun resimleri bulun.

iPhone ile yapacağınız çizgi romanın hikayesini düşündükten sonra, sıra uygun resimler toplamakta. Öncelikle başlık için bir resim seçin. Baslık çok gerekli değil ama, konu için ipucu veriyor ve güzel görünüyor.

iphone-cizgi-roman-yapimi-2

Yukarıdaki örnekte 4 kare ve 1 başlık var.  ComicBook uygulaması içindeki templates kısmına  kısmına bunları kaydedebilirsiniz.

Özetleyelim:

  • Uygun resimleri ve başlığı bulun.
  • İlk sayfanızı kaydedin.

Adım 4 : Resimlerinizi işleyin. (render)

ComicTycoon veya alternatif uygulamalar ile resimlerinizi çizgi romana uygun hale getirin.

Örnekler:

 

Arkadaşlar yazının başında da dediğim gibi bu yöntemin kaynağı:

Burası

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?