Satın alınan ürünün bir nedenden dolayı size uygun olmaması halinde, 14 gün içinde iade etme ve %100 geri ödeme alma hakkına, 14 gün cayma / iade hakkı adı verilmektedir. Ancak bu hakkı kullanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Peki bu hakkın şartları nelerdir?

İade hakkı açılmış bilgisayar yazılımı, filmler, müzik, oyunlar ve diğer görsel-işitsel içerikler ile yazıcı mürekkebi ve toner kartuşları, dijital hediye kartları ve ön ödemeli kodlar gibi açılmış sarf malzemeleri gibi ürünler için geçerli değildir. Ayrıca, hijyenik veya tıbbi nedenlerle iade edilmek üzere uygun olmayan ürünler, ambalajından çıkarıldıktan sonra iade edilemez.

Apple 14 Gün Cayma / İade Hakkı Şartları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim: Cayma hakkı uzaktan satışlar için geçerlidir. 6502 sayılı tüketiciyi koruma yasasında, mağazadan görülerek alınan ürünlerde cayma hakkından bahsedilmemektedir. Yine de bazı mağazalar, belirli şartlar altında ürün iadesi alabiliyorlar. Ama bu tamamen onların elinde olan bir şey. 

Apple, yeni satın aldığınız üründen memnun kalmanızı istiyor. Ancak bir Apple ürününü iade etmek istiyorsanız, bazı şartları sağlayarak bu hakkı kullanmanız mümkün.

Apple’dan satın aldığınız bir ürünü iade ederken akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta var:

  • Bir ürünü satın aldığınız tarihten itibaren iade etmek için 14 gününüz var.
  • Yalnızca Apple’dan çevrimiçi olarak veya Apple Perakende Mağazasından doğrudan satın alınan ürünler Apple’a iade edilebilir.
  • Başka bir firmadan satın alınan Apple ürünleri yalnızca satın aldığınız firmaya iade edilebilir.
  • İade ettiğiniz ürünün, onu aldığınızda ambalajında yer alan olan tüm kablolar, adaptörler ve belgelerle birlikte paketlemelisiniz.

Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil olmak üzere iade edemeyeceğiniz bazı ürünler vardır:

  • Açılmış yazılımlar*
  • Elektronik ortamda indirilmiş yazılımlar
  • Yazılım Güncelleme Programı Ürünleri (yazılım güncellemeleri)
  • Apple Mağaza Hediye Kartları
  • Apple Geliştirici ürünleri (üyelik, teknik destek ayrıcalıkları, WWDC biletleri)
  • Apple Baskı Ürünleri

*Herhangi bir bilgisayara yüklenmemiş olması koşuluyla yazılımı iade edebilirsiniz. Yazılı ortam lisansı içeren yazılımlar, yazılım ortamı ambalajındaki mühür veya çıkartma bozulursa iade edilmeyebilir.

6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunun 48. Maddesi cayma / iade hakkı için şunu diyor:

Tüketici, satın aldıktan sonra on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. (Madde 48)

Cayma / iade konusunda satıcı firmanın yükümlülükleri şunlardır:

Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) Satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicinin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

Cayma / iade konusunda tüketicinin yükümlülükleri şunlardır:

(1) Satıcı veya sağlayıcı malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on gün içinde malı satıcı veya sağlayıcıya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır.

(2) Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?