13 inç MacBook Pro Sürpriz Bir Zam Aldı

13 inç MacBook Pro RAM yükseltme seçeneği için beklenmedik bir fiyat artışı yaşandı. Giriş seviyesi model için RAM yükseltirken iki kat daha fazla ödeme yapacağız.

0
153
13 inç MacBook Pro

MacBook modelleri tamamen yenilendi. Giriş seviyesi 13 inç MacBook Pro modelleri için de beklenen yenilenme yapıldı. Birkaç ay kadar öncesinde tanıtılan bilgisayar, ülkemizde de direkt satışa açıldı.

Satışın başlaması, fiyatların açıklanması derken giriş seviyesi model için tüm konfigürasyon seçeneklerini paylaşmıştık. Yazımızın linkini ekleyeceğim ama bir güncelleme yapılması lazım. Güncellemeyi biz değil, Apple yaptı. Giriş seviyesi MacBook modeli için özelleştirme seçeneklerinde fiyat değişikliğine gidildi.

Bakın: Yeni 13 inç MacBook Pro Özelleştirme Seçenekleri

13 inç MacBook Pro RAM Fiyatları Arttı

Cihazlarını özelleştirmek isteyen kullanıcıların bazı parçalarda daha yüksek ücret ödemesi gerekecek. Bu bileşenler arasında RAM ilk sırada geliyor. 13 inç MacBook Pro alacaksanız ve giriş seviyesinde kullanılan 8 GB RAM miktarını yükseltmek istiyorsanız, ödemeniz gereken fiyat iki katına çıktı.

8 GB’dan 16 GB RAM’e çıkış yapmak için 800 TL ödeme yapılması gerekiyordu. RAM bu şekilde iki kartına kadar arttırılabiliyordu. Fakat gelen zam sonrasında RAM yükseltme fiyatı iki katına çıktı. Artık 16 GB RAM’e yükseltme yaparsanız, bunun için 800 TL değil de 1600 TL ödeme yapacaksınız.

13 inç MacBook Pro

Rekor sayılabilecek olan bir fiyat artışı yapıldı. 800 TL yani iki kat arttırılan fiyatlar sadece Türkiye için geçerli fiyatlar değil. Avrupa ve Amerika için de fiyat artışı var.

  • Avrupa’da 125 Euro olan yükseltme fiyatı 250 Euro oldu.
  • Amerika fiyatları 100 dolar iken 200 dolar oldu.

Türkiye ile sınırlı olmayan zam kararının nedeni bilinmiyor. Apple herhangi bir bilgilendirme ve gerekçe açıklaması yapmadı. Zam sadece RAM ile sınırlı tutuldu. RAM dışında herhangi bir bileşen de yapılacak olan yükseltme için zamlı fiyatlar yok. Bu da RAM tedarikçilerinde bir sıkıntı olduğunu ya da stok sorunları olabileceğini işaret ediyor.

İLGİLİ HABER:  En Kullanışlı iOS 10 Konsept Tasarımı

Koronavirüs etkisinden mi yoksa başka bir stok sorunu mu var bilemiyoruz ama fiyatların diğer bileşenlerde de yükseltme seçeneği için artması söz konusu olabilir. RAM ile sınırlı kalması kararı değişiklik gösterebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?