Apple her seferinde Jailbreak yapılan cihazlardan şikâyetçi olup bunun garanti dışı kalacağından dem vurur. Kullanıcılarında güvenlik açıklarından faydalanan Jailbreak üzerinden cihazlarına farklı uygulamalar yüklemelerini engellemeye çalışır. Her yıl olduğu gibi iOS 10 ile Jailbreak bitecek söylemini aylar öncesinden duymuştuk. Bu sıralar ise her gün gündeme gelen iOS 10 geliştirici betaları sunulmaya devam ediyor. Son olarak iOS 10 Beta 7 karşımıza çıktı ve Beta 6 Public olarak yayınlandı.

İşte tam bu noktada Apple cephesinde can sıkacak bir eylemle karşı karşıya kalıyoruz. İsim olarak iH8sn0w ismini kullanan bir hacker tarafından sosyal medyaya ve video paylaşım platformlarına yüklenen videolar iOS 10 güvenliğini sorgulattı. Henüz iOS 10 final sürümü yayınlanmadan, daha geliştirici betalarındayken iOS 10 Jailbreak yapıldığını görmek birçok kullanıcı ya tedirgin etti. Hatta Apple tarafından bu noktada hiçbir önlem alınmadığını düşünen çok fazla kullanıcı var.

iOS-10-Beta-Surumu-icin-Jailbreak-YapildiAncak şunu söylemek gerekiyor ki mevcut sürümlerde kernel kodlamaların şifrelenmeden sunulduğunu biliyoruz. Bunun bir güvenlik zafiyeti olmasından çok Apple tarafından stratejik bir hamle olduğunu da daha önceden belirtmiştik. Muhtemelen şu sıralar yapılan iOS 10 Beta Jailbreak ile birlikte Apple geliştiriciler ve mühendisleri kullanılan açığı tespit edip daha güvenli hale getirecektir. Nasıl olsa herkesin kullanımında olmayan sürüm ile böylelikle açık kapatma alanında önemli bir adım atılabilecek.

Bizim düşüncemiz iOS 10 Jailbreak yöntemleri için bir süre hiçbir şey kullanılamayacağı yönünde. Zaten Apple’ın amacı bunu tamamıyla bitirmek. Fakat bu uzun bir zaman almanın yanında birazda kasvetli bir yolculuk olacak. Çünkü farklı gruplar ve hackerlar bu konuda Jailbreak isteyen kullanıcılar için boş durmuyor. Şu sıralar internette dolaşmaya devam eden, iOS 10 yüklü iPhone 5’e Jailbreak yüklemiş olan iH8sn0w son derece popüler. Ancak iOS 10 Beta 8 ile birlikte mevcut sürümün çalışmama ihtimali çok yüksek.

Büyük ihtimal videoyu yayınlayan hacker tarafından da bu yüzden içerik paylaşılmıyor. Ancak iOS 10 Jailbreak işlemi için tanıtımın ve final sürümünün ardından kısa bir sürede sunulacağı bilgisi de yer almıyor değil. Şimdi herkes merakla iOS 10 final sürümü Jailbreak gelecek mi gelmeyecek mi merak ediyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?