12 Eylül’de Apple’ın Tanıtacağı Yeni Teknolojiler

0
623
2018 MAC

Apple, çok kısa bir süre sonra yeni etkinliğinin kapılarını açacak. Yine Apple Park içerisinde yer alan Steve Jobs merkezinde düzenlenecek olan etkinlikle beraber, markanın uzun süredir beklenen teknolojileri ortaya çıkacak. iPhone XS modelleri, serinin devamı niteliğinde olacak olan iPhone 9 akıllı telefonları derken, en çok konuştuğumuz 2018 iPhone modelleri oldu. Fakat marka sadece yeni iPhone modellerini tanıtmayacak.

En azından beklenti bu yönde. Peki, 12 Eylül etkinliğinde Apple nasıl ürünler tanıtacak? Yeni modellerin özellikleri neler olacak? Ortaya çıkan iddialara göre yeni teknolojiler hakkında bilgiler verelim.

2018 iPhone Modelleri – iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 9

Her zaman olduğu gibi öncelikle iPhone modellerinden işe başlayacağız. Bu kez iddialı seriler göreceğiz gibi duruyor. Beklenen özelliklerden söz edelim.

iPhone 9

iPhone serisinin devamını getirecek olan yeni akıllı telefon, iPhone 9 akıllı telefonları olacak. Tabii ki iPhone Xs ve Xs Max modelini de göreceğiz ancak iPhone9’un bu bağlamda önemi biraz daha fazla. Yeni iPhone akıllı telefonunun özellikleri kısmında ise önemli farklar göreceğiz. iPhone 9, 6.1 inç bir ekran sunacak. LCD panel kullanacak olan akıllı telefon, yine Face ID alanına sahip olacak. Face ID teknolojisinin LCD üzerinde kullanılması nasıl bir farklılık oluşturacak?

iPhone 9

Bu sorunun cevabını vermek pek mümkün değil. Yeni akıllı telefon modelinin tasarım kısmında da iPhone X yapısına sahip olduğunu göreceğiz. Çok önemli bir tasarım farkı sunmayacak olan modelin, arka kapak kısmında tek arka kameranın dikkat çektiğini göreceğiz.

Geniş tek bir arka kamera kullanacak olan akıllı telefonunun, muhtemelen 16 MP ya da 19 MP değerinde bir kamerası bulunacak. Bu zamana kadar gelen serilerde 12 MP tercihi yapılmıştı. Bu kez 16 ya da 19 MP değerinde bir kamera bekliyoruz.

iPhone 9

iPhone 9 teknik kısımda ise 3 GB RAM bellek kullanacağı belirtiliyor. 128 GB depolama alanını giriş modelinde sunacak olan akıllı telefonun, A12 işlemcilerine sahip olması ise neredeyse kesin olan özellikleri arasında yer alıyor. Son olarak telefon için beklenen fiyatlardan söz edelim. Sabah saatlerinde ortaya çıkan Türkiye fiyatlarına göre bu model 10 bin TL olacak. Diğer özellikler için tanıtımı beklemek gerekecek.

iPhone Xs Akıllı Telefonları

Bu senenin sürpriz modellerinden biri olacak olan iPhone Xs akıllı telefonları, bir nevi 2.nesil iPhone X olacak. Yeni modelin 5.8 inç ekran kullanmaya devam ettiği görülecek. Ekran yine OLED tercihi yapıldığını göreceğiz. OLED ekranla beraber Face ID teknolojisinin sunulacağını da ekleyelim. Buraya kadar olan kısım, bir nevi standart kısım.

iPhone Xs

Bunun dışında yeni modelin çift arka kamerayla gelmesi bekleniyor. Yine 16 MP ya da 19 MP çift arka kamera olacak. Kameraların özellikleri konusunda detaylı bilgimiz yok. Muhtemelen yine portre moduyla ve benzeri modlarla zenginleştirilen bir kamera sistemi göreceğiz.

Teknik özellikler kısmında ise yine 128 GB depolama alanı ve bu kez 4 GB RAM bellek beklentisi var. 4 GB RAM bellek miktarının A12 işlemcileriyle beraber oldukça yüksek bir performans sunması bekleniyor. Haliyle iPhone Xs, performans kısmında da oldukça merak ediliyor. Telefonun fiyatı ise pek memnun etmeyecek gibi. Yine sabah saatlerinde ortaya atılan iddialara göre yeni modelin Türkiye fiyatı 12 bin TL civarlarında olacak.

iPhone XS Max

Yeni iPhone modelleri içerisinde son model iPhone Xs Max modeli olacak. Plus olarak da adlandırılabilecek olan telefon, bu zaman kadar ki en geniş ekranlı iPhone modeli olacak. 6.5 inç panel kullanacak olan telefonun, yine OLED ekran kullandığını göreceğiz. Face ID sistemine sahip olan akıllı telefonun, arka kapak kısmında da yine çift arka kamera kullanılacak. Kamera kısmında 16 MP veya 19 MP seçimi bu model içinde geçerli gibi gözüküyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone Xs Çift SIM Desteği Ülkemizde Kullanılabilecek Mi?

iPhone Xs

Telefonun teknik özellikler kısmında da yine 4 GB RAM bellek miktarına sahip olacağı ve 512 GB depolama alanı kullanacağından söz ediliyor. A12 işlemcilerini kullanmaya devam edecek olan akıllı telefon, performansı en çok merak edilen akıllı telefon modellerinden de bir tanesi olarak biliniyor.

Yeni akıllı telefonun fiyatı kısmında ise yeni bir rekor iddiası var. Aynı sızıntılara göre Türkiye fiyatı 15 bin TL rakamlarında olacak. Bir telefon için 15 bin TL iddiası ne kadar gerçek? Tanıtımda göreceğiz.

2018 iPad Pro Tablet Modeli

Etkinliğin sürprizlerinden birisi de yeni iPad modeli olacak. 2018 iPad Pro adıyla gelmesi beklenen yeni tablet modeli, daha önce birçok kez sitemizde yer verdiğimiz bir model. Tabletin tasarımının ortaya çıktığından çok kez söz ettik. Hatta bu modelin CAD çizimlerini bile paylaşmıştık.

12.9 inçlik iPad Pro (2018)

Çizimleri ve ortaya çıkan render görüntülerini değerlendirdiğimiz zaman, bu modelin çok daha ince çerçeveler kullanacağını ve Face ID donanımına sahip olacağını görüyoruz. Arka kısımda tek bir arka kamera kullanmaya devam edeceği görülen tablet, 12.9 inç ekran boyutuna sahip olacak ve muhtemelen ekran kısmında yenilenmiş olarak gelecek.

IPS LCD teknolojisinde olacağı ve 120 Hz yenileme hızı sunacağından söz edilen ekranların, yine True Tone teknolojisiyle dikkat çekeceğini de ekleyelim. Ayrıca bu modelin içerisinde yer alması beklenen işlemci modelinin de A11X Bionic işlemcileri olması bekleniyor. Serinin fiyatının ne kadar olacağı kısmında ise bir açıklama yok.

Apple Watch 4 Akıllı Saat

Tanıtılacak ana seri ürünlerden birisi de Apple Watch 4 akıllı saatleri olacak. Yeni akıllı saat, tasarım kısmında yeniliklerle beraber gelecek. %15 oranında büyüyen bir ekran göreceğiz. Ekranın bu kadar büyümesi, kasa boyutunu değiştirmeyecek.

Apple Watch 4

Yani çerçeveleri çok daha ince hale getirilmiş yeni seri bir akıllı saat görmek mümkün olacak. Odak noktası, çerçevelerin inceltilmesi olacak gibi gözüküyor. Bir nevi, akıllı saat alanında çerçevesiz modelleri görmüş olacağız. Yine LTE destekli bir model olması beklenen akıllı saat modelinin, Face ID gibi bir sistem bulundurması ise beklenmiyor.

AirPower Kablosuz Şarj Cihazı

Yeni bir sürün değil. Hatta çıkış yapmadan eskidi. Yine de tanıtım sonrasında AirPower kablosuz şarj standının da satışa çıkarılması bekleniyor.

Apple AirPower

Modelin ekstra özelliklerle beraber güncellenmiş olabileceğinden de söz ediliyor ancak bizim beklentimiz bu yönde değil. Geçen sene tanıtılan AirPower modelinin, bu sene satışa çıktığını göreceğiz.

Yeni Yazılımlar Yayınlanacak

Etkinlik sonrasında yeni yazılımların final sürümleri yayınlanacak. Oldukça uzun bir beta sürecinden sonra iOS 12 işletim sisteminin final sürümü yayınlanacak.

iOS 12 Beta 7

Bunun yanında WatchOS 5 işletim sisteminin final sürümü ve MacOS Mojave işletim sisteminin final sürümü yayınlanacak. Son olarak tvOS 12 serisinin tanıtıldığını da ekleyelim. Yeni yazılımların aynı gece sunulması beklentisi var.

MacBook Air Modeli Gelebilir?

Son olarak bir ihtimal üzerinde duralım. Yıl boyunca paylaşılan bilgilere baktığımız zaman uygun fiyatlı bir MacBook Air modelinin tanıtımı üzerinde de duruldu. Fakat bu serinin gerçekten tanıtılıp tanıtılmayacağı kesin değil. Sadece bir ihtimalden söz ediyoruz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?