12.9 inçlik iPad Pro (2018) Sızdırıldı! İşte Yeni Tasarım

0
119
12.9 inçlik iPad Pro (2018)

Apple’ın 12 Eylül tanıtımına çok kısa bir süre kaldı. Marka, odak noktası 2018 iPhone akıllı telefonlarının olacağı etkinlik kapsamında, bazı sürprizler de yapacakmış gibi gözüküyor. Etkinlik tarihi yaklaştıkça, bu sürprizler hakkında daha fazla bilgi elde etmeye başladık. Bunlardan birisi 12.9 inçlik iPad Pro (2018) modeli olacak. Aslında daha önce yeni tablet modellerinin tanıtılacağı ortaya çıkmıştı ancak çok fazla bilgi sunulmamıştı. Şimdi ise merakla beklediğimiz yeni iPad modeli için tasarım detaylarını ortaya çıkaran bir sızıntı gerçekleşti.

12.9 inçlik iPad Pro (2018) Tasarımı Tepki Çekebilir

MySmartPrice kaynakları tarafından sızdırılan yeni görseller, 12.9 inçlik iPad Pro (2018) modelinin CAD çizimlerini ortaya çıkarmış oldu. Ana hatlarıyla tasarımı öğrenmiş olduk. Görselle baktığımız zaman yeni iPad modelinin, çerçeve kısmında istenen değişimi sunacağı görülüyor. Hem alt üst hem de yanlardan çerçeveler bir hayli inceltilmiş.

Uçtan uca ekran tasarımına geçilmiş. Çerçeveler artık daha ince ancak tam olarak iPhone X tasarımının sunulmadığını da söyleyebiliriz. Daha önce paylaşılan görsellere göre beklentimiz, neredeyse tamamen çerçevesiz bir ekran tasarımının sunulacağı ve iPhone X benzeri çentik alanına yer verileceği yönündeydi.

12.9 inçlik iPad Pro (2018)

Görünen o ki böyle bir tasarım gelmeyecek. Face ID için özel bir çentik alanı oluşturmak yerine, üst çerçeve alanının içerisine yerleştirilmiş bir Face ID sistemi geleceği görülüyor. Face ID için yapılan seçim kullanıcılar pek memnun etmeyecek gibi. Öyle ki Face ID yerleşimi, bazı tasarım değişikliklerine neden olmuş.

Smart Connector bağlantısı ise ilk etkilenen kısım olmuş. 12.9 inçlik iPad Pro (2018) modelinde Smart Connector bağlantısının alt kısma taşındığını görüyoruz. Bu durum klavye gibi aksesuar bağlantılarında, tableti dikey konumda kullanma zorunluluğunu doğurabilir.

Alternatif Bir Bağlantı Gelebilir

Her ne kadar Smart Connector bağlantısının yerinin değişeceği görülse de Apple’ın bir alternatif geliştirdiğine dair ipuçları olduğunu da ekleyelim. Aynı görsellerde, ses kısma tuşunun hemen altında ekstra bir bağlantı sunulduğu görülüyor. Tabii ki şu an için bu bağlantının ne işe yaradığını bilmek oldukça zor. Belki de tableti yatay konumda kullanma adına, yeni bir bağlantı noktası sunulabilir. Bunları 12.9 inçlik iPad Pro (2018) tanıtımından sonra öğreneceğiz.

İLGİLİ HABER:  Apple Kullanıcıları İçin Siri Ne Kadar Güvenli?

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?