Yurdışından iPhone 7 alırken nelere dikkat etmeli

3

Ülkemizin fahiş vergi oranlarından dolayı, iPhone 7 almak isteyenler, daha ucuza iPhone 7 nasıl alınır meselesine yöneldi. Bazıları yurtdışına gidecek akrabalarına telefon siparişi veriyor bazısı da Amerika’ya bile gidip almanın daha ucuza geleceğini düşünüyor.

iPhone 7 plus 32gb Newyorktan %8.5 vergisi ve bizdeki kayıt parasıyla
(Türk parasıyla)2650tl gibi bir fiyata geliyor Türkiye satış fiyatının 3800 tl olduğunu düşünürsek karlı bir alışveriş oluyor.

iPhone 7 / iPhone 7 Plus en ucuz nasıl alınır? yazımızda bu konuda çeşitli yöntemleri paylaşmıştık. Bu yazımızda da yurtdışından iPhone 7 nasıl getirilebilir? En ucuza nereden alabiliriz sorusuna cevap arayacağız.

Amerika’dan nasıl iPhone 7 getirilebilir?

1- Öncelikle Amerika’dan alınan iPhone 7’nin modeline dikkat etmelisiniz. (Modelden kastettiğim iPhone 7 veya iPhone 7 Plus değil.) Amerika ve Türkiye arasındaki bağlantı teknolojisi farkından dolayı her iPhone 7’yi Türkiye’de kullanamazsınız.. (Model numarasına göre uyumluluk listesini şuradan görebilirsiniz: Tıklayın) Listede şu an Türkiye yok. Siz GSM uyumlu olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Aşağıdaki modeller Apple Store tarafından tavsiye edilen modeller:

iPhone 7/Plus
A1778 GSM
A1784 GSM

Genelde T-mobil ve Verizon olanlar problemsiz oluyor.

2- Ayrıca bir de Sim-free veya Unlocked meselesi var. Amerika’da bir operatörle çalışan iPhone diğer operatörler için kilitleniyor. Ama Türkiye’ye geldiğinizde bizdeki operatörler için herhangi bir kilit olayı yok. (vodafone, avea, turkcell)

2-  Sahibinden.com gibi sitelerde Amerikadan getirilmiş ürünler satılıyor. Bu ürünleri alırken, öncelikle operatörünüzde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Çalışıyorsa pasaport kaydının yapılmış olması gerekiyor. Yurtdışından getirilen bir telefon 120 gün çalışabilir. Eğer bu süre içerisinde kayıt ettirmezseniz kilitlenir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için ya pasaporta kayıtlı olup olmadığını kontrol edin ya da elinizde son 1 ay içinde yurtdışına çıkılmış bir pasaport olsun. Pasaport kaydı için de 150-200 TL gibi bir rakam da ayırmanız gerekiyor.

3- Yurtdışından 1 kişi 1 telefon getirebilir ve 2 yılda pasaporta işlenebilecek telefon sayısı da 1’dir.  Fazlası kaçakçılığa giriyor. İnternette 100-150 TL karşılığında kendi pasaportlarına kaydettiren satıcılar da var. Ama tavsiye etmiyoruz.

4- Yurtdışından getirilen iPhone’larda servis konusunda sıkıntı çıkabilir. En basitinden, Amerika’da cep telefonlarına 1 yıl garanti uygulanıyor. Ülkemizde de 2 yıl garanti kuralı var. Apple servisleri de yurtdışından aldığınız telefona 1 yıl garanti uygulayabilir. Hatta gelen haberlere göre yukarıda model numaralarını yazdığım iPhone 7/Plus modellerine servis hizmeti veriliyormuş.

Diğer Ülkelerde iPhone 7 fiyatları nasıl?

Sadece Amerika’dan değil, Türkiye hariç dünyanın her yerinden daha ucuza iPhone almanız mümkün. Aşağıdaki tabloda, iPhone 7’nin hangi ülkede kaça satıldığını gösteriyor:

iphone-7-satis-fiyati

 

Sizler de yurtdışından iPhone getirme/alma deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız, çok kişiye yardımcı olmuş olursunuz.

3 YORUMLAR

  1. Yurt dışından geldikten sonra en fazla ne zaman içinde pasaport a işlem yapabiliriz.1 ay mı yoksa 4 ay içindemi.telefonu 4 ay kullanabiliyoruz

  2. Amerikadan getirtmek istediğimiz telefon için siteden randevu almak gibi durum var mı? Ayrıca sitede belirtilen fiyatlara ek eyalet vergisi de ödeniyormuş doğru mu?

CEVAP VER