iPhone’da Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Yapmak

180

iPhone’un kendi zil seslerinden sıkıldıysanız sevdiğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmak istiyorsanız şimdi anlatacağımız adımları takip ederek bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için önceden bilgisayarınıza müzik indirmiş olmanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda müzik yoksa buraya tıklayarak nasıl müzik indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

GÜNCELLEME: BAZI ITUNES SÜRÜMLERİNDE BURADA ANLATILAN YÖNTEM İŞE YARAMAYABİLİR. ÖZELLİKLE ITUNES 12 SÜRÜMLERİNDE BU YÖNTEM ARTIK KULLANILAMAMAKTADIR. YENİ ITUNES SÜRÜMLERİ İÇİN KONUNUN ALTINA YENİ YÖNTEMİ EKLEDİK. ITUNES 12 ÖNCESİ SÜRÜMLERİ KULLANANLAR 1. YÖNTEMİ, DİĞERLERİ İSE 2. YÖNTEMİ DENESİN.

YÖNTEM 1 (ESKİ SÜRÜMLERDE) 

1.Adım

iTunes‘i açın (iTunes bilgisayarınızda yüklü değilse buraya tıklayarak indirin.) ve bilgisayarınızdaki müziği sürükleyerek iTunes’daki Müziklerinize bırakın.

müzik atma 1

2.Adım

Seçtiğiniz müziğin üzerine sağ tıklayın ve “Bilgi Ver” seçeneğini tıklayın. Seçenekler sekmesine gelin. Orada “Başlat” ve “Durdur” olarak iki kutucuk göreceksiniz. Müziğin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini buradan deneyerek ayarlayın ve kutucukları işaretleyin. iPhone’da zil sesi olarak çalacak olan parça sadece 40 saniye duyulacaktır. Bu sebepten dolayı şarkının başlama kısmıyla bitiş kısmı arasında 40 saniye olması gerekiyor. ( Örneğin şarkınız 0.00’da başlıyorsa durdur kısmına 0.40 yazmalısınız )

müzik atma 2

müzik atma 3

İşlemi tamamladığınızda “Tamam” diyerek onaylayın.

3.Adım
Şarkıya tekrar sağ tıklayarak şarkının bir AAC sürümünü Yarat düğmesine basın. Artık kitaplığınızda özgün bir AAC sürümü olacak. İsterseniz bu sürümün adını orjinalinden ayırt etmek için değiştirebilirsiniz.

müzik atma 4

 

4.Adım

Oluşturduğunuz AAC şarkısını sürükleyin ve masaüstüne bırakın. Daha sonra bu şarkı uzantısını “m4r” olarak değiştirin. Bunu yapabilmek için ise önce Denetim Masası -> Dosya Gezgini Seçenekleri -> Görünüm -> Bilinen Dosya Türleri İçin Uzantıları Gizle önündeki tiki kaldırın.

müzik atma 6 müzik atma 7 müzik atma 8 müzik atma 9

5.Adım
Bilgisayarınıza iPhone’unuzu bağlayın ve iTunes’u açın. Yukarıdan üç noktayı seçin ve açılan menüden “Ses Tonları” öğesini tıklatın.

r6

6. Adım
Ses Tonları bölümüne masaüstünden az önce uzantısını değiştirdiğiniz şarkınızı sürükleyin.

7.Adım
iPhone simgesine tıklayın ve Ses Tonları bölümüne gidin -> Ses Tonlarını Eş Zamanla -> Seçilen Ses Tonları -> ve Şarkınızı  seçin ve Uygula butonuna basın.

Son adım olarak Telefonunuza dönün ve Ayarlar > Sesler > Zil Tonu bölümünden zil sesinizi değiştirin.

Bu işlemi tekrarlayarak istediğiniz müzikleri iPhone’unuzda zil sesi olarak kullanabilirsiniz.

 

YÖNTEM 2 (ITUNES YENİ SÜRÜMLERDE)

Apple sürekli olarak “iPhone’da Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Yapmak” konusunda sıkıntı çıkartıyor. App Store’dan parayla satmak daha cazip tabi. Appleuzmani.net olarak da yeni yöntemleri sizlerle paylaşmak ise bizim işimiz. 😉

Öncelikle belirtmeliyim ki, iTunes üzerinden iPhone zil sesi oluşturma yöntemi artık kullanılamadığından, iTunes yerine başka bir uygulama kullanıyoruz. Uygulama Dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Yine de güvenlik açısından sadece zil sesi oluştururken kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Adım 1: Zil sesi olmasını istediğimiz mp3 dosyasını 40 sn’lik hale getireceğiz.

Bunun için,

Aşağıdaki siteden mp3’ü 40 sn lik .m4r formatına (iphone için) çeviriyoruz.

http://www.melofania.com/  (Bu site çalışmazsa google’dan “mp3 to m4r for iphone”) şeklinde aratın. Yeni siteler bulacaksınız. Çeviri yaparken, 40 sn’lik dilimin neresi olacağını, hatta süresini de  (en fazla 40 sn olmalı) ayarlayabilirsiniz.

Önce Upload butonuna tıklayın. Zil sesi olmasını istediğiniz mp3 dosyasını bilgisayarınızdan seçerek, bu siteye yükleyin. Yükleme bitince aşağıdaki ekran çıkacak:

iphone-zil-sesi-mp3-1

 

Create Ringtone butonuna tıklayın. Aşağıdaki resim çıkınca işaretli yere tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-3

Get ringtone seçeneğine tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-2

Bilgisayarınıza 40 sn’lik .m4r dosyası inecektir.

Adım 2:

Buradan  iTunes alternatifi programı indiriyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-4

İndirdikten sonra programı bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyaya tıklayarak, programı kuruyoruz. (kurulum aşamalarında dili soruyor. Hep Türkçe olarak işaretleyin.)

iphone-zil-sesi-mp3-5

İnternet bağlantısını test edin. Test Connection butonununa tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-

 

Kurulum aşamasında güvenlik duvarı uyarısı çıkarsa uygulamaya izin veriyoruz.

Çıkan ekranda aşağıdaki resimde gösterdiğim uygulamayı yüklüyoruz. Uygulama yüklendikten sonra “Start” butonuna basıyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-.6sjpg

Uygulama açılınca, telefonunuzu buluyor.

iphone-zil-sesi-mp3-7

Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyorsunuz. (Bu kısım yoksa, hazırladığınız zil sesi dosyasını pencereye sürükleyerek bırakın. Melodiler kısmı gelecektir.)

iphone-zil-sesi-mp3-8

Buraya daha önce hazırladığınız ve bilgisayarınıza indirdiğiniz m4r uzantılı 40 sn lik zil sesi dosyasını sürüklüyorsunuz.

Sol üstte yer alan Güncelle butonuna tıklayın.

İşlem bu kadar. Daha sonra iPhone’dan Ayarlar>Sesler>Zil tonu kısmından (iOS 9.3.2) zil tonunuzu yüklediğiniz dosya olarak değiştirin.

DİKKAT:

Daha sonra iTunes kullanmak istediğinizde, öncelikle CopyTrans programını kapatın. Daha sonra iTunes programını açtığınızda şu hata ile karşılaşırsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. iTunes artık çalışacaktır.

iphone-zil-sesi-mp3-10

Müzikleri elle yönet seçeneğini bulamayan arkadaşlar iphone a tıkladıktan sonra özet bölümüne tıklayın sağ taraftaki menüyü aşağı kaydırın daha sonra sürükleyip atıyorsunuz atma işlemi bittikten sonra eşzamanla diyorsunuz

180 YORUMLAR

  • Bilgisayarınızda dosya adı uzantılarını görebiliyor olmanız lazım. Göremiyorsanız, Dosya adı uzantılarını göstermek veya gizlemek için

   Klasör Seçeneklerini açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası’nı, Görünüm ve Kişiselleştirme’yi ve ardından Klasör Seçenekleri’ni tıklatın.

   Görüntü sekmesini tıklatın, sonra Gelişmiş ayarlar’ın altında, aşağıdakilerden birini yapın:

   Dosya adı uzantılarını göstermek için Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle onay kutusunu temizleyin ve sonra Tamam’ı tıklatın.

   Dosya adı uzantılarını gizlemek için Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle onay kutusunu seçin ve sonra Tamam’ı tıklatın.

   Kaynak : http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/show-hide-file-name-extensions#show-hide-file-name-extensions=windows-7

 1. Herşeyi yaptım fakat ses tonlarını eş zamanla derken “seçilen ses tonlarını” bölümüne tıklanmıyor mecburen tümüne tıklanıyor o şekilde eş zamanlayınca da telefonuma gelmedi

 2. Merhaba;
  Söylenen tüm adımları eksiksiz yapıyorum fakat, bu dosya iphonede çalınamayacağı/oynatılamayacağı için kopyalanamıyor diye bir pencere çıkıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Önce AAC yapıp masaüstüne taşıdım. ardından formatı m4r yaptım fakat masaüstünden itunes seslere kopyalamıyor üstüne sürükleyince de cmd+v yapınca da.

 4. Emeğinize sağlık. İlk defa Iphone kullanıyorum öğrenecek çok şeyim var. Çok Teşekkürler gerçekten şahsım adına oldukça faydalı bir bilgi oldu ^_^
  İyi çalışmalar

 5. merhabalar defalarca denememe rağmen AAC sürümü yarat sekmesi bende çıkmadı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler

 6. Merhaba BENDE iphon 6 var kaç gundur zıl sesı yapmıyorum teknolojı ıle ıclı dıslıyımdır dedıklerınızı adım adım yapıyorum lakın herseferınde oynatılamayacagından veya yurutulemıyecegınden dolayı kopyalanamadı hatası alıyorum kac kere denedım forrmatlarını dedgınız gbı yaptım ama uygula ve es zamanlada sıkıntı cıkıyor yardımcı olursanız cok mutesekkır kalıcagım

 7. Öncelikle telefonunuzu takmadan ses tonlarına atıp, telefonunuzu bağladıktan sonra telefondaki ses tonlarına girip düzenleye tıklayıp attığınız ses tonlarındaki sesi sürükleyip atarsanız oluyor :)) Karışık olabilir ama aslında kolay.

 8. Arkadaslar zil tonu ögesinde bulamayanlar icin söylüyorum; telefonunuz 5.adimda takili olmasın. Çunku islem bilgisayardan yapiliyor. 5. adimi iyi incelerseniz zaten nerde hata yaptiginizi gorursunuz. Yarim saattir onunla ugrasiyorum. Bu arada tesekkurler yardim icin.

 9. 6. adımda kalıyorum uzantıyı değiştirdim,denetim masasındaki değişikliğide yaptım fakat masaüstüne aldığım şarkıyı ses tonlarına sürükleyemiyorum sürüklenmiyo ve doğal olarak eş zamanla kısmına geçemiyorum ses tonları hiçbiröge yok gösteriyo yeni uzantıyı nasıl sürüklerim?

 10. kardeşim spersin yaptım oldu herşey çok iyi AMAAA bi sorun vae şarkının temposu çok hızlı 🙂 bu konuda ne yapabilirim bilgin varsa tabi .. tekrar ellerine emeğine sağlık

 11. Bütün adımları tek tek uyguladım eşzamanlamadan sonra zil tonlarının içinde müzik görünmüyor . Kaç dakika uğraştım bunun için millete cevap dahi vermemişsin konuyla alakalı . Harcanacak boş vaktimiz var mı ?
  Konuya çözüm önerin varsa buyur , yoksa bu konuyu kaldırın .

  • Emre Bey konuda detaylı bir şekilde anlatım yaptık, bir sürü arkadaş başarılı bir şekilde yapabildiğini de anlatıyor burada 🙂 Adımlardan birini atlamış ya da eksik yapmış olabilirsiniz. Eş zamanlamadan önce müziğin uzantısını değiştirdiğiniz halini iTunes’a atabildiniz mi ? Eğer bunu yaptıysanız eş zamanlamada herhangi bir sorun çıkmaması lazım. En kısa sürede bu konuyu anlatan bir video çekip paylaşacağım.

 12. adım adım hepsini uyguladım ancak 7.adımdaki iPhone simgesi şimdi çıkmıyor. bu yüzden eşleştirme yapamıyorum. daha önce çıkmıştı ve yükleme yapabilmiştim. yardım eder misiniz?

  • iPhone’u doğru şekilde bilgisayara bağladığınızdan emin misiniz ? Bir kaç kez deneseydiniz ya da iTunes’i kapatıp tekrar açarak. Çünkü bu durum bilgisayarınızın iPhone’u tanımadığını gösterir

 13. kardeş aac sürümünü yaptıktan sonra masa üstüne atıyorum m4a yazmıyor onuda ben değiştiremiyorum özelliklerden bakıyorum m4a olmuş ama bi türlü m4r ye çeviremedim.

 14. 10 Numara paylaşım. Denildiği gibi itunes dosyalarında aac uzantılı oluşturulanı kaldırmanız gerekiyor, yoksa eşzamanlama yapmıyor ya da aac uzantılıyı görüyor. Ben bunu yapınca direk eşzamanlama yaptı.

 15. aac şekline dönüştüremiyorum müziği kısalttıktan sonra sağ tıklayınca mp3 e cevir yazıyor. ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 16. bayadır uğraşıyordum hiç biyerde bu kadar detaylı ve güzel anlatılmamş. çok güzel anlatmışsın uzantı ismi değiştirme resmi pek gözükmüyor orda az bi zorlandım görmedğimden kaynaklı. diğe türlü hiç zorlanmadım çook teşekkür ediyorum.

 17. Merhabalar Herşeyi Yaptım fakat önüme en son adımda herşeyi sil gibi bir ibare geliyor telefondakileri falan silip burdaki arşivi yerine koymak istediğinize eminmisiniz diyor herhangi bir sorun yaşarmıyım?? şimdiden teşekkürler

 18. Hocam acc formatına çevirme çıkmıyo yeni güncellemeden dolayı böyle oldu sanırsam bi bakar mısın şu soruna. Hem işine gelenlere cevap vermesen de daha güzel olur insanların yardıma ihtiyacı var sen orda işine gelene cevap vermişsin.

 19. 1. Arkadaşlar şarkıya sağ tıklayınca aac sürümü yarat çıkmıyor ise şarkıya 1 kere tıklayın sonra pencerenin üst sol köşesinde dosya yazan yere tıklayın orda dönüştür diye seçenek çıkacak orda aac sürümü yarat seçeneği var ben de epey kurcaladıktan sonra bulabildim
  2. masa üstünde uzantısını m4r yaptığınız şarkı itunese kopyalanmıyor ise ituneste bulunan şarkının uzun versiyonunu silin yada masa üstündeki şarkının adını değiştirin bazen aynı isimdeki aac formatına dönüşen parçalar itunese kopyalanmıyor. dün yarım saat uğraştım kopyalayamadım sonra ituneste duran parçanın uzun halini silince hemen kopyladı

 20. Hepsini yapıyorum ama olmuyor
  iPhone 5s te denedim oluyor
  Lakin yeni iPhone 6s aldım hepsini yapıyorum ama zil seslerinde seçtiğim müzik görünmüyor

 21. Merhaba,
  Ben her adımı yaptım, telefona da attım, telefonda görünüyor ancak attığım zil sesi çalmıyor sadece titreşim var neden olabilir?

 22. copy trans managerı açmak istediğimde ios driver missing uyarısı veriyor telefonu bulmaya girişmiyor itunes de de bulamamıştım telefonu sorun ne olabilir

  • iTunes’u açın.
   Giriş yapmadıysanız Apple Kimliğiniz ile giriş yapın.
   Bilgisayar ekranınızın veya iTunes penceresinin üst kısmındaki menü çubuğunda, Hesap > Yetkilendirmeler > Bu Bilgisayarı Yetkilendir’i seçin.

   Windows kullanıyor ve menü çubuğunu göremiyorsanız nasıl açacağınızı öğrenin.
   Parolanızı girin, ardından klavyenizde Return veya Enter tuşuna basın ya da Yetkilendir’i tıklayın.

  • Agah .m4r uzantılı yaptığın melodiyi sürüklersen melodiler sekmesi ortaya çıkıyor. Yine de olmazsa,
   Melodiler kısmını oluşturmak için ilk yöntemi bir kez uygula. Daha sonra 2. yöntemden istediğin zaman melodiler kısmını görebiliyorsun.

 23. program yüklemeye gerek yok dostlar çok kolay googleye girip müziğinizi iphone zil sesi tonuna dönüştürüp itunesin ses tonları bölümüne atıp eşzamanlamak bukadar basit

 24. merhabalar, ben ikinci yöntemi kullanarak ilerledim bahsedilen programı kurdum çalıştırdım cihazımı tanıdı fakat kategoriler kısmında melodiler adında bir sekme yok sıkıntı nedir? yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 25. Merhaba. AAC sürümü yarat sekmesi sağ tıkladığımda görünmüyor. Dosyadan bu sekmeyi işaretlemiş olmama rağmen . Ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

 26. Teşekkürler, son sürüm iOS 10’da da çalışıyor sorunsuz. Önemli olan uzantı ve güncelleme butonunun aktif olması. Eski yöntemler güncel iTunes’da vs çalışmamıştı, bu program sayesinde 30 saniye sürmedi. Kolaylıklar.

 27. merhaba. ben ikinci yoldan sadece 40 sn’lik bi parça yapıp ekledim. güncelle dediğimde biraz uzun sürdü ve 9 gb boş alanım varken şimdi 600 mb kaldı. sadece 40 sn’lik müziği eklemiştim. bunun sebebi ne olabilir

 28. Abi çok teşekkür ederim yapamıyordum her yolu denedim olmadı ama sonunda senin sayfanı buldum senin & sizin yöntemlerinizle yapabildim burdan Apple Uzmanı çalışanlarına saygılarımı sunuyorum temiz bi program olmuş ellerinize sağlık

 29. Teşekkürler ne zamandır bunu arıyordum. Elinize, klavyenize sağlık. Artık Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisi müzikleri iphonumda zil sesi 🙂

 30. Saolun teşekkür ederim melodi kısmı gelmiyor diyen arkadaşlar programda kitaplar veya müziğe dosyayı sürükleyin melodi kısmı geliyor sol üste ben böyle halletim sorunu.

 31. merhaba. ben tarif ettiğiniz programı indirdim. ama programın içinde melodiler bölümü yok sadece müzik PDF ve sesli notlar var. telefonum ios 10 acaba ondan mıdır? yardımcı olursanız sevinirim

 32. merhabalar ben 2.yöntemdeki bütün aşamaları uyguladım ama son adımda güncelleye bastığımda cihaz muhtemelen meşgul hatası veriyor. ne yapabilirim ??

 33. merhabalar. bende herseyı yaptım . abcak telefonda sesler kısmına geldıgımde ; yukledıgım sarkıyı sectıgımde normal acılıs muzıgı calısyor yıne:(

 34. merhaba herşeyi yaptım ancak son adımda takıldım copy trans manager ekranında sol köşede ringtones yada melodiler sekmesi çıkmıyor sadece müzikler kategorisi var bunun sebebi ne olabilir? teşekkür ederim

   • paraya kıyıp bir tane zil sesi satın aldım melodiler kısmı şu an açıldı daha önceden dediğinizi yaptım fatih bey ancak çıkmıyordu. şimdiki sorun ise melodiler kısmına atttığım zil sesini otomatik olarak şarkıların olduğu kısma yönlendiriyor. acaba şarkıdamı sorun oluyor anlamadım bir türlü sorun nedir. yardım?

 35. CopyTrans Manager programında kategoriler kısmında sadece müzikler var. Melodi kısmı yok ne yapmam lazım.
  Şimdiden Teşekkürler.,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here