iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

4

Her ne kadar Apple hayranı olsak ve Apple ürünlerinin üzerine titreyerek kullanmaya çalışsak da bazen istemediğimiz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu sorunların başında da genelde iPhone’un suya düşmesi gelir. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

  • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
  • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
  • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın
  • iPhone’un tamamen içine gömülebileceği içi pirinç dolu bir kap hazırlayın ve iPhone’u bu kabın içerisine gömün
  • iPhone’u pirinçin içinde en az 2 -3 gün bekletin

3 Günün sonunda iPhone’u pirinçin içinden çıkarın ve Home tuşunun ve açma kapama tuşunun ne durumda olduğunu anlamaya çalışın. Eğer bu tuşlara bastığınızda sıradışı birşeyler olduğunu hissediyorsanız cihazınızı tekrar pirinçin içine gömün ve 2 -3 gün daha bekletin.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz büyük oranda başarılı olursunuz diyebiliriz.

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Neden Pirinç ?

Çünkü pirinç suya düşmüş olan cihazınızın içerisindeki suyu tamamen emecektir ve iPhone’un içi dışı tamamen kuruyacaktır. Eğer iyi bir şekilde kurumazsa ve siz cihazı açmaya çalışırsanız iPhone kısa devre yapabilir ve kurtarılamayacak duruma gelebilir.

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba İphone 6 telefonum suya düştü anakart arızalandı sağlam başka bir anakart taktım fakat geriyükleme sırasında 53 hatası alıyorum konu hakkında yardıma ihtiyacım var.

  2. merhaba iphone 6s im suya düştü.ilk önce çıkartıp hemen kuruladım sonra telefonu kapattım bı kaç saat teknik servise götürdüm kısa devre yapmıyıcağını söyledi çünkü dokunmatik dahil olmak üzere tüm sistemler çalışıyodu fakat daha sonra ekranın üst kısmında küçük beyaz yuvarlaklar olmaya başladı ve açma kapama tuşum çalışmamaya başladı ne yapmam gerekiyor söylediğiniz yöntemi uygulasam üç gün geçmesine rağmen işe yarar mı?

CEVAP VER