iPhone Batarya / Pİl Değişim Fiyatları

35

Sitemize sürekli sorulan sorulardan birisi de iPhone Batarya/pil değişim fiyatları. En sonunda bu soruları kesin olarak yanıtlamak adına, rehber niteliğinde bir konu hazırlayalım dedik.

iPhone bataryalarının kapasiteleri ne kadar?

Bu sorunun cevabı modelden modele değişiklik gösteriyor.  Batarya kapasiteleri çok önemli bir etken. Şarjın ne kadar gideceği telefonun çektiği akıma ve pilin mAh (Mili Amper Saat) olarak da bilinen kapasitesine bağlı.

iphone-battery-tips

Aşağıdaki tabloda iPhone modellerinin batarya kapasiteleri mAh cinsinden ifade edildi:

iPhone 3GS  

iPhone 4

 

iPhone 4S

 

iPhone 5

 

iPhone 5C

 

iPhone 5S

 

iPhone 6

 

iPhone 6 Plus

1,219 mAh 1,420 mAh 1,432 mAh 1,440 mAh 1,507 mAh 1,570 mAh 1,810 mAh 2,915 mAh

 

Yukarıdaki tabloya göre en çok batarya kapasitesine sahip model iPhone 6 Plus.  iPhone 6S batarya kapasitesi 1715 mAh , iPhone 6S Plus 2750 mAh ve son olarak da iPhone SE batarya kapasitesi 1624 mAh olarak üretiliyor.

Tabi bu değerler şarjın ne kadar gideceği anlamına gelmiyor. Çünkü işlemcinin harcadığı güç, ekran boyutu gibi özellikler şarj süresini etkiliyor.

Aşağıdaki tablo da stand-by durumunda iPhone şarjının ne kadar gideceğini gösteriyor:

 

iPhone 3GS

 

iPhone 4

 

iPhone 4S

 

iPhone 5

 

iPhone 5C

 

iPhone 5S

 

iPhone 6

 

iPhone 6 Plus

300 h (12.5 days) 300 h (12.5 days) 200 h (8.3 days) 225 h 250 h (2G) / Up to 250 h (3G) 240 h 384 h

 

Yukarıdaki tabloda h: saat days: gün demektir. Stand-by durumunda,

iPhone 6S batarya 240 saat , iPhone 6S Plus 384 saat ve son olarak da iPhone SE batarya 240 saat dayanacaktır.

Sonuç olarak batarya şarj dayanma konusunda iPhone 6 Plus ve iPhone 6S Plus modelleri 384 saat ile çok önde.

Stand-by ne demektir?

Stand-by cihaz ile aktif bir işlem yapmazsınız ama açık bir şekilde kenarda bekler. Ekran da aktif değildir. Bluetooth – wifi gibi şarj yiyen uygulamalar da kapalıdır.

iPhone batarya/pil ömrü ne kadardır?

Her bataryanın/pilin bir şarj ömrü vardır. Apple’ın belirttiği şarj ömrü 500 şarjdır. 500 şarj ise 2 yıl demektir.  Bu durumda da kapasitesinin %20’sini kaybedeceği söylenir. Ama bu değerler üzerinde spekülasyonlar da var. Özellikle her iPhone kullanıcısının, telefon kullanım alışkanlığı farklıdır. Oyun çok oynarsınız ve şarjınız hergün biter. Bu durumda 1 yılın sonunda Şarj – deşarj döngüsünü 500’e yaklaştırırsınız ve bataryanızın %20 kapasitesi biter. Zaten CNET gibi ciddi kurumlar bu 500 rakamının doğru olmadığı yönünde makaleler hazırlamış durumda.

iPhone telefonunuzun şarj döngüsünün kaçta olduğunu iBackupBot for  adlı bir programla görmeniz de mümkün.

sarj-dongu-iphone

iPhone batarya/pil değişimi garanti kapsamında mıdır?

apple-etkinlik

Maalesef batarya/pil değişimi Apple garanti kapsamında değildir. 2015 yılında Apple Store’lerde iPhone 5 pil değişim ücreti 199 TL idi.  2016 yılı için Apple Store’larda pilin değişim ücreti modeline bakılmaksızın 275 TL. 

Apple bazı durumlarda ise bataryayı garanti kapsamına alabilmektedir. İlk 1 yıl olan arızalarda bazen garanti kapsamında değiştirdiklerine dair duyumlar alıyoruz.

iPhone bataryamı/pilimi değiştirmeli miyim?

soru

Yukarıda ki tabloları verme amacımız aslında bu sorunun cevabını vermekti. Telefonunuzun modeline göre olması gereken şarj süre değerleri bunlar. Ben konu fazla karışık olmasın diye, çok da matematiksel değer vermek istemedim. Ama siz bu konuda daha fazla bilgiyi Apple cihazın özellikleri sayfalarından edinebilirsiniz.

Eğer cihazınızın bataryasını kontrol etmek istiyorsanız, bunun için ücretsiz App Store’da uygulamalar bulabilirsiniz. Ben size Battery Doctor uygulamasını öneriyorum.

Bu uygulamalardan ve kendi gözlemlerinizden iPhone batarya / pilinizi değiştirmek isterseniz, teknik servis sayfamızdan ulaşabileceğiniz AppleUzmanı anlaşmalı teknik servislerimizde bu işlemi çok kolay ve %10 indirimli yaptırabilirsiniz.

iPhone Batarya/Pil değişim fiyatları nedir?

Bu sorunun cevabı tabi ki modelden modele ve zamandan zamana değişiklik gösterecektir. Ben size 20 Temmuz 2016 itibarıyla MobilClinix Teknik Servisimizden aldığım güncel iPhone batarya/pil değişim fiyatlarını vereceğim.

Model  Batarya Değişim Fiyatı
iPhone 4 Batarya 80 TL
iPhone 4S Batarya 80 TL
iPhone 5 Batarya 100 TL
iPhone 5C Batarya 120 TL
iPhone 5S Batarya 120 TL
iPhone 6 Batarya 150 TL
iPhone 6 Plus Batarya 200 TL
iPhone 6S Batarya 250 TL
iPhone 6S Batarya 270 TL

 

Bu fiyatlar güncel teknik servis fiyatlarıdır ve AppleUzmanı aracılığıyla ekstra %10 indirim almanız mümkündür.

iPhone orjinal batarya/pil ile sahtesi arasında fark var mı?

Cep telefonlarında en önemli malzemelerden birisi bataryadır. Batarya alırken orjinalini almanızı öneriyoruz. Çünkü sahte bataryaların patladığını sıklıkla haberlerden duyuyoruz. Önerdiğimiz iPhone teknik servislerinde asla sahte batarya kullanılmamaktadır.

 

Şimdilik bizim aklımıza iPhone batarya/pil değişimi ile ilgili gelen sorular bu şekilde. Merak ettiklerinizi yorum kısmından sormaktan çekinmeyiniz.

 

35 YORUMLAR

 1. Merhaba 1 aydır ıphone 6 16 gb kullanıyorum dün telefonu 1 metre yükseklikten düşürdüm ve o günden beri şarzı çabuk bitmeye başladı bir tam gün yetmiyor sorun ne olabilir format atsan düzelirmi ?

 2. 6s plusa 6 plusın bataryasını taktırabilir miyim mah daha büyük olduğu için çok daha avantajlı olur diye düşündüm. Acaba mümkün mü? Teşekkürler…

 3. iPhone 6 nın şarj seviyesi 30 lardayken birden 1 e iniyor. Bu durum neyden kaynaklanıyor. Batarya değişimi şart mı. Yardımcı olursanız sevinirim

 4. Merhaba kolay gelsin iphone 6 cihazimin batarsinin omru bitti dayanmiyoe artik gunde 3 kere sarj ediyorum fakat sole bir sorum var iphone 6s batarsi takmamda sakinca olurmu ?

 5. Merhaba benim telefon iphone 6 sabah şarha taktın ful doldu 1 saat sonra masadan yere düştü tekefonunu baya baya akşama kadar ful bir şekilde kullandım şarjı hiç eksilmedi sonrada tekefon şarjı birden bitti ve yaklaşık 20 defa açılıp açılıp kapandı şarj alıyor gösteriyor ama hiç şarj almıyor nedeni ne olabilir

  • Merhaba, Sezayi bey, telefon düştükten sonra yaşanan problem, şarj yüzdesi %100 ‘de sabit kalmış Eksilmemiş gözükmüş. Bataryanın durumunu telefon okumakta başarısız olmuş. Sanırım aynı sorundan dolayı da şarj etmiyor. Akla batarya-şarj kısmında temassızlık-arıza olasılığını getiriyor. Yani servise götürmeniz gerekiyor.

 6. Merhabalar,bende iphone 6 var ve telefonum artık batarya açısından pert durumda diyebilirim günde 3 defa sarj ediyorum çok sinir bozucu bir durum.Garantisi 76 ay kadar daha var servise götürmeyi düşünüyorum.Size sorum şu,bataryayı ücretli mi değiştirirler ücretsiz mi ? 275 lira az para değil :/

   • Muhsin bey, Apple zorlu, akasya gibi resmi servisler dışında Türkiye’de hiç bir servis orjinal Apple bataryasını alıp kullanamaz. Çünkü Apple sadece resmi servislere bu pilleri verir. Piyasadaki servisler ise kopya batarya kullanırlar. Bunlar da genellikle %80 verimlidir. Mobilclinix ise kaynağını açıklamamakla birlikte orjinal Apple bataryası kullanıyor. Ben biliyorum kaynağını ama genele yayılmasını istemiyorlar.

 7. IPHONE 6PLUS Şarjı %60 lardan birden %10 a sonra %1 e düşüyor ..amerikadan getirtmştim..muhtemel batarya problemi var ..ıphone ücretsiz değiştirir mi..sonuçta üretim hatası olduğunu kabul ediyorlar

CEVAP VER