iOS 10 ile gelen problemler ve çözümleri

9

iOS 10 ile gelen problemler bir türlü bitmek bilmiyor.  Her geçen gün bu konuda şikayetler gelmeye devam ediyor. Yeni güncellemelerle iOS 10 problemleri giderilecektir. Ama bizlerin de bu konuda yapabileceğimiz bazı işlemler var.  Problemler bir şekilde çözülür, hiç telaş yapmayın. iOS 10 ile gelen problemleri çözmenin birçok yolu var.

Bu yazımızda, kısa pil ömrü, bluetooth bağlantısı, iPhone veya iPad donması gibi iOS 10 yükleyenlerin en çok karşılaştığı problemlerin genel çözüm yollarını anlatacağız.

 

iOS 10 pil ömrü azalma sorunu

pil

13 Eylül’de büyük bir yazılım güncellemesi oldu. iOS 10, cihazlarımıza birçok yeni uygulama ve özellik kattı. Bu yüzden pil ömrünün biraz kısalması doğal.

Buna karşılık bizim yapabileceğimiz bazı şeyler de yok değil. Aşağıdaki yazımızda, iPhone iOS 10 pil ömrünün nasıl artırılacağını uzun uzun anlatmıştık. Burada tekrar etmenin bir anlamı yok. Aşağıdaki linkten yazımızı okuyabilirsiniz:

iPhone iOS 10 pil ömrü nasıl artırılır?

Yukarıdaki konuda yazdıklarımızın yanında Fitness Takip ayarlarını da kapatabilirsiniz.

Ayarlar > Gizlilik > Hareket ve Fitness yolunu takip ederek, ilgili ayarı kapalı konuma getirin. Eğer Apple Watch kullanıyorsanız, bu ayarı kullanmanıza zaten gerek yok. Fitness takibi için, Health, Microsoft Health, TripAdvisor ve Waze uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Hem pilden de yememiş olursunuz.

Wi-Fi (kablosuz bağlantı) gereksiz zamanlarda kapalı olabilir. Örneğin Wi-Fi yerine hücresel bağlantı kullandığınız yerlerde, Wi-Fi’yi kapatın. Kontrol merkezinden Wi-Fİ’yi kolayca kapatabilirsiniz.

Hangi uygulamaların daha çok enerji harcadığını kontrol edin.  Ayarlar > Pil  yolunu takip ederek, uygulamaların harcadığı gücü bulabilirsiniz. Gereksiz uygulamaların bildirimlerini kapatabilir veya komple silebilirsiniz.

iOS 10 telefon donması problemi

iOS 10’un son sürümü, birçok iPhone ve iPad’de sistem donmalarına neden oldu. Daha önceki Beta’larda da aynı problemi yaşamıştık ve final sürümünde de bunu görmek açıkçası iyi olmadı.

Çözüm ise basit. Her ne kadar da iTunes’i sevmesek de iyi ki var. Çünkü bu problemi çözmek için ona muhtacız. Cihazınızı pc’ye bağlayın. Cihazınızı Restore edin. 

iPhone veya iPad’lerin nasıl restore edildiğini bilmiyorsanız tıklayın. iPhone 7 veya iPhone 7 Plus kullanıyorsanız, nasıl restore edeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Aslında sıkıntı OTA (over the air) güncellemesi yapmanızdan kaynaklanıyor. iCloud’un depolama alanı dolduğunda, bu problemi yaşıyoruz.

 

iOS 10 Wi-Fi ve Bluetooth sorunları

Bu problem her yıl yaşanıyor. iOS 10 da bu konuda bir istisna olmadı. Sadece biraz zaman vermek gerekli. İnsanlar hemen Wi-Fİ veya Bluetooth bağlantılarından şikayet etmeye başlar.

Çözüm ise şu: Ayarlar > Genel > Sıfırlama > Ağ ayarlarını sıfırla kısmından 3 seçeneği de kapatın. Bu çözüm çoğu kişide işe yarar.

iOS 10 home buton sorunu

iphone-7-home-buton

iOS 10 ana ekran butonunu (home buton) biraz değiştirdi. Eskiden olan “açmak için kaydırın” yazısı artık yok. Bunun yerine home butonuna parmağınızla dokunmanız yeterli. Bu sizin için bir problem mi? Anlaşılan, Apple bu şekilde düşünmemiş. Yine de eski düzeni özleyenler için, eskiye dönmenin bir yolu var.

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi kısmıdan “Parmağı koyarak aç” kısmını ON konumuna alın. Yani açın.

Artık home butonuna basmanıza gerek kalmadan, ekran kilidi açılacak.

iOS 10 güncellemesinden sonra titreşim sona erdi

Bazı kullanıcılar, iOS 10 güncellemesinden sonra, yeni mesaj geldiğinde titreşim olmadığından şikayet ediyorlar. Bunu düzeltmek için, güç ve home butonuna aynı anda, 10 sn süre boyunca basılı tutun.

Cihaz yeniden başlayacak. Apple logosu görünecek. Bu yöntem çalışmazsa, cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz lazım. Bunu yapmadan önce tüm yedeklerinizi aldığınızdan emin olun.  Ayarlar > Genel > Sıfırlama  kısmından tüm ayarları sıfırla yapacaksınız.

iOS 10 güncellemesinden sonra Touch ID çalışmayı durdurdu

iPhone SE

iOS 10 güncellemesinden sonra Touch ID çalışamamaya başlamış olabilir. Çözümü ise şöyle:

Ayarlar > Touch ID ve Parola kısmına girin. Parolanızı yazın. iTunes ve App Store kısmını OFF yapın. (kapatın). Sonra cihazınızı yeniden başlatın. Aynı ayarı bu sefer de ON (açın) yapın.

Bu yöntemde parmak izinizi silerek yeniden taratmanız gerekebilir. Bunu yapmak için de;

Ayarlar > Touch ID ve Parola kısmından, silmek istediğiniz parmak izine tıklayıp silin. Cihazı yeniden başlatın. Aynı ayarlardan yeni parmak izi ekleyin. Sorun muhtemelen çözülecektir.

iPhone hücresel internet bağlantısını (mobil ağ) kaybediyor ve tekrar bağlanamıyor.

iOS 10 yükledikten sonra, sinyal kayıpları yaşıyor olabilirsiniz. iPhone ile bir ağa bağlanmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz.

Cihazınızı yeniden başlatırsanız, bağlantı probleminiz muhtemelen çözülecektir. Bu aslında geçici bir çözüm. Bir süre sonra muhtemelen sinyal yine kesilecek. Yeniden başlatana kadar da internete tekrar bağlanamayacaksınız.

Ayrıca cihazınızı, Uçak moduna da alabilirsiniz. Sonra ağa yeniden bağlanmayı deneyin. Bağlanırsınız ama bu da geçici bir çözüm olur. Bazen çözüm iOS 10’u yeniden yüklemek olabilir. Bunu da iTunes üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayın. Bu bahsettiğim yöntem de iOS 10’u indirip, yükleyeceksiniz.

Yukarıda ki yöntem sorunu çözecektir. Ama halen sorun devam ediyorsa, iOS 9.3.5’i yüklemeyi düşünebilirsiniz. Bunun nasıl yapacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Bugünlük bu kadar iOS 10 problemi yeter. Yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yazımız,

 1. iOS 10 Mesaj bildirimleri gelmeme problemleri
 2. iOS 10 mesaj efektlerinin çalışmaması problemi
 3. iOS 10 uygulama silinememesi problemi
 4. iOS 10 ile önceden satın aldığınız melodilerin, zil seslerinin silinmesi problemi
 5. iOS 10 güncellemesinden sonra cihazın şarj sırasında aşırı ısınması problemi
 6. iOS 10 güncellemesi ile fotoğraf senkronizasyonun yapılamaması sorunu
 7. iOS 10 ile gelen, playlist-müziklistelerinin silinmiş olma problemi
 8. iOS 10 yükledikten sonra oyunların bazılarının yavaşlamış olma problemi
 9. iOS 10 mail uygulamasında, gelen e-mail’lerin görünmemesi problemi

gibi konuların çözümleri ile devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

9 YORUMLAR

 1. ıphone 5s kullanıcısıyım ios 10.2 yi yükledim ancak telefonum kendi kendine sessize alıyor titreşime geçiyor tekrar daha sonra düzeliyor bir türlü sorunu çözemedim. ayarları sıfırladım tekrar yükledim yine olmadı

  • ıphone 5s kullanıcısıyım ios 10.2 yi yükledim ancak telefonum kendi kendine sessize alıyor titreşime geçiyor tekrar daha sonra düzeliyor bir türlü sorunu çözemedim. ayarları sıfırladım tekrar yükledim yine olmadı Fatih bey yardım bekliyorum ACİL!!!!!!!

  • İnternetten biraz araştırdım. Birçok kişinin başına gelmiş bu tarz bir sorun. Birisi kılıftan çıkarın baskı yapıyor olabilir demiş. Birisi benim dediğim sıfırlama olayını söylemiş. Yeniden kurduğunuza göre sorun olmaz artık bence. Wi-fi ile ilgili neden olsun ki. Sanmıyorum.

 2. 6S kullanıyorum. 10.0.2 yi yükledikten sonra telefonun düzeni kaçtı. Tabiri caizse yağ gibi akan telefon hata vermeye başladı. Kamera açılmıyor veya geç açılıyor bazen. Ekran donuyor. Tekrar açtığımda en üst satır (saat, pil, şebeke) kayboluyor. Meşgul tonu gitmiş ayrıca. Birini aradığınızda eğer meşgulse hiçbir uyarı gelmiyor. Ekrana bakınca anlıyorsunuz kullanıcının meşgul olduğunu. Mobil ağ hızı yavaşladı. Facebook gibi uygulamalardaki fotoğraflar geç açılıyor. Bu sorunlar acil düzeltilmeli.

CEVAP VER