Filmler Kare Kare Hayatımıza Dahil Oldu

0

Filmlerin insanlık tarihine girişi ile beraber oldukça büyük gelişmeler meydana geldi. Önce fotoğraf bulundu. İlk fotoğraf çalışmalarının aslında M.S. 1000 yılı civarında Basralı El-Hasan adlı mucit tarafından yapıldığı bilinmektedir. El-Hasan görüntüleri yansıtma üzerinde önemli çalışmalar yapmıştı ve sonunda karanlık kutuyu bulmuştu. Sonrasında bu karanlık kutu ile ilgili Arap el yazmaları Avrupa’ya taşındığında, Avrupalılar bundan haberdar olmuş oldular. Bu çalışmalara dayanarak Avrupalı mucitler karanlık kutuya görüntü yansıtmak üzerine önemli çalışmalar yaptılar. 1827 yılına gelindiğinde ise emekli bir subay olan Joseph Nicepore Niepce ilk fotoğraf çekilmiş oldu. Burada bir binanın çatısındaki kuş yuvasının fotoğrafını çekmişti. Hassas bir zemin üzerine görüntülerin yansıtılmaya başlaması birçok alanın önünü açmış oldu. Bu sayede filmler hayata geçti. Daha sonra da izleyebildiğimiz hareketli görüntüler ile biz de film izlemenin keyfini yaşar olduk.

Edison’un Açtığı Yoldan Lumiere Kardeşler Yürüdü
İlk hareketli görüntüleri elde eden makineyi icat eden aslında Thomas Edison’dur. Onun icat ettiği makine görüntüleri hareketli olarak gösterebiliyordu ancak bir açmazı vardı. Bu makinedeki görüntüleri seyredebilmek için iki gözünüzü makinede bulunan iki deliğe yaslamanız gerekiyordu. Bu şekilde ancak bu görüntüleri izleme şansınız vardı. Bu hali ile bile olsa büyük bir icattı. Edison bu makineden daha çok sayıda üreterek çeşitli ülke ve şehirlerde gösterim için gönderiyordu. Üretilen cihazlardan bir tanesi Paris’e de gelince henüz genç birer delikanlı olan Lumiere Kardeşler bu bu makineyi inceleme şansını yakaladılar. İnceledikleri bu makinede film izlerken eksiklerini ve çalışma mantığını iyice öğrendiler. Daha sonra kendileri bu mantığa dayanan ancak Edison’un icadının eksikliklerini taşımayan bir makine buldular. Bu makine hem görüntü kaydedip hem de kaydettiği bu görüntüleri bir perde üzerine yansıtabiliyordu. Lumiere kardeşler tarafından bulunan bu yeni cihazın toplam ağırlığı ise sadece 10 kg idi. Bu nedenle bir yerden başka bir yere taşınması da oldukça kolay olmaktaydı. İlk gösterimlerini 1895 yılında Paris’teki bir apartmanın bodrum katında buluna küçük bir salonda gerçekleştirdiler. Lumiere Kardeşler’in yaptıkları cihaz gerçekten büyük bir buluştu ve bugün ki sinema endüstrisinin temelleri aslında orada atılmış oldu. Bu sayede filmler ve sinema sektörü doğarak gelişip büyüdü. Bugün ki devasa haline gelmesi ise 100 yıl kadar sürdü.

Kendi Kabuğunda Yaşayan Sakin İnsanların Gizli Yetenekleri
Bazı zamanlarda kendi halinde olan insanlarda aslında ne kadar büyük bir potansiyelin olabileceğini anlayamayabiliriz. Bu kişiler kendi kabuklarında, sessiz ve sakin bir yaşamı tercih etmişlerdir. Bazı durumlarda da hayat şartları ya da kaderleri bu halde kalmalarına neden olmuştur. Sonrasında karşılaşacakları beklenmedik olay ve durumlar onları kabuklarından çıkararak tüm insanlığın önüne bir anda çıkarabilir. İşte bu tür hikayeler çok sık olmasa da pek çok kez ortaya çıkmıştır.

Alper Kul’dan Başarılı Bir Komedi Filmi
2014 yılı yerli komedi yapımlarından biri olan Olur Olur izlediğinizde oldukça keyifli vakit geçireceksiniz. Yönetmenliğini Kerem Çakıroğlu’nun yaptığı yapımın senaryosu ise Alper Kul tarafından yazıldı. Toplam 1 saat 49 dakika uzunluğunda olan filmde rol alan oyuncu kadrosuna göz attığımızda ise Alper Kul, Şinasi Yurtsever, Ayça Varlıer, Ayten Uncuoğlu, Keremcem , Mehmet Özgür ve Aylin Kontente gibi isimlere rastlıyoruz.

Ali kendi halinde yaşayan bir eczane kalfasıdır. Çok sıradan bir hayatı vardır. Hayatta başarılı olamamış ve hala annesi ile birlikte yaşamaktadır. Bir gün eczaneden içeri çok eskiden tanıdığı Azra isimli bir kız girer. İşte hayatını değiştiren olaylar zinciri de bundan sonra ateşlenmiş olacaktır.

CEVAP VER