Çorum dünyanın merkezi mi?

0

Anadolu ajansı tarafından servis edilen bir görüntü ortalığı karıştırdı. Bu görüntüde Google haritasında Çorum’un dünyanın merkezi olarak işaretlendiği görülüyordu. Gerçek ise sonradan anlaşıldı.

Söz konusu AA haberinde şöyle denilmişti:

 

Google, dünya yüzeyinin coğrafi merkezini Çorum ili olarak işaretledi.

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından Google’ın haritalama servisi Google Haritalar, dünyanın coğrafi merkezini Çorum kırsalını oluşturan bölge olarak açıkladı.

Şimdiye kadar yapılan hesaplamalarda teorik olarak dünyanın merkezi olan Çorum, Google Haritalar tarafından dünyanın merkezi olarak işaretlendi.

ABD’nin sahil kenti San Diego’dan fizikçi Andrew J. Woods tarafından 1973 yılında yapılan hesaplamalara göre, dünyanın coğrafi merkezi Ankara’nın 150 kilometre güneydoğusu olarak belirlenmişti. 2003’te Holger Isenberg tarafından küresel dijital yükselti modeliyle yapılan yeni bir hesaplamayla ise dünyanın merkezi Çorum olarak açıklanmıştı.

Daha önceden bu merkezin Mısır piramitlerinin yer aldığı bölge olduğu yönünde bazı teoriler de vardı.”

corum_merkez_dunya

İŞARETLEMEYİ  GOOGLE YAPMAMIŞ

Çorum’u dünyanın merkezi olarak işaretleyenin Google değil, bir Türk sosyal medya kullanıcısı ortaya çıktı. Daha sonra bu fotoğraf resim yükleme sitesi olan imgur’a yüklenmişti.

Dünyanın merkezi neresi?

Aslında Dünyanın merkezi diye bir kavram çok da doğru bir ifade değil. Jeolojiye göre böyle bir merkez yok. Çünkü dünya yüzeyindeki tektonik levhaların yerleri sürekli değişiyor.

Eğer Çorum dünyanın merkezi olsaydı, Nasrettin hoca ünlü fıkrasında az bir yanılma payı ile de olsa haklı çıkmış olacaktı.

nasreddin_hoca

ÇORUM BELEDİYE BAŞKANI : ŞAŞIRMADIK

Çorum Belediye başkanı Muzaffer Külcü, yaptığı açıklamada ;

“NASA’nın yapmış olduğu ölçümlere göre içinde bulunduğumuz Çorum dünyanın merkezi olarak tespit edildi. Bunun haritalama sistemi dünyanın en çok kullanılan ölçümleme sistemidir. Yapılan çalışmada doğru bir çalışmadır. Bu da bizi de mutlu etmiştir. Daha önceki çalışmalarda tespit edilmişti. Bu yapılan çalışmayla dünyanın merkezi olduğunu anlamış bulunuyoruz. Aslında biz Çorumluların bu söylemi öteden beri var. Çorum dünyanın merkezi derdik. Şimdi tüm insanlık adına ölçümler yapılmış ve ortaya bu sonuç çıkmıştır. Çorum esasında eski tarihlerden beri yerleşim yeri olan bir coğrafyadır. Hititlerin başkentliğini yapmış olan bir coğrafyadır. 7 bin yıllık bir tarihi var. 7 bin yıllık tarih içinde 7-8 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolaysıyla böyle bir sonucun çıkması aslında bizi çokta şaşırtmadı. Bundan sonra Çorum’un tanıtımı açısından şehrimize daha çok turist gelir. İnsanlık tarihinin ortak zenginliğinin tanıtılması açısından fırsat olur inşallah” dedi.

 

 

CEVAP VER